Sport

Visszaültek a bakra a világbajnokok

Végre rajtolhat a lovas idény, amelynek kiemelkedő eseménye lesz a budapesti fogathajtó-Európa-bajnokság a Kincsem Parkban

Az év egyik leglátványosabb hazai sporteseménye lehet a négyesfogathajtó Európa-bajnokság, amelyet a vadászati világkiállítás keretében szeptember 2–5. között rendeznek a budapesti Kincsem Parkban. Az előkészületekről beszélgettünk Lázár Vilmossal, a Magyar Lovasszövetség elnökével, tizenkétszeres fogathajtó világbajnokkal.

Visszaültek a bakra a világbajnokok
A szervezőbizottság elnöke, Lázár Vilmos a lovak felkészítésébe is besegít
Fotó: Magyar Lovasszövetség

– A világjárvány miatt tavaly elmaradtak a nemzetközi lovasversenyek. Idén mi várható?

– A mostani helyzetet bonyolítja, hogy a koronavírus-járvány mellett a lovak egészségét veszélyeztető herpeszvírusjárvány is elterjedt Európában. Ezért a Nemzetközi Lovasszövetség április elsejéig a nemzetközi versenyeket betiltotta. Hazánkban ez a tiltás kedden lejárt, és reményeink szerint fokozatosan beindulhat a versenyidény. A hétvégén megrendezik a fogathajtók fedeles bajnokságának a döntőjét Szilvásváradon. Kezdődhetnek a zárt kapus díjlovagló és díjugrató versenyek is.

– Az akadályok már elkészültek a Kincsem Parkban. De vajon meg tudják-e rendezni a négyesfogathajtó Európa-bajnokságot szep­tember elején?

– A járványhelyzet ugyan még mindig nagyon súlyos, de bizakodó vagyok. Ha közönség előtt nem, akkor zárt kapusan, de megrendezzük az Európa-bajnokságot. Az, hogy házigazdaként kilenc fogatunk is indulhat, lázba hozta a hajtókat. Húsz fogat is rajtolhat a válogatóversenyeken, amire már régen volt példa. Áprilisban egy bemelegítő versennyel indulhat az idény Hetényegyházán, majd Mezőhegyesen rendeznek felmérő viadalt, és remélem, a júniusi vecsési verseny már nemzetközi lesz.

– Hogyan lehet egy városi pályán megrendezni a maratonhajtást?

– A Kincsem Park egy majdnem száz hektáros zöldterület Budapest közepén, ahol lebonyolítható a terepverseny. Az akadályok a versenypálya közepén lettek felállítva. Lesz vizes és dombos akadály is, amelyek a múltat idézik, de nagyon technikásak is. A lovak mobil boxokban lesznek elhelyezve. A díjhajtásra és az akadályhajtásra 8000 férőhelyes mobil lelátó épül, a látványos maratonhajtáson, ha a járványhelyzet engedi, húsz-harmincezren is szurkolhatnak a helyszínen.

– Két éve ugyan letették a gyeplőt, de testvére, Zoltán a csapat eredményessége érdekében visszaült a bakra. Miért?

– Amikor megkaptuk a rendezést, elhatároztuk, hogy nemcsak színvonalas, hanem magyar szempontból eredményes Európa-bajnokságot is szeretnénk rendezni. Ezért aztán rábeszéltünk Zolit, aki négyesfogathajtásban is nyert világbajnokságot, hogy segítse a csapatunkat. Sőt mivel két fogatra való lovat készítünk fel, ezért az edzéseken, ha időm engedi, én is hajtok. Bevallom, élvezem, csak lenne már jobb idő!

– Nem mint segédhajtót, hanem mint a szövetség elnökét kérdezem: mit vár az új idénytől?

– Ötven éve Budapesten rendezték az első fogathajtó Európa-bajnokságot, amely sikerével példát mutatott, és elindította az új lovas szakág elterjedését az egész világon. A jubileumi verseny célja, hogy a sikeres vidéki világversenyeink után a fővárosban is népszerűsítsük ezt a nagyon látványos lovas szakágat. Mert egyetlen ló mozgása is megnyerő, de négy ló összehangolt versenyzése maga a csoda.

Kapcsolódó írásaink

A ló neve

ĀKorner. A Kincsem, az Aranyos és a Sellő ma is elmenne versenyló névnek. Utólag se mondhatja senki, hogy a gazdája nem volt kellően körültekintő a névadáskor