Tudomány
Meglepő dolog javíthatja a memóriát alvás közben
Elég alvás közben rábízni agyunkra a munkát egy friss kutatás szerint
„Teóriánk szerint azzal, hogy egész életünkön át jó állapotban tartjuk agyunk memóriaközpontjait, segíthetjük az időskori demencia elkerülését” – mondta az NPR-nek adott interjúban Michael Leon társszerző, a Kaliforniai Egyetem neurobiológiai és viselkedéskutató professzora.
Mindenki szembesült már az illatok memóriára gyakorolt hatásával. Egy gyerekkori étel, egy hely, régi parfüm illata azonnal szinte elfeledett emlékeket eleveníthet fel. Ez a Proust-jelenség, amit Marcel Proustról neveztek el. A híres író egyik regényében bukkan fel először részletesen, hogy egy sütemény illata milyen érzelmeket és emlékeket válthat ki egy emberből. Ezt a hatást azóta több kutatás során vizsgálták és bizonyították.
„A szaglásnak az a különleges kiváltsága, hogy közvetlenül kapcsolódik az agy memóriaáramköreihez” – magyarázta Michael Yassa, neurobiológia-professzor.
A tanulmányban a kutatók 43 résztvevővel dolgoztak, akiket két csoportra osztottak. Az egyik csoport egy természetes illatosítót és hét erős illatpatront kapott: rózsa-, narancs-, eukaliptusz-, citrom-, borsmenta-, rozmaring- és levendulaaromával.
A kontrollcsoport, amely nem volt ilyen szerencsés, kamupatronokat kapott, amelyekben alig volt illat.
Hat hónapig aludtak illatfelhőben, a vizsgálat vége pedig tényleg meglepő eredményt hozott. A valódi aromákkal álomba szenderedő csoport 226 százalékos javulást mutatott a kognitív teszteken, javultak a szótanuló képességeik, ami bizonyította, hogy a memóriaalkotás és -tárolás funkciója sokat javult ebben az időszakban.
Természetesen egy ilyen kis mintával végzett kísérlet még csak érdekességképp értelmezhető, ahhoz, hogy ebből komoly eredmény legyen, sokkal nagyobb mintavétellel elvégzett, szélesebb körű kutatásra van szükség. Az viszont biztos, hogy az illatok alvás közben csak használnak, ha a memóriát nem is, a hangulatot mindenképp javítják.