Sport

A Heysel emléke örökké kísérti a riportert

Az MTI után rádiósként kezdte, majd több mint négy évtizeden át tévézett Gulyás László. Manapság már nyugdíjas, de hetvennégy is évesen tanít, feltörekvő fiataloknak igyekszik átadni szakmája ismeretanyagát. Több olimpián és futball-világbajnokságon járt, dolgozott, és riporterként élte meg az 1985-ös Heysel-tragédiát. Mint beszélgetésünk során elmondta, meccsre, versenyekre már nemigen jár, de nagyon várja a párizsi olimpiát.

A Heysel emléke örökké kísérti a riportert
Gulyás László
Fotó: MH/Balogh Dávid

– Annyi riport és interjú után, mi lenne az első kérdésed Gulyás Lászlóhoz?

– Az, hogy miként szolgál az egészsége, kedves Gulyás úr!

És az első válaszod?

– Mit mondjak? Nem panaszkodom. Dolgozom, sportolok, a családommal vagyok elég sokat, s ezt korábban nem tehettem meg.

– A neten azt olvastam, hogy rádiózol.

– Nem, már nem rádiózom. Tavaly május elsejével lezárult életem ezen fejezete is.

Mivel telnek a napjaid?

– Reggel sportolok, utána napi teendők következnek. Ha tehetem, horgászom, s hetente kétszer nyolc órát tanítok. No meg keresem a lehetőséget, hogy mást is tehessek. Egyébként meg a ház körül, mint Micsurin, szorgalmasan kertészkedem. Ültetem például a paradicsompalántákat.

Mi van a családdal? Emlékszem, a válogatott kosaras Beloberk Évát vetted el feleségül.

– Azóta is ő a feleségem.

Aztán úgy tudom, született egy srácotok, aki vízipólózott. Vele mi van?

– Igen, a fiúnk, Ábel jogot végzett, s most bírósági végrehajtó. Ifi Európa-bajnok, sokáig az OB I-ben pólózott, de néhány éve befejezte. Végül Nagykanizsán némileg örömpólót játszott.

Visszanézve a pályádra, mit látsz, mi maradt meg benned? Hogy érzed, otthon voltál a mikrofon mögött?

– Igen, otthon voltam, ám biztos, hogy az első öt-hat évet másként csinálnám. Átgondoltabban, szerényebben. A „végén” azért már ment ez is.

Hány éven át osztottad meg velünk, tévénézőkkel a tapasztalataidat, a látottakat?

– Több mint négy évtizeden át.

Milyen volt a Vitray-istálló? A korodbeli kollégák, Knézy, Gyulai, Regős, no meg az idősebbek, Vitár Róberték?

– Sokat segítettek, össze-összejártunk. Bár vetélytársak voltunk, mégis jól kijöttünk egymással.

– Majd aztán jött Palik, Faragó Ricsi, Gundel Takács, Hajdú B. Kivel szerettél – mondjuk egy világversenyen – együtt dolgozni?

– Mi mindig is magányos farkasok voltunk, velünk akkoriban nem ült össze szakkommentátor vagy másik kolléga. Egyedül vittük el a balhét.

Mit gondolsz, számodra mennyi előnyt jelentett, hogy édesapád, Gulyás Gyula neves rádióriporter volt, és Szepesivel meg Szűcs Ferenccel dolgozott együtt?

– Legfeljebb annyit, hogy a sport világában tudták, ki vagyok. Ő, sajnos, 1974 szeptemberében eltávozott közülünk. Néha-néha felvetődött, hogy ő miként dolgozott, és hogy én hogyan teszem dolgomat. Mondanom sem kell, az összehasonlításból nehéz volt jól kijönnöm.

Tudom, kaptál jó néhány kitüntetést, például MOB Életműdíjat Is. Előveszed valamelyiket néha?

– Nem, de jó rájuk nézni a vitrinben, illetve a falon. Büszke is vagyok, hiszen ezek egytől egyig szakmai díjak.

Volt-e kedvenc csapatod?

– Volt és van is, de soha nem árultam el senkinek sem, hogy melyik.

Mennyire kellett vigyáznod, hogy esetleges elfogultságod közvetítés közben ki ne derüljön?

– Ez érdekes felvetés, hiszen úgymond szakmai díjként könyvelem el azt, hogy Szegeden Veszprém-, Veszprémben pedig Szeged-szimpatizánsnak könyveltek el sokan a kézilabda-szurkolók közül.

És Beloberk Éván kívül volt-e, van-e kedvenc sportolód?

– Mindig is igyekeztem bizonyos távolságot tartani a versenyzőktől, bár szerettem azokat a sportembereket, akik képesek voltak akár önmagukat is ostorozni, ha valami nem sikerült. De igazi, komoly barátom nincs a korábbi sportolók közül. Inkább az edzőkkel kerültem nagyon jó kapcsolatba. Megértettem sokukat. A sikerek, a véltek és a valósak, ezzel a pályával együtt járnak. Idővel az emberfia megtanulja értékelni a kudarcot is, hiszen abból kell igazán levonni a tanulságot, s értékelni, ha korábban volt eredmény.

– Volt-e kedvenc városod, ahova mindig örömmel mentél közvetíteni?

– Több is, de talán Barcelonát emelném ki. Meg Riót.

