Hosszabbításban verte a Sevillát a Bayern München

A Bajnokok Ligája-győztes Bayern München nyerte a labdarúgó Európai Szuperkupát, miután csütörtök este hosszabbítás után 2-1-re legyőzte az Európa-ligában címvédő Sevillát a budapesti Puskás Arénában.

A Bayern München 2-1-re verte a Sevillát
Fotó: Bernadett Szabo/AFP

A favorit Bayern München - amelynek jól hallhatóan nemcsak a Németországból érkező mintegy kétezer drukker, hanem a magyar közönség jelentős része is szurkolt - rögtön magához ragadta a kezdeményezést, és irányította a játékot, a Sevilla azonban egy büntetőből már a 13. percben megszerezte a vezetést.

A gólszerző Ocampos ünnepli a Sevilla vezető találatát
Fotó: AFP/Kisbenedek Attila

Navas jobb oldali beadását Ocampos tökéletesen fejelte le az ötösön érkező Rakiticnek, akit viszont Alaba fellökött, és amiért a játékvezető büntetőt ítélt. A 11-est Ocampos a balra vetődő Neuer mellett higgadtan gurította a jobb sarokba (0-1).

Objektum doboz

A BL-győztes németek ezután is uralták a játékot, majd Müller és Lewandowski révén ziccereket hibáztak, utóbbi azonban nem sokkal később jóvá tette hibáját és gyönyörű gólpasszt adott Goretzkának.

A 34. percben Lewandowski kapott egy lágy labdát a 11-es pont irányába, gyönyörű mozdulattal tette vissza az érkező Goretzka elé, akinek nem okozott gondot a kapu jobb oldalába belsőznie (1-1).

A rendes játékidő végéig egyik csapatnak sem sikerült felülkerekednie a másikon, hosszabbítás következik.

A második játékrészből mindössze 35 másodperc telt el, amikor Neuernek először kellett igazán nagyot védenie. Az 51. percben elképesztő, már-már kispályás gólt szerzett a Bayern, a videós visszanézésnél azonban bebizonyosodott, ami már élőben sejthető volt, miszerint les előzte meg a találatot. Tíz perccel később újra csak egy meg nem adott gólig jutott a Bayern, amely gyakorlatilag végig a Sevilla térfelén tartózkodott. A bajor nyomásból egyetlen alkalommal szabadult ki a Sevilla, a 86. percben en-Nesziri dönthette volna el a kupa sorsát, de ziccerét Neuer hárította.

A hosszabbítás második percében en-Nesziri újra óriási gólhelyzetbe került, de ezúttal is Neuer - a kapufa segítségével - hárított, a világbajnok hálóőr egyértelműen a mérkőzés egyik legjobbja volt.

A ráadás első tizenöt percének végén megszerezte a vezetést a Bayern, a csereként beállt világ- és Európa-bajnok spanyol Javi Martínez révén, amikor a 104. percben egy jobb oldali szöglet után a kifejelt labdát Alaba mellre vette, majd visszalőtte, Bounou védése éppen Javi Martínez fejéhez hullott, ő pedig öt méterről a jobb felsőbe bólintott (2-1). Érdekesség, hogy a veterán futballista szerezte a Bayern második gólját a Chelsea elleni 2013-as Szuperkupa-mérkőzésen is, amivel csapata a 121. percben egyenlített és végül büntetőkkel diadalmaskodott.

A Sevilla ugyan az utolsó negyedórában hajtott az egyenlítésért, de az eredmény nem változott. A mérkőzés legjobbjának végül Thomas Müllert választották.

A német sztárcsapat ugyan uralta az összecsapást, de legfőképpen Manuel Neuernek köszönhette, hogy eljutott a hosszabbításig, amely során ugyancsak ziccert hárított a kapus. A trófea sorsát a 104. percben éppen egy spanyol, a világ- és Európa-bajnok Javi Martínez döntötte el. A Bayern története során második alkalommal hódította el a trófeát.

Flick szerint a nézők jót tesznek a futballnak

Hans-Dieter Flick, a Bayern München vezetőedzője szerint a futballnak jót tesznek a szurkolók, ugyanakkor a jelenlegi helyzetben továbbra is nagyon óvatosnak kell lenni.

A német szakember ezt a budapesti Puskás Arénában 2-1-re megnyert Európai Szuperkupa-mérkőzés utáni sajtótájékoztatón mondta.

A Bajnokok Ligájában címvédő münchenieket irányító tréner a Sevilla legyőzését követően elmondta, csapata még csak egy találkozót játszott a Bundesligában és ugyan azon 8-0-ra diadalmaskodott a Schalke 04 felett, a rövid nyári szabadságuk után a játékosok még nem igazán érezték a ritmust és többen elfáradtak a találkozó végére.

