Sport
Az utóbbi évek legkülönlegesebb Premier League-idénye indul
A Chelsea minden klubnál többet költött a nyáron

Továbbra is az angol élvonal klubjai költik a legtöbbet, a 2022-es (eddigi) nyári kiadásokat tekintve a Chelsea minden más európai klubnál többért vett eddig játékost, ha pedig a legtöbbet költő tíz klubot vizsgáljuk, azokból hét angol. A hét sorrendjét (Chelsea, Arsenal, Manchester City, Leeds United, Tottenham, Nottingham, West Ham United) befolyásolja, főleg, a kisebb kluboknál, hogy ki, mennyiért tudott játékost eladni.
A Leeds United nyilván nem invesztált volna 108,64 millió eurónak megfelelő fontot, ha nem adja el két legértékesebb játékosát, Raphinhát és Kalvin Philipset. Ám miután kettejükért több mint százmillió eurót kapott, költekezhetett.
Kicsit más a helyzet az élvonalba 23 év után visszatérő, egykoron kétszeres BEK-győztes Notingham Foresttel. Evangelosz Marinakisz, a klub (és egyben az Olympiakosz Pireusz) tulajdonosa végre valóra váltotta az álmát, visszakerült a Forest a Premier League-be. Ezt a görög hajómágnás a maga módján ünnepelte meg: közel 95 milliót elköltve erősítette meg a keretet.
Ugyancsak rengeteg pénzt elköltött a West Ham United (90,95 millió euró), amelynek első számú kisebbségi tulajdonosa az előző idény novembere óta a cseh üzletember, Daniel Kretinsky – aki a Sparta Praha első embere is egyben.
A 47 éves Kretinsky maga is nagyon tehetős, de nemrégiben feleségül vette a legazdagabb cseh üzletember lányát, a tokiói olimpián díjugratásban szereplő Anna Kellnerovát. Az előző szezonban hetedik West Hamnek csatárra volt szüksége, ezért megvette az olasz válogatott Gianluca Scamaccát. Ám vélhetően a nagy beruházás sem lesz elég ahhoz, hogy a csapat az első hatba betörjön.
Az első hat hely szinte foglalt a Big Six számára. Ha a fogadóirodák oddsaiból indulunk ki, a Manchester City, a címvédő a legnagyobb esélyes, Pep Guardiola csapatának leginkább a Liverpool lehet a vetélytársa. A City megszerezte Erling Haalandot, de így is bőven pozitív mérleggel áll az átigazolási időszakban, miután elengedte Raheem Sterlinget, Gabriel Jesust és Olekszandr Zincsenkót.
Nem gyakori a világfutballban, hogy egy klub perifériára tesz három játékost és még 140 millió eurót keres is az eladásukon. Így aztán a norvég csatársztár és az angol válogatott Kalvin Philips érkezése ellenére a City eddig 50 milliós nyereséggel áll az átigazolási időszakban.
A Liverpool sem vásárolt túl sokat, a Benficától érkező Darwin Nunez lesz a távozott Sadio Mané helyett az első számú középcsatár. A többi új játékos elsősorban a jövő embere, függetlenül attól, hogy Calvin Ramsay és Fabio Carvalho vitathatatlanul nagyon tehetséges. Nagy érték Mohamed Szalah megtartása, az egyiptomi csatár heti 350 000 fontot keres majd hetente júliusban aláírt új szerződése alapján. Az, ugye, körülbelül 600 millió forintos havi fizetésnek számolható.
A fogadóirodák a három londoni klubot várják a harmadik–ötödik helyre, a különböző cégek különböző sorrendet jelölnek meg a trión belül. Az Arsenal nagyon sok pénzért, remekül erősített, elsősorban Gabriel Jesus, de Fábio Vieira és Olekszandr Zincsenko is nagy fogás lehet. A Tottenham megszerezte a lassan veteránnak számító Ivan Perisicet és a brazil Richarlysont, velük és a Harry Kane, Szon Heung Min kettőssel a liga egyik leglátványosabb csatárjátékát remélhetik a Spurs hívei.
Sok a kérdőjel a Chelsea-nél, amely a tulajdonosváltás után építkezik. Todd Boehly egy vagyont ígért a keret megerősítésére, eddig állja a szavát. A Kékek 186 millió euróért vettek játékosokat, érkezett Raheem Sterling, Kalidou Koulibaly, valamint szezonkezdet előtti napon Marc Cucurella, továbbá Camey Chukwumueka. De, hogy belőlük és a régiekből mennyi idő alatt tud Thomas Tuchel csapatot építeni, kérdéses. Mindenesetre a német menedzser jól tette, hogy az Arsenal elleni felkészülési mérkőzés kudarca után drámai hangon kért további erősítéseket, azóta költött el nyolcvanmillió eurót a klub.
A Manchester United egyelőre még tartja Cristiano Ronaldót, az új menedzser, Erik ten Hag azt hangoztatja, számol vele. De – Lisandro Martinez és Christian Eriksen érkezése ellenére – egyelőre nem sikerült úgy megerősíteni a keretet, hogy az első négy hely valószínű legyen, a bajnoki cím pedig távoli álom.
Néhány további érdekesség a szezonnal kapcsolatban. A Premier League döntése alapján nem lesz kötelező és automatikus a mérkőzés előtti térdelés., csak egy-egy kampányfordulóban (ilyen lesz az első is), valamint a legfontosabb találkozókon.
Újdonság, hogy nyilvánosságra hozzák a játékvezető és a videobírók közötti beszélgetéseket. Az egyeztetések a lefújás után, egy videomegosztó oldalon lesznek elérhetők. Az intézkedés hátterében az áll, hogy az élvonalbeli bajnokság irányítói átláthatóbbá kívánják tenni a bírói döntéseket.
Különlegességet jelent a bajnokság, nyilvánvalóan a katari világbajnokság miatti, ütemezése. November 13. és december 26. között szünetel a bajnokság, a karácsony másnapi, hagyományos Boxing Day-forduló jelenti majd a folytatást.
A Premier League igazodik a többi topligához és a Bajnokok Ligájához: mától mérkőzésenként ötöt cserélhetnek a csapatok.