Sport
Nem nyert Sofia Goggia, de ő a lesiklás hősnője
Női lesiklásban a kellemetlenül hideg, szeles időben el kellett halasztani a rajtot, de az olaszok lelkesedése kitartott

A rajt előtt kiderült, hogy az olasz Sofia Goggia – aki hat világkupaversenyből négyet megnyert – vállalta az indulást annak ellenére, hogy január 23-án a Cortina d’Ampezzóban rendezett szuperóriás-műlesikló világkupa-viadalon bukott, kificamodott a bal térde, részlegesen sérült a 2013-ban operált keresztszalagja, és elrepedt a sípcsontja. Kisebb csoda, hogy mindezek után rajtolhatott, még nagyobb csoda pedig a lesiklása volt: remekül siklott a nehéz, szeles pályán, s honfitársát, Nadia Delagót és Elena Curtonit megelőzve átvette a vezetést.
Úgy nézett ki, az olaszok hármas sikert ünnepelhetnek, azonban a világbajnok svájci Corinne Suter hibátlanul ment, a pálya alsó részén ráadásul gyorsabb volt az olaszoknál, így legyőzte őket. „A célba érkezés után nem gondoltam, hogy nyerhetek, mert úgy éreztem, az erős szél ellenem fúj. Nagyon nehéz verseny volt, de most nagyon boldog vagyok, mert életem legnagyobb álma vált valóra” – mondta a huszonhét éves Suter, akinek első olimpiai érme arany lett.
Tizenhat századon múlt ugyan Sofia Goggia címvédése, ennek ellenére nem volt csalódott, sőt boldogan nyilatkozott: „Örülök, hogy a súlyos sérülésem után nem adtam fel, s mindent elkövettem, hogy indulhassak az olimpián. Mindent beleadtam a versenyen, a sebességem a felső részen jó volt, kicsit sajnálom, hogy az utolsó rész nem lett gyorsabb. De így is nagyon boldog vagyok, hogy újabb érmet sikerült nyernem.” Honfitársa, az újonc Nadja Delago is örült a bronzérmének s természetesen annak is, hogy a testvére, Nicol Delago is az élmezőnyben végzett, a tizenegyedik lett.
Elégedetten nyilatkozott Michael Mair, az olasz válogatott edzője is, hiszen négy versenyzőjük végzett az első tizenegy között. „Goggia ezüstérme pályafutása egyik legnagyobb sikere. Büszkék vagyunk arra, hogy olyan sportolónk van, mint Sofia, mert ezen a versenyen megmutatta, hogy ő a legjobb” – hangsúlyozta Mair.
Lesiklásban sem jeleskedett a korábbi kétszeres olimpiai bajnok amerikai Mikaela Shiffrin, aki 2,26 másodperccel elmaradva a győztestől csak a tizennyolcadik helyen végzett. De még van száma…

„Szerdán még utoljára mindenki odateszi magát, szeretnénk szépen búcsúzni a pekingi téli olimpiától” – mondta Bánhidi Ákos, a magyar rövidpályás gyorskorcsolya-válogatott edző-menedzsere az MTI-nek. „Hazudnék, ha azt mondanám, nem éreztem korábban egy picit olyat, hogy szép volt, jó volt, elég volt, már mehetnénk haza, de ezek a versenyzők profik, és tudják, hogy az utolsó napon is érhetnek el szép eredményeket.” A magyar férfi váltó – amely címvédőként érkezett Pekingbe – a B döntőben szerepelhet egy rossz elődöntős váltás miatt.
Akkor Liu Shaoang, Liu Shaolin Sándor, Krueger John-Henry és Nógrádi Bence futott. Varnyú Alex az elődöntő előtti napon érkezett a kínai fővárosba a koronavírus-fertőzése miatt, így ő kimaradt. Az A döntőben öt válogatott szerepel, kizárás esetén és feltéve, hogy Liuék megnyerik a kisdöntőt, akár a hatodiknál jobb helyen is lehet végezni. A zárónapon rendezik az 1500 métert is Jászapáti Petrával (képünkön) és Kónya Zsófiával, mindketten bronzérmesek voltak a vegyes váltóval.
(MK)

Gyorskorcsolyázásban – a normál távon – kedden két izgalmas csapatversenyt rendeztek. Előbb a női triók léptek jégre. A hollandok csak a bronzért küzdhettek, pedig a csapatban ott volt Irene Schouten, a pekingi 3000 és 5000 méter győztese, valamint a hatszoros olimpiai bajnok Ireen Wüst. Nem is engedték ki a kezükből a harmadik helyet az oroszokkal szemben. Az A döntőt a címvédő japán és a kanadai egység vívta. A szigetországiak vezettek, ám az utolsó kanyarban a harmadik ember kicsúszott, és mire felkászálódott, a juharlevelesek célba is értek (márpedig az óra akkor áll meg, amikor a harmadik versenyző korcsolyája eléri a célt).
A kanadai trió, amelynek tagja a magyar gyorskorcsolyázó Nagy Konrád felesége, Ivanie Blondin is, igazán jól futott, olimpiai rekorddal lett aranyérmes. A férfiaknál az elődöntő volt a vízválasztó, az oroszok olimpiai csúccsal kiütötték a két hónapja világcsúcsidőt futó amerikaiakat (akik később megnyerték a bronzfutamot), de a fináléban a címvédő norvégok (képünkön)ellen már nem voltak elég frissek az orosz lábak. Simán nyert a szinte a célig összekapaszkodott norvég „vonat”.
(MK)
Pekingi aranyérmesek
Alpesi sí. Nők, lesiklás: Corinne Suter (Svájc) 1:31.87 perc.
Bob. Férfiak, kettes: Francesco Friedrich, Thorsten Margis (Németország) 3:56.89 perc.
Északi összetett. Férfiak: Jörgen Graabak (Norvégia) 27:13.3 perc (síugrás: 126,5 m).
Gyorskorcsolya. Nők, csapat: Kanada (Ivanie Blondin, Valerie Maltais, Isabelle Weidemann). Férfiak, csapat: Norvégia (Hallgeir Engebraaten, Peder Kongshaur, Sverre Lunde Pedersen).
Hódeszka. Nők, ugrás: Anna Gasser (Ausztria) 185,5 pont, .… 17. Kozuback Kamilla (Magyarország), a selejtezőben búcsúzott. Férfiak, ugrás: Szun Ki-ming (Kína) 182,5 pont.
Síakrobatika. Nők, slopestyle: Mathilde Gremaud (Svájc) 86,56 pont.
Sílövészet. Férfiak, váltó (4×7.5 km): Norvégia (Sturla Holm Laegreid, Tarjei Bö, Johannes Thingnes Bö, Vetle Sjaastad Christiansen) 1:19:50.2 óra.