Puskás hatvan éve vágott négy gólt a BEK döntőjében

Pontosan hatvan évvel ezelőtt, 1960. május 18-án győzte le 7-3-ra a Real Madrid futballcsapata az Eintracht Frankfurtot a Bajnokcsapatok Európa Kupájának (BEK) döntőjében. A királyi gárda diadalából Puskás Ferenc négy találattal vette ki a részét, ami azóta is rekordnak számít.

Puskás Ferenc négy góljával győzelemre vezette a Real Madridot
Fotó: AFP/Zoltan Thaly

A Real Madrid az ötvenes években egyeduralkodónak számított az európai futballban. A fehér mezesek a BEK 1955-ös első kiírását is megnyerték, majd utána zsinórban még négyszer végeztek az élen a sorozatban.

Az ötödik diadal egyik kulcsfigurája az 1958-ban szerződtetett Puskás Ferenc volt, aki a Honvéd korábbi technikai vezetője, az akkor a Realnál sportigazgatóként dolgozó Östreicher Emil segítségével került a királyi klubhoz. Puskás szívós munkával ledolgozta az eltiltása alatt felszedett túlsúlyát, és remekül beilleszkedett a madridi együttesbe, ahol gyilkos hatékonyságú párost alkotott Alfredo Di Stéfanóval.

Az 1959-60-as BEK-idényben különösen jól ment Puskásnak. Az első körben a Real 12-1-es összesítéssel átgázolt a luxemburgi Jeunesse Esch együttesén, a madridi 7-0-s mészárláshoz a Száguldó Őrnagy mesterhármassal járult hozzá, az idegenbeli visszavágóra is maradt még egy gól a tarsolyában.

Di Stéfano is Puskás félelmetes csatárpárost alkottak: ketten együtt 20 gólt szereztek az 1959/60-as BEK-idényben
Fotó: AFP/Leemage

A negyeddöntőben a francia Nice várt a spanyolokra. A sors fura fintora, hogy az első meccsen épp egy luxemburgi játékos, Victor Nurenberg triplájának köszönhetően tudott 3-2-re győzni a gall alakulat a blancók ellen.

A visszavágóra aztán rendesen fölszívták magukat a madridiak, és egy 4-0-s kiütéssel búcsúztatták a Nice-t. A magabiztos sikerhez ismét kellett Pancho zsenialitása, ő szerezte a Real negyedik találatát.

Az elődöntőben a nagy rivális Barcelona következett. Kubala és Czibor Herrera edzővel való konfliktusa miatt a párharc mindkét mérkőzésén kimaradt a katalán csapatból, és bár a gránátvörös-kékek harmadik magyarja, Kocsis Sándor a barcelonai visszavágón betalált, a Real oda-vissza elintézte a Barcát. Mindkét összecsapás 3-1-es madridi győzelemmel zárult, Puskás otthon egyszer, idegenben kétszer volt eredményes.

A királyiak tehát igencsak meggyőző produkcióval masíroztak be a fináléba, ahol az Eintracht Frankfurt volt az ellenfelük. Egy ideig az is kérdéses volt, hogy, megrendezik a találkozót, mivel a nyugatnémet futballszövetség megtiltotta a csapatainak, hogy olyan együttes ellen lépjenek pályára, amelyben Puskás is szerepel. Az ügy előzménye, hogy egy korábbi nyilatkozatában Puskás az 1954-es vb-döntő kapcsán doppingolással vádolta meg a nyugatnémeteket, emiatt végül írásban kellett bocsánatot kérnie, így jöhetett létre a glasgow-i BEK-finálé.

Puskás fejjel szerezte a madridiak ötödik gólját a fináléban
Fotó: magicalmagyars.com

A Frankfurt a svájci Young Boys, az osztrák Wiener Sport-Club és a Rangers kiejtésével jutott el a döntőig, amelyet a helyszínen 127 000-en, a televíziók előtt pedig körülbelül 70 millióan szurkoltak végig.

A Hampden Park közönségének nagy megdöbbenésre az összecsapás 18. percében Richard Kress Dominguez kapust megelőzve vezetést szerzett az Eintrachtnak. A Realt nem különösebben zavarta meg a bekapott gól, Di Stéfano duplájával és Puskás hajrában elért találatával még a szünet előtt fordítottak a spanyolok, a félidőben már ők vezettek 3-1-re.

A második játékrész hozta el Puskás parádéját: a ballábas magyar zseni még háromszor zörgette meg a németek hálóját, egyszer büntetőből mattolta Egon Loyt. Di Stefano is feliratkozott még egyszer az eredményjelző táblára, a Frankfurt két további gólja pedig már csak arra volt elég, hogy ne egy irtózatos veréssel hagyják el a gyepet a piros mezesek.

Objektum doboz

A Real Madrid így is imponáló magabiztossággal, végül 7-3-ra nyerte meg találkozót, amelyet sokan minden idők legjobb futballmeccseként tartanak számon. A királyi gárda ezzel egymás után ötödször ülhetett fel Európa trónjára.

Puskás négy gólja azóta is megdönthetetlen rekord a BEK/BL-döntők történetében. A mesterhármas is csak két embernek jött össze: az egyik éppen Puskás, aki 1962-ben, a Benfica elleni 5-3-as siker során triplázott, a milanos Pierino Prati pedig 1969-ben, az Ajax elleni 4-1 alkalmával ért el három találatot.

Puskás összesen 12-szer volt eredményes a BEK-szezonban, ezzel gólkirály lett, mögötte Di Stéfano végzett 8 góllal, Kubala 7-tel a harmadik lett, Kocsis Sándor 5 gólja az ötödik helyre volt elég.

Real Madrid-Eintracht Frankfurt 7-3 (3-1)
Bajnokcsapatok Európa-Kupája, döntő
Hampden Park, Glasgow, 127 000 néző
Vezette: Jack Mowat (skót)

Real Madrid: Domínguez - Pachín, Marquitos, Santamaría - Zárraga, Vidal - Canario, Del Sol, Di Stéfano, Puskas, Gento. Vezetőedző: Miguel Muñoz.

Eintracht Frankfurt: Loy - Lutz, Höfer, Weilbächer - Eigenbrodt Stinka - Kress, Lindner, Stein, Pfaff, Meier. Vezetőedző: Paul Obwald.

Gólszerzők: Di Stéfano (27., 30., 73.), Puskás (45+1., 56., 11-esből, 60., 71.), illetve Kreiss (18.), Stein (72., 75.)

A mérkőzést - amely korábban soha nem volt látható magyar tévéadón teljes egészében, az M4 Sport hétfőn este 19:15-től műsorára tűzi.