Lenyomta a Barcelona a Fradit az első félidőben

A Ferencváros 3-0-s vereséget szenvedett az FC Barcelonától a labdarúgó Bajnokok Ligája csoportküzdelmeinek ötödik fordulójában szerda este a Puskás Arénában.

Komoly nyomás alatt tartotta a Barcelona a Fradit
Fotó: MH/Papajcsik Péter

A négyest továbbra is százszázalékos teljesítménnyel vezető katalánok gyorsan eldöntötték az összecsapást, hiszen Antoine Griezmann, Martin Braithwaite és Ousmane Dembélé találataival kevesebb, mint fél óra játék után már 3-0-ra vezettek, és biztosan megtartották előnyüket. A magyar bajnok először nem szerzett gólt a BL főtábláján.

Griezmann (sárgában) szerez gólt hanyag mozdulattal a Ferencváros ellen

A rosszabb gólkülönbségével negyedik Ferencváros jövő kedden az ukrán Dinamo Kijev otthonában zárja a csoportkört, a találkozó tétje a kvartett harmadik helye, azaz az Európa-liga legjobb 32 csapata közé kerülés lesz. A győztes lesz a harmadik, a döntetlen a hazaiaknak kedvez, kivéve ha 3-3, vagy még több gólos.

Azonnal beszorult a Ferencváros, a zöld-fehérek saját 16-osuk előteréből is csak komoly nehézségek árán tudták kihozni a labdát. Braithwaite gyorsan vezetést szerezhetett volna a katalánoknak, de közelről hibázott.

Netonak is akadt a végén mit védenie

Így sem kellett sokat várni az első vendéggólra, a 14. percben a világbajnok Griezmann egy gyönyörű sarkazással vette be Dibusz kapuját. A spanyol csapat a következő negyed órában eldöntötte az összecsapást, előbb Braithwaite lőtt közelről a hálóba, majd az általa kiharcolt büntetőt Dembélé értékesítette.

Nem sokkal a fordulást követően Nguen révén először került helyzetbe a Ferencváros, amely jóval kisebb nyomás alatt futballozhatott, ugyanis a Barcelona már közel sem annyira erőltette úgy letámadást, mint az első félidőben. A hazaiak a csereként pályára lépő Baturina fejesénél jártak a legközelebb a gólhoz, de Neto könnyedén hárított. A hajrában könnyedén labdázgatott a Barcelona, és még el is puskázott néhány helyzetet, így az eredmény nem változott.

Tokmac küzd a labdáért

Győzelmével a Juventus versenyben maradt az első helyért

A Juventus háromgólos győzelmet aratott a vendég Dinamo Kijev felett a labdarúgó Bajnokok Ligája ötödik fordulójában, így a Ferencváros csoportjában versenyben maradt az első helyért.

A torinóiak Federico Chiesa találatával szereztek vezetést a 21. percben, a második félidőben pedig az ötszörös aranylabdás Cristiano Ronaldo és Alvaro Morata volt eredményes.

A találkozón a francia Stéphanie Frappart sporttörténelmet írt, mert ő lett az első női bíró, aki a Bajnokok Ligájában mérkőzést vezetett. A Zebrák sikerükkel hárompontos hátrányban maradtak a százszázalékos Barcelona mögött, így a csoportelsőségről a két gárda jövő keddi összecsapása dönt.

A kezdőcsapatok

Az előző négy mérkőzéshez hasonlóan három támadóval, Isaellel, Myrto Uzunival és Tokmac Nguennel kezdett a Ferencváros a labdarúgó Bajnokok Ligája csoportkörének ötödik fordulójában.

Ferencváros:
Dibusz - Botka, Blazic, Frimpong, Dvali, Heister - Sigér, Somalia - Isael, Uzuni - Nguen

FC Barcelona:
Neto - Dest, Mingueza, Lenglet, Jordi Alba - Busquets, Pjanic - Trincao, Griezmann, Dembélé - Braithwaite

Fradi - Barça

Mi lesz az eredmény a BL-csoportmeccsen?

