Tudomány
Mesterséges orr előrejelzi a szagokat a molekuláris szerkezetből
Tudósok építettek egy eszközt, amely előre jelzi egy molekula szagprofilját

Jane Parker a Readingi Egyetem professzora azt nyilatkozta, hogy a látáskutatásnak van hullámhossza, a halláskutatásnak van frekvenciája. Mindkettő mérhető és felméérhető műszerekkel. De mi van a szaggal? Jelenleg nincs olyan mód, amellyel mérni lehet, vagy előre jelezni egy molekula szagát annak molekuláris szerkezete alapján. Eddig még lépést tartanak a molekuláris szerkezeti ismeretekkel, de végül számos olyan kivétellel néznek szembe, ahol a szag és a szerkezet nem illik össze. Ez az, ami a korábbi szaglásmodelleket zavarba ejtette. Az a fantasztikus az új, gépi tanulás generálta modellben, hogy pontosan előre jelzi azoknak a kivételeknek a szagát. Parker professzor íz kémikusként főleg saját szaglására hagyatkozik, hogy leírja az aromákat.
A kutatás gépi tanulással létrehozott egy szagtérképet, amely felbecsülhetetlen lesz a szintetikus vegyészek munkájában az élelmiszer- és parfümiparban. Ez új utakat nyithat meg a fennarthatóbb aroma- és parfümgyártáshoz.
A térkép nemcsak ismert szagokkal és olyanokkal dolgozik, amelyek strukturálisan nagyon hasonlóak, de különböző molekuláris jellemzőjű, független molekulák széles körű részhalmazát képes leírni.
Az élemiszer- és a parfümiparban a kutatók számára több ezer, vagy lehetséges, hogy több millió kiaknázatlan potenciális szagforrásokat nyit meg. A szintetikus kémia számára ez az eszköz felbecsülhetetlen. Ezzel új aromákat lehet felkutatni.