A franciák hiába kérték, legyen elnéző inkább a bíró

A német válogatott sok helyzetet alakított ki, de nem tudta legyőzni a dánokat az utolsó előtti felkészülési mérkőzésén

Aki még nem tudta, most már biztos lehet benne: bombaformában jönnek a franciák Magyarországra. Az angolok és a németek – tartalékos összeállításban – még nem az igazi arcukat mutatták júniusi első felkészülési mérkőzésükön.

A walesi Chris Mepham és a francia Kylian Mbappé balettje a nizzai mérkőzésen
Fotó: AFP/Franck Fife

Különleges pillanata volt a nizzai felkészülési mérkőzésnek, amikor a francia játékosok arról győzködték a portugál játékvezetőt, Luis Godinhót, hogy ne állítsa ki a Karim Benzema lövése után a gólba tartó labdába kézzel érő Neco Williamst. A 26. percben járt a két csapat, a világbajnok addig is fölényben játszott, nem akartak emberelőnybe kerülni, okkal tartottak attól, hogy túlságosan egyoldalúvá válik a mérkőzés, így nem éri el a célját. A kékek végül 3–0-ra nyertek, Kylian Mbappé, Antoine Griezmann és Ousmane Dembélé szerezte a gólokat. A

walesiek legjobbja vitán felül a kezezés miatt megítélt büntetőt, Benzema lövését is hárító Danny Ward volt, függetlenül attól, hogy kapott három gólt. (Ward azon kevés kapus egyike a benevezettek között, aki a klubjában nem volt első számú a posztján az idényben. Ő például a legutóbbi négy évben egyetlen bajnoki percet sem védett a Liverpoolban, majd Kasper Schmeichel mögött a Leicester Cityben.)

Az látszik, hogy az öt és fél év után a válogatottba visszatérő Karim Benzema könnyedén beilleszkedett, és az is világos, hogy Didier Deschamps egyetlen kivétellel a legerősebb tizenegyét, ha úgy tetszik, az Eb-csapatát jelölte a kezdők közé (Lloris – Pavard, Varane, Kimpembe, L. Hernandez – Pogba, Tolisso, Rabiot – Mbappé, Benzema, Griezmann), várhatóan N’Golo Kanté kerül majd még be, Rabiot vagy Tolisso helyére. A franciák még egy meccset játszanak a müncheni Eb-rajtjukig, kedden Saint-Denis-ben a bolgárokat fogadják.

Ahogy a franciáknál Benzema, úgy a németeknél Thomas Müller és Mats Hummels tért vissza többéves szünet után a nemzeti tizenegybe. Nem játszottak rosszul, de csapatuk nem tudta legyőzni Innsbruckban a dánokat. Joachim Löw még nem tudta az Eb-re szánt tizenegyét játszatni, hiszen a BL-döntő Antonio Rüdiger, Kai Havertz, Timo Werner és Ilkay Gündogan, a sérült Leon Goretzka és Emre Can, valamint a koronavírusos fertőzésből lábadozó Toni Kroos hiányzott.

Florian Neuhaus, a Mönchengladbach támadója szerezte az első gólt, Yussuf Poulsen, az RB Leipzig futballistája egyenlített a hajrában. A német sajtó szerint 60 percen át dominált, összességében nem játszott rosszul Löw legénysége. A Kicker osztályzatai nem igazán csengenek egybe ezzel a minősítéssel, a lap hármasnál alacsonyabb értékkel (az 1-es a legjobb) csak a gólszerző Neuhaust jutalmazta.

Az angolok Middlesbrough-ban fogadták az osztrákokat. A meccs, különösen azt tekintve, hogy mindkét csapat körülbelül tíz nap múlva Eb-mérkőzést játszik, elég sok rugdosódással telt. Trent Alexander-Arnold megsérült, izomproblémái lettek, mindazonáltal több mint kétséges, hogy felépül-e a horvátok elleni rajtra.

A mérkőzést némi nemtetszés nyilvánítás indította, a hétezer néző egy része fütyült az angol játékosok fél térdre ereszkedését látva. (Gareth Southgate szerint, aki fütyült, az nem értette meg az üzenetet.) A háromoroszlánosok a Manchester United, a Manchester City és a Chelsea futballistái nélkül álltak ki (kivéve Jesse Lingaardot, aki ellenben kimaradt az Eb-keretből), így viszont a kapitány ki tudott próbálni több olyan futballistát is, aki korábban legfeljebb epizodista volt.

A statisztikák azért (is) érdekesek, mert különleges „apróságokra” is felhívják a figyelmet. Ilyen, például, hogy a meccs egyetlen gólját szerző, 19 éves Bukayo Saka – akit az előző Premier League-szezon legjobb fiatal játékosának választottak – mindössze a harmadik futballista az Arsenal történeté­ben, aki tizenévesen gólt szerzett az angol válogatottban. Az Eb-hez közeledve még érdekesebb, hogy a dortmundi Jude Bellingham 17 évesen és 338 naposan a legfiatalabb játékos lett az angol válogatott kezdő csapatában Wayne Rooney 2003. szeptemberi debütálása óta. Mint emlékezetes: Rooney aztán a portugáliai torna legjobb angol játékosaként tündökölt.

Eb-szereplők felkészülési mérkőzései. Anglia–Ausztria 1–0 (Middlesbrough). Németország–Dánia 1–1 (Innsbruck). Hollandia–Skócia 2–2 (Faro). Franciaország–Wales 3–0 (Nizza). Lapzártánkig befejeződött tegnapi meccsek: Svájc–Liechtenstein 7–0 (St. Gallen). Törökország–Moldova 2–0 (Paderborn)