Tudomány
Haleső hulljon néked!
Kevés tudományos magyarázat van a jelenségre
A „haleső„ egy olyan éves időjárási esemény, amely jellemzően májusban vagy júniusban következik be, amikor heves zivatarok után halak százai hullanak az égből a város utcáira.
A „halesőre” keresztelt jelenségről már évszázadok óta folyamatosan beszámolnak világszerte. A jelenség miértjére azonban kevés tudományos magyarázatunk van.
Az egyik hipotézis szerint a haleső olyan tornádókból keletkezik, amelyek a víz fölött mozogva felszívják a felszín alatt élő, apró élőlényeket – általában halakat és békákat –, és máshol kiengedik magukból ezeket.
Ennek ellenére ez nem segít megmagyarázni Yoro halas időjárását, mivel azok a halak nem őshonosak a helyi folyókban vagy patakokban.
Ha az elmélet helytálló lenne, akkor Yoro halainak a legközelebbi vízterületről – az Atlanti-óceánból – kellene származniuk, de az körülbelül 200 kilométerre van tőlünk.
A helyi legenda szerint ez valójában egy áldás, amelyet Jose Manuel Subirana atya, egy spanyol misszionárius adott Yoro népének még 1860-ban, aki imádkozott a régió szegényeiért és éhezőiért, kérve Istent, hogy adjon nekik élelmet.
Talán a legvalószínűbb elmélet, amely megmagyarázza a jelenséget, az a National Geographic tudóscsoportja által felvetett elmélet, amelyet az 1970-es években Yoróban végzett megbízatásuk során vették górcső alá, hiszen szemtanúi voltak ennek a bizarr eseménynek.
Miután észrevették, hogy a partot ért halak teljesen vakok voltak, a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a yorói halak valójában nem az égből hullanak le. Ehelyett a megjelenésüket megelőző heves esőzések valószínűleg a föld alá kényszerítik ezeket a föld alatti halakat.
Bár valójában ez volt a legreálisabb elmélet a jelenségre, a falu lakossága mégis figyelmen kívül hagyja.