Hozzátette, a Sevilla egy kiváló edző által irányított, technikailag rendkívül jól képzett csapat, így különösen nagy fegyvertény, hogy egygólos hátrányból is sikerült a kezükbe venni az irányítást.

Flick külön kiemelte Manuel Neuer teljesítményét, aki ezen az estén újra bizonyította, hogy a világ legjobb kapusa, hiszen kulcsszituációkban mutatott be bravúros védéseket.

A szakembert az online sajtótájékoztatón többen is kérdezték a győztes gólt szerző világ- és Európa-bajnok Javi Martínezről, aki sajtóértesülések szerint elképzelhető, hogy az utolsó mérkőzését játszotta a bajor klub színeiben. Elmondta, remek mentalitású futballista, aki nemcsak a védekezésben, hanem támadásban is rendkívül hasznos, amit ezúttal is bizonyított, a jövőjéről viszont nem kívánt nyilatkozni.

Julen Lopetegui, a Sevilla vezetőedzője úgy fogalmazott, természetesen mindig rossz elbukni egy döntőt, különösképpen ha az hosszabbításban történik, ugyanakkor rendkívül büszke tanítványaira, hiszen hosszabbításra késztették a Bayern Münchent, ami a Bajnokok Ligájában egyetlen csapatnak sem sikerült.

A spanyol szakember hozzátette, megvoltak a lehetőségeik, de nem tudtak élni vele, ugyanis a németek kapujában Manuel Neuer személyében a világ legjobb hálóőre állt. Megjegyezte, tisztában voltak azzal, hogy a hosszabbításban nehéz dolguk lesz, mivel rengeteget futottak a rendes játékidőben tanítványai, ráadásul jó ideje nem játszottak tétmérkőzést.

Szigorú biztonsági előírások

A koronavírus-járvány kitörése óta ez volt az első olyan mérkőzés az európai szövetség (UEFA) égisze alatt, amelyet nézők előtt rendeztek meg. A Puskás Arénába rendkívül szigorú egészségügyi óvintézkedések mellett térhettek vissza a drukkerek.

A szurkolóknak a stadion területén kötelező, míg az ülőhelyükön erősen ajánlott volt a szájmaszk használata, beléptetés során több helyen is hőkamerák voltak felszerelve.

Ugyan a Puskás Arénának nagyjából csak az egyharmadát használhatták ki, így is üdítő látvány volt, hogy egy nagy nemzetközi mérkőzést hosszú idő után ennyi (15.500) néző előtt rendeztek meg.

Jelentős létszámú egészségügyi személyzet volt jelen a stadionban, ahol sátrakat állítottak föl, hogy a belépésnél kiszűrt, magasabb testhőmérsékletű vagy esetleg tünetekkel rendelkező vendégek további vizsgálata megtörténhessen.

A nézőtéren csak az egy közösséget alkotók - családtagok, barátok - ülhettek egymás mellé, és a sorokat sem töltötték föl teljes egészében.

A mérkőzésre főként magyar szurkolók váltottak belépőt, mellettük kisebb létszámú spanyol és mintegy 1500 német drukker érkezett. A külföldi szurkolók egy darab, három napon belül elvégzett negatív PCR-teszt birtokában léphettek be Magyarországra és 72 órán belül el kell hagyniuk az országot.

Látványos díszkivilágításban a meccs előtt a Puskás Aréna (A képre kattintva galéria nyílik)
Fotó: MH/Purger Tamás

A külföldről érkező szurkolókat együtt tartják; a spanyolok charterjáratokkal érkeztek, és erre a feladatra kijelölt buszflotta szállította őket a városban, a német szurkolóknak pedig külön parkolót jelöltek ki.

Komoly szűrésen estek át a csapatok,
az edzők és a technikai személyzet is

A csapattagok és az edzők, a csapatok technikai személyzete is komoly szűrésen esett át. Az Európai Labdarúgó Szövetség „buborékban” tartja őket a magyarországi tartózkodásuk teljes időtartama alatt, nem érintkezhetnek olyannal, akinek nincs negatív koronavírus-tesztje és az állapotukat is folyamatosan figyelemmel kísérik. Mindkét csapathoz kijelöltek egy-egy, ugyancsak negatív teszteredménnyel rendelkező rendőri összekötőt, ők tartják a kapcsolatot a csapatok és a rendőri biztosítást végző parancsnoki állomány között.

A szurkolóktól nyomatékosan kérték a szervezők, hogy tartsák be azokat a rendszabályokat, amelyeket a labdarúgó-szövetségek és a Nemzeti Népegészségügyi Központ munkatársai meghatároztak.

A Bayern München és a Sevilla egyaránt története második Európai Szuperkupa-győzelméért küzdött, a németek 2013-ban, a spanyolok 2006-ban tudták elhódítani a serleget.