A Ferencváros nyer

Döntetlen

Az FC Barcelona nyer

Melegítő Ferencváros-játékosok a Barcelona elleni BL-találkozó előtt
Melegítő Barcelona-játékosok a Ferencváros elleni BL-találkozó előtt

A mérkőzés előtti beharangozónk

Óriási volt az öröm a hazai Messi-rajongók táborában, amikor a BL-csoportkör sorsolásakor kiderült, a Barcelona is az ellenfelek között lesz, a hatszoros aranylabdást is láthatjuk Budapesten. Amikor kiderült, hogy az MLSZ segítségével sikerült a Ferencvárosnak elérnie, hogy a Juventust és a Barcát a Groupama Arénánál körülbelül háromszor nagyobb befogadóképességű Puskás Arénában fogadhatják, még többen kaptak reményt arra, hogy a helyszínen nézhessék Messi játékát.

Objektum doboz

Aztán a koronavírus-járvány és az azzal kapcsolatos észszerű és elengedhetetlen szigorítások mindent keresztülhúztak. Kedd délig úgy gondolhattuk, Messi végre játszik Magyarországon, de megint csak tévén keresztül láthatjuk, a csuda vigye el…

A lelkünknek talán jobb is, hogy nem jön, kevésbé érezzük, hogy megint elvett tőlünk valamit a járvány. Azt, hogy a Ferencváros jól jár-e így, szinte lehetetlen megmondani. Az, hogy Messi képes bármikor egyedül eldönteni egy mérkőzést, hogy főszerepet játszott a katalánok októberi 5–1-es győzelmében, nem vitatható. Ám attól még, hogy nincs az utazókeretben (Neto, Arnau Tenas, Dest, Busquets, Aleñá, Griezmann, Pjanic, Braithwaite, Dembelé, Riqui Puig, Lenglet, Pedri, Trincao, Jordi Alba, Matheus Fernandes, De Jong, Junior Firpo, Iñaki Peña, Óscar Migueza, Konrad), a képlet csak keveset változott. Továbbra is bravúr kellene még a pontszerzéshez is.

A Barcelona egy hete jó néhány kulcsjátékosa, például Messi nélkül állt ki Kijevben, a Dinamo ellen, és nagyon simán, 4–0-ra nyert. A csoportban a továbbjutás már eldőlt, de a hátralévő két kör nagyon fontos az Európa-liga-folytatást jelentő, harmadik hely szempontjából.

A ma esti két mérkőzés alapcélja az, hogy a Fradi úgy várhassa a jövő keddi kijevi mérkőzést, hogy már egy döntetlen is elég a harmadik helyhez.

A csapatok között elsősorban a szerzett pont dönt, most egyformán állnak, tehát ha a Fradi ma több pontot szerez, mint az ukrán csapat, jó helyzetbe kerül. Ha azonos pontszámmal kezdik a december 8-i játéknapot, legalább két gólt kell kint szerezni ahhoz, hogy a döntetlen is elég legyen, ám még ennek is feltétele, hogy a zöld-fehérek gólkülönbsége ma este jobb legyen, mint a riválisé.

Olyan helyzet nem tud alakulni – érjen el akármilyen eredményt a Dinamo Torinóban vagy a Ferencváros a Barcelona ellen –, hogy az utolsó mérkőzés ne számítson.

Ahogyan Szergej Rebrov vezetőedző mondta a sajtótájékoztatón: „Kijevben vár ránk egy döntő.”

Az ukrán edző egészségi állapota az elmúlt napokban találgatásokra adott okot, ám a jelek szerint – személyesen vett részt a sajtótájékoztatón – torokfájása nincs összefüggésben a járvánnyal. Szokásához híven a kezdő csapatról nem beszélt, így aztán csak vélelmezni lehet, az nagymértékben hasonlít a torinóira (Dibusz – Lovrencsics, Blazic, Frimpong, Dvali, Heister – Sigér, Somalia – Zubkov, Uzuni, Tokmac), esetleg Botka és Haratin szerepeltetése lenne még logikus.