Tech
Nagy tudományos bejelentésre készül az amerikai kormány

Az Amerikai Egyesült Államok energiaügyi minisztériuma közleményt adott ki hétfőn, ami alapján a kedden Jennifer Granholm tárcavezető egy tudományos áttörést fog bejelenteni a közvélemény számára. Habár pontosabb felvilágosítást a minisztérium nem adott a bejelentés témáját illetően, a Financial Times és a CNN forrásai is arról beszéltek, hogy az áttörés a fúziós energia kutatást érinti.
Az áttörés különösen fontos lehet, hiszen a már több évtizede zajló kutatások célja végső soron egy olyan reaktor létrehozása, ami a napban is végbemenő fúziós reakció segítségével szinte korlátlan, tiszta energia előállítására lenne képes.
A fúziós során két kisebb atommag egyesül egymással egy nagyobbat létrehozva, eközben azonban óriási mennyiségű energia szabadul fel. Ez az a folyamat, ami a napunk belsejébe is lejátszódik, de a hidrogénbomba alapját is ez adja. Amennyiben a kutatók képesek lennének a fúzió biztonságos és hatékony fenntartására, úgy akár az egész emberiség energiaigényét ki lehetne elégíteni, mindezt károsanyag-kibocsátás és nukleáris hulladék nélkül, pusztán hidrogén felhasználásával.
A technológia azonban – hiába az évtizedek kutatás – még nagyon gyermekcipőben jár. Ennek többek között az az oka, hogy habár a kutatóknak sikerült fúzióval energiát előállítaniuk, ez egyelőre még közel sem elég gazdaságos. Ahhoz, hogy a fúzió egyáltalán végbemehessen, a kutatóknak a fűtőanyagot 100-150 millió fokra kell hevíteniük. Ez természetesen energiába kerül, az eddigi tapasztalatok szerint pedig többe, mint amennyi energiát ki lehet venni egy ilyen rendszerből.
Ezt a problémát oldhatták most meg állítólag a Kaliforniai Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium munkatársai. A CNN-nek egy a kutatásra rálátó forrás megerősítette, hogy a kísérletek során sikerült a reaktort hatékonyan üzemeltetni, azaz a nettó kivehető energia először haladta meg a befektetett, energiát.
Habár a szakemberek egybehangzó véleménye szerint még évtizedekre vagyunk a piaci fúziós erőművektől, azonban tény, hogy az elmúlt időszakban egyre több bizalomra okot adó áttörés történt, így már csak remélni lehet, hogy néhány éven belül eljuthatunk az „éles” teszterőművekig.