Sport

Fair Play-díjas gólgyáros: 60 éves Gary Lineker

Ma ünnepli hatvanadik születésnapját Gary Lineker, minden idők egyik legjobb és leggólerősebb angol futballistája, aki a kapu előtti hatékonysága mellett sportszerűségével is beírta magát a labdarúgás aranykönyvébe: tizenhat évnyi karrierje alatt nemhogy piros, még sárga lapot sem kapott.

Fair Play-díjas gólgyáros: 60 éves Gary Lineker
Gary Lineker mindmáig az angol foci egyik legkarakteresebb figurája maradt
Fotó: AFP/Justin Tallis

Az angol labdarúgás történetének egyik legnagyobb gólgyárosa Leicesterben született, középső nevét, a Winstont a híres brit politikusról, Winston Churchillről kapta, aki hozzá hasonlóan november 30-án látta meg először a ködös Albion esőfelhőit.

Lineker édesapja nagyapjához és dédapjához hasonlóan zöldségesként dolgozott, saját standot üzemeltetett a leicester-i piacon, és bár Gary megtörte hagyományt, nem vitte tovább a családi vállalkozást, azért fiatalon gyakran besegített a „bizniszbe”.

Az ifjú Garyt a zöldségeknél meg a gyümölcsöknél azért sokkal jobban érdekelte a foci és a krikett, sokáig úgy tűnt, hogy utóbbi sportágban futhat be komoly karriert, de végül a labdarúgás mellett döntött. Bár egyik tanára a középiskola végén azt írta a jellemzésébe, hogy „túl sokat foglalkozik a futballal”, amiből „soha nem fog megélni”, hősünk szerencsére nem hallgatott a derék tanerő károgására.

A zöldséges fiából a Rókák gólvadásza

Lineker 17 évesen igazolt le szülővárosa csapatához, a Leicester Cityhez, a felnőttek között 1979-ben, újév napján mutatkozhatott be, első idényét 7 meccsel és egy góllal zárta. Második szezonjában már 19 találkozón háromszor volt eredményes, a csapat pedig feljutott az első osztályba. Egy szinttel följebb már csak kilenc mérkőzés jutott neki, a Rókák visszazuhantak a második vonalba, innentől viszont beindult a fiatal csatár karrierje.

Az 1981/82-es szezontól alapembere lett a Leicesternek, abban az évadban az összes sorozatot figyelembe véve 19 alkalommal vette be az ellenfelek kapuját, rá egy évre 26-ig jutott, ami neki gólkirályi címet, a csapatának meg feljutást ért.

Lineker a Leicester mezében is szépen termelte a gólokat
Lineker a Leicester mezében is szépen termelte a gólokat
Fotó: lcfc.co.uk

Lineker az élvonalban sem lassított, előbb 22 góllal második lett a góllövőlistán, majd 1984-85-ben a chelsea-s Kerry Dixonnal holtversenyben a legjobbak közt is gólkirállyá koronázták.

Erre az időszakra már egyértelművé vált, hogy hamarosan elviszi valamelyik élcsapat, végül a bajnoki címvédő Everton lett a befutó, akik 800 000 fontot fizettek a játékjogáért.

Gólkirályi cím és vb-aranycipő

A liverpooli kék-fehéreknél egy kisebb döccenővel indult a karrierje: épp egy Leicester City elleni idegenbeli meccsen mutatkozott be a gárdában, és a félidőben véletlenül a hazai öltözőbe ment be a vendégeké helyett.

Ezt az apró bakit leszámítva viszont tökéletesen beilleszkedett új csapatába, 41 bajnokin szerepelt, 30 találat került a neve mellé, a gólkirályi címet bezsákolta, jóllehet, a bajnokságban az aranyérmet elhappolta előlük az ősi rivális Liverpool.

Az 1986-os vb-n mesterhármast szerzett a lengyelek ellen
Az 1986-os vb-n mesterhármast szerzett a lengyelek ellen
Fotó: AFP/STAFF

1986 nyara igencsak izgalmas volt Lineker életében: bár már két évvel korábban bemutatkozhatott az angol válogatottban, a mexikói világbajnokságon tudta először megmutatni igazán a tudását a nagyközönségnek: mesterhármast ért el a lengyelek ellen, és végül hat góllal a torna legeredményesebb játékosának járó aranycipőt is elnyerte. A negyeddöntőben Maradonára neki sem volt ellenszere, bár egyszer azért megzörgette az argentinok hálóját is.

Katalóniát is meghódította

A Barcelona már a vb előtt megegyezett az Evertonnal az akkor 26 éves angol csatár vételáráról, 2,8 millió fontot utaltak érte a katalánok, de magát az átigazolást csak a Mundial után jelentették be. A Barca edzője ekkor már két éve az angol Terry Venables volt, aki korábban megszerezte a skót Steve Archibaldot, 1986 nyarán jött a walesi Mark Hughes, végül pedig Linekerrel vált teljessé a brit kontingens.

Hősünket nem nagyon zavarta meg az országváltás, a Racing ellen mindjárt egy duplával kezdett, a szezonban 21-szer volt eredményes, legjobb meccsét pedig a a Real Madrid elleni január végi szuperrangadón játszotta, ahol hárommal terhelte meg a gyűlölt ellenfél hálóját.

Objektum doboz

Amikor az idény elején arról kérdezték, miért igazolt Spanyolországba, azt felelte, hogy így megismerhet más játékrendszereket, futballozhat például söprögető ellen, ezt a tudását pedig majd a válogatottnál is kamatoztatni tudja.

Azt azonban aligha sejtette, hogy ilyen hamar sikerül neki: mindössze 18 nappal a megnyert Clásico után a madridi Bernabéu stadionban Anglia 4-2-re verte a házigazda spanyolokat, a Háromoroszlánosok mind a négy gólját Lineker szerezte.