Hány olimpiáról tudósítottál?

– Nyolc nyári és három téli olimpián dolgoztam.

És hány futballvébén?

– Öt labdarúgó-világbajnokságról közvetítettem, s emlékszem, 1990-ben, a vébé után volt olyan kritika az egyik napilapban, amely engem emelt az első helyre az akkori kommentátorok közül. Nem tagadom, jólesett.

Melyik volt a legemlékezetesebb vébéközvetítésed?

– Talán az 1994-es, amerikai vébén, amikor egy mérkőzésen kiállították az olasz kapust, s nekem hirtelen nem „esett le”, hogy miért visznek le egy mezőnyjátékost is. Pedig hát az ő helyére állhatott be így egy másik kapus. Persze, ez csak egy számomra érdekes momentum volt.

Melyik meccset, versenyt felejtenéd el szívesen?

– Az 1985-ös brüsszeli futball BEK-döntőt. A Heyselt. Elég, ha csak annyit mondok, Juventus–Liverpool?

Hát, elég, bár magának a meccsnek a neten utána kellett néznem. Ezt találtam, rövidítve felolvasom: „Nagyjából egy órával a kezdőrúgás előtt az angol huligánok betörtek az olaszok szektorába, menekülésre késztetve őket. A stadion fala nem bírta a nyomást, az emberekre dőlt, s harminckilenc, többségében olasz szurkoló halálát okozva. A mérkőzést a tragédia ellenére lejátszották.”

– Hát, az maga volt a borzalom: vérben gázolva futballmeccset játszani. És azt még közvetíteni is a világnak.

– A közvetítésedre még ma is élénken emlékszem, mert az volt az érzésem, hogy egyszerűen nem tudsz mit kezdeni a helyzettel. Elég hamar vissza is adtad a hangot Budapestnek.

– Igen, de nem magamtól. Visszakérték. De mindenképpen pályám egyik nagy, sok mindent befolyásoló tragédiája volt a Heysel. Sokan azt hitték és hiszik talán még ma is, hogy nem tudtam megbirkózni a feladattal, ezért korán visszaadtam a szót Pestnek. Csak éppen az a bökkenő, hogy magamtól nem tettem volna. Itthonról szóltak a fülemre, hogy adjam vissza a hangot. Utána NDK-s ajándékkosár-zenét játszottak a borzalmas brüsszeli képek alá. Na, szép kis közvetítés volt.

Te ép bőrrel megúsztad?

– Ezt hogy érted? Itthon, a főnökeimnél?

Nem. Ahogy mondom. Nem sántítottak le, nem vertek meg?

– Á, hova gondolsz? Nem, nem voltam életveszélyben, de előttem három sorral az olasz kolléga mellett infarktust kapott egy olasz szurkoló, aki valahogy bejutott a sajtópáholyba. A mai napig rossz érzés fog el, ha zavargó tömeget látok. Igazából máig nem tudtam feldolgozni magamban, amit akkor ott átéltem. Majdnem negyven éve kísért a Heysel-borzalom. És még soha nem mondtam el a „kudarcom” igazi origóját. A visszakért hangot.

Sok mindenen változtatnál, ha utólag lehetne?

– A tévés pályafutás első éveit kellett volna – ahogy ezt már említettem – visszafogottabban megélni.

Mit gondolsz, így is teljes volt az életed?

– Nem biztos. Több alkalommal is ígéretet kaptam arra, hogy vezetőként is bizonyíthatok. Talán ez az, ami hiányzik.

Mondtad, hogy tanítasz. Sok-sok aranyszabályt adsz át az utódoknak?

– Igen, tanítok, s büszkén mondhatom, többen már kollégák is lettek a tanítványaim közül. Ám az is igazság, hogy a maiak először nem értik meg, hogy miért is kell az általános sportismeret. Ők azt hiszik, elég ismerni az angol meg a német és a spanyol focibajnokságot, s akkor már mindent tudnak.

Egyébként mikor közvetítettél utoljára?

– Nem jegyeztem meg, hiszen az ember nem arra készül, hogy na, ez lesz az utolsó közvetítésem.

Jársz még meccsre, versenyekre?

– Nem, nem járok, de már hiányzik. Nagyon. Úgyhogy előbb-utóbb újra felbukkanok majd a lelátón. Én biztosan nem fogok kalapot lengetni a sajtópáholyban, inkább csendes rezignáltsággal figyelem majd az eseményeket.

Akkor már aligha vagy otthon a magyar sportban.

– Dehogy is. A magyar sportot figyelem, és otthon vagyok a világ sportjában is. Te is tudod, az újságíró élete végéig újságíró marad.

Mikor voltál utoljára stúdióban?

– Vendégként néhány napja. Profiként régen. Igen régen.

Nyakunkon Párizs, az olimpia. Ilyenkor persze kötelező a várakozásról is beszélni.

– Soha nem tippeltem, most sem teszem. Várom, nagyon várom már az olimpiát. Nézem, mint ahogy a magyar focit, kézilabdát, kosárlabdát és többi sportágat is figyelemmel kísérem. Ugyanakkor azt kívánom a fiatal meg kevésbé fiatal kollégáknak, hogy sokszor éljék át azt az örömöt, amelyet nekem volt részem megélni, amit nekem a sport és a munkám adott.