Sport
Átadták a Nemzetközi Úszó- és Vízilabda-Szövetség ideiglenes irodáját + VIDEÓ
Szijjártó Péter: A kormány sportösztöndíjat alapít
A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a megnyitó ünnepségen elmondott beszédében felidézte, hogy néhány éve megegyezés született a szövetség központjának budapesti áttelepítéséről, a kormány azonban egyúttal egy globális oktatási és edzési centrumot is létre kíván hozni, így végül ebben állapodtak meg.
„Ennek az első lépésénél tartunk, most ez egy átmeneti iroda. Jövőre lesz a második lépés, amikor majd a központ is megalakul. És 2026-ra a teljes globális központ is már készen lesz, és 2027-től kezdve pedig minden, úszással kapcsolatos tevékenység innen lesz irányítva” – fejtette ki.
Fontos célnak nevezte a hasonló nemzetközi szervezetek Magyarországra hozását, és kiemelte, hogy a World Aquatics-szel már négy sportszövetség központja lesz hazánkban.
Szijjártó Péter kitért a tehetséggondozás fontosságára is, és aláhúzta, hogy a kormány sportösztöndíjat alapít, amellyel a legtehetségesebb úszókat kívánja idevonzani a fejlődő országokból. 2027-től évente kétszáz helyet hirdetnek meg a program keretében.
Tájékoztatása szerint huszonnyolc fiatal már Magyarországon is van, ők a hazai egyetemeken tanulnak állami ösztöndíjjal, miközben nagyszerű sporteredményeket érnek el. Közülük tizenketten részt fognak venni a rövidpályás világbajnokságon.
„Nagyon büszkék vagyunk az egyik ugandai ösztöndíjasunkra, aki már az olimpiára is kvalifikálta magát, és Párizsban is részt vett a játékokon, és reméljük, hogy egyre több lesz az ilyen sportolókból, úszókból, akik ezeket a lehetőségeket ki tudják aknázni. Hiszen végül is a mi döntésünknek a végső lényege az az, hogy a fiatal úszókat, fiatal sportolókat segítsük a céljaik elérésében” – fogalmazott.
„Mindenféleképpen teljesíteni fogjuk az ígéreteinket, és 2027-től kezdve már a teljes globális központ innen, Budapestről fogja ellátni a munkáját” – folytatta.
„Nagyon sok sikert kívánok az átmeneti iroda működéséhez, amely rendkívül közel van a Parlamenthez, a belvároshoz, egy olyan helyszínen, ami jól mutatja azt, hogy milyen nagy fontosságot is tulajdonítunk mi a sportnak, illetve az úszásnak” – összegzett.
A miniszter végül leszögezte, hogy Magyarország annak ellenére is a legnagyobb sportnemzetek között van, hogy lakossága és területe alapján mindössze közepes méretű országnak számít.
„Az biztosan állítható, hogy a legnagyobbak között vagyunk, ami a sportot illeti, ami az olimpiát illeti, különösen amikor vizes számokról van szó” – mondta.
Majd emlékeztetett rá, hogy hazánk a Nemzetközi Úszószövetség nyolc alapítója között volt 1908-ban. „És ezekre a hagyományra alapozva mi nem pusztán az úszóinkra, a vízilabdásainkra, illetve más vizes sportágak képviselőire vagyunk büszkék, hanem arra is, hogy Budapesten és Magyarországon vendégül láthattuk ezeknek a sportoknak a legnevesebb képviselőit számos alkalommal” – jelentette ki.
Ezzel kapcsolatban pedig üdvözölte, hogy Budapest lesz az első város az úszósport történetében, amely teljesíti a „rendezői Grand Slamet”, azaz otthont ad a sportág négy legjelentősebb eseményének, azaz a nagypályás és a junior világbajnokságnak, az Úszó Világkupáknak, illetve decemberben a rövidpályás világbajnokságnak is.