Lineker három évet töltött Barcelonában
Lineker három évet töltött Barcelonában
Fotó: Twitter

A második barcelonai idényében is lendületben maradt, 16 találatot ért el a La Ligában, a folytatásban viszont fokozatosan kiszorult a csapatból: sérülések is hátráltatták, 1988 tavaszán ráadásul megjött Johan Cruyff, aki nem igazán tudta beilleszteni az elképzeléseibe az angol gólgyárost, megpróbált belőle jobbszélsőt faragni, de a kísérlet kudarcba fulladt.

Lineker szépen, egy Kupagyőztesek Európa Kupája-győzelemmel búcsúzott Katalóniától. Összesen 103 spanyol bajnokin lépett pályára, és 43 góljával sokáig a sorozat történetének legeredményesebb brit játékosa volt, ezt a csúcsát 2016-ban döntötte meg Gareth Bale.

Visszatérés Angliába

1989 nyarán Sir Alex Ferguson szerette volna megszerezni Mark Hughes mellé a Manchester Unitedbe, Lineker viszont a Tottenhamet választotta. Az 1989/90-es idényben újra a régi formájában tündökölt, 38 mérkőzésen 24-szer talált be, ezzel pályafutása során harmadszor lett az angol első osztály gólkirálya.

Természetesen az 1990 vb angol keretéből sem maradhatott ki, négy találattal vette ki a részét a Háromoroszlánosok meneteléséből, az elődöntőben két védőt lerázva egyenlített Németország ellen, ám végül büntetőkkel az ellenfél jutott tovább. Ekkor mondta el az azóta szállóigévé vált megállapítását:

"A futball egyszerű játék: 22 ember üldöz egy labdát 90 percen át, és a végén mindig a németek nyernek."

(Ezt azóta már kicsit finomította, miután a német csapat két éve a vb-n már a csoportkör után búcsúzott, az új változat így hangzik: "A futball egyszerű játék: 22 ember üldöz egy labdát 90 percen át, és a végén többé nem mindig a németek nyernek. A régi verzió már a múlté." - írta a Nationalelf Dél-Korea elleni vereségét követően.)

Az 1990-es világbajnokságon az elődöntőig menetelt az angol csapat Lineker góljainak is köszönhetően. A kép a negyeddöntőben készült, épp a kameruni kapust, Thomas Nkonót készül kicselezni a csatár
Az 1990-es világbajnokságon az elődöntőig menetelt az angol csapat Lineker góljainak is köszönhetően. A kép a negyeddöntőben készült, épp a kameruni kapust, Thomas Nkonót készül kicselezni a csatár
Fotó: AFP/Patrick Hertzog

A Tottenhamben még két idényt húzott le ezután, 1991-ben megnyerte velük egyetlen hazai trófeáját, az FA-Kupát, összesen 148 meccsen 80 gólos mérleget hozott össze a Spurs színeiben.

Az 1992-es Eb-n búcsúzott a válogatottól, címeres mezben 80 alkalommal lépett pályára és 48-szor volt eredményes, mindössze eggyel maradt el az akkori csúcstartótól, Sir Bobby Charltontól és azóta is csak az új rekorder, Wayne Rooney előzte meg.

Feledhető japán kaland

Karrierje végén még belevágott egy nagy kalandba: bár a nagy terveket dédelgető Blackburn is hívta, végül elfogadta a Nagoya Grampus Eight ajánlatát, és Japánba költözött. Őt szánták az akkoriban induló J-League egyik nagy sztárjának, reklámarcának, de a folyamatos sérülések megakadályozták, hogy igazán nagyot alkosson a szigetországban. Két év alatt mindössze 18 bajnoki meccs jutott neki, gólból is csak négy került a neve mellé, úgyhogy 34 évesen inkább szögre akasztotta a csukáját.

Gólérzékenysége mellett sportszerűsége is legendás volt, egyik annak a néhány játékosnak a futballtörténelemben, akit pályafutása során egyszer sem állítottak ki és sárga lappal sem büntettek. 567 hivatalos találkozót játszott le lap nélkül, példamutató magatartásáért a FIFA 1990-ben Fair Play-díjjal jutalmazta

A képernyőn is király lett

Visszavonulása után tévés karrierbe kezdett, mégpedig elég nagy sikerrel, különböző, főleg futballtémájú műsorokban láthatjuk, 1999 óta a BBC Match of The Day című műsorának házigazdája. A Twitteren is igen aktív, humoros megjegyzéseivel rendszerint nagy sikert arat. Egyik legemlékezetesebb húzása az volt, amikor 2015 decemberében megígérte, hogy ha a Leicester City megnyeri a bajnoki címet, akkor alsónadrágban fogja vezetni a Match Of The Dayt. Pechjére egykori csapata óriási meglepetésre tavasszal sem "esett össze" és győzött a Premier League-ben, így a 2016-17-es idény első adásában szavát betartva egy szál boxeralsóban ült be a stúdióba.

Objektum doboz

Rendszeresen jótékonykodik, mióta legidősebb fia, George a kilencvenes évek elején legyőzte a leukémiát, gyakran támogat különböző rákellenes szervezeteket, és igyekszik felhívni a figyelmet a véradás fontosságára is. 2002-ben segített pénzt gyűjteni az akkor csődközelbe jutott Leicester City megmentésére, akkor a klub tiszteletbeli alelnökévé nevezték ki. A koronavírus-járvány tavaszi hulláma idején 140 000 fontot adományozott a Brit Vöröskeresztnek a vírussal kapcsolatos kutatásokra.

Kapcsolódó írásaink