Tudomány
Újra kell gondolnunk a csillagrendszerek keletkezésének elméleteit
Joel Leja és társai a James Webb űrteleszkóppal hat hatalmas galaxist detektáltak, amelyek 500–700 millió évvel az ősrobbanás után már léteztek. A Nature magazinban megjelent tanulmányuk szerint a felfedezés teljesen felülírja a galaxisok eredetére, kialakulására vonatkozó elméleteket.
A Penn State Egyetem csillagász- és asztrofizikai adjunktusa elmondta, arra számítottak, hogy apró, fiatal, „bébi galaxisokat” találnak, ehhez képest a felfedezettek olyan érett rendszerek, mint a miénk.
A James Webb űrteleszkóp az emberi szem számára láthatatlan infravörös fényben figyeli az univerzumot, és képes érzékelni az ősi csillagok és galaxisok gyenge fényét. A távoli univerzumba pillantva az obszervatórium lényegében 13,5 milliárd évvel ezelőttig tekinthet vissza az időben, vagyis majdnem az ősrobbanásig, ami a tudósok szerint nagyjából 13,7 milliárd éve következett be.
A cikk kiemeli, hogy a most felfedezett galaxisok nagy tömege ütközik a világegyetem korai galaxisairól szóló modellek 99 százalékával, így a tudósoknak újra kell gondolniuk, hogyan keletkeztek és fejlődtek a csillagrendszerek, hiszen a jelenlegi elméletek szerint a galaxisok kis csillag- és porfelhőkből indultak ki.