Sport
Az utóbbi évek legizgalmasabb NBA-szezonja vár ránk

Los Angelesben most talán a korábbiaknál is jobban várják a szezonkezdetet, hiszen a város mindkét csapata egyértelmű bajnokesélyessé lépett elő a nyáron.
A szakértők szerint a Clippers az első számú favorit a végső diadalra, ami a keretüket elnézve nem is tűnik túlzásnak. Leigazolták a a tavalyi nagydöntő legértékesebb játékosát, a Torontót sikerre vezető Kawhi Leonardot, aki mellé egy hasonló kaliberű társat is találtak Paul George személyében.
Mindketten univerzális játékosok, a pálya bármely részéről jól dobnak, képesek meccsenkénti 20 pontos átlagot hozni, ráadásul a védekezésük is elsőrangú. A két szupersztár mellé itt van még a tavaly és 2017-ben is a liga legjobb hatodik emberének választott Lou Williams, aki szintén 20 pontot átlagolt legutóbb, Patrick Beverley pedig a védelemnek adhat extra stabilitást.
A városi rivális Lakers is igen aktív volt a piacon, bizonyára nem szeretnének ezúttal is akkora égést, mint tavaly, amikor a rájátszásba sem jutottak be.

A fővezér továbbra is LeBron James, mellé érkezett a liga egyik legjobb magasembere, Anthony Davis és a veterán, nyolcszoros All Star center, Dwight Howard. Palánk alatt kiváló variációs lehetőséget biztosít a kétszeres bajnok Javale McGee és a fiatal Kyle Kuzma, a külső posztokon pedig Rajon Rondo és a védekezés mellett a triplák terén is elsőrangú Danny Green jelenthet nagy pluszt.
Ugyan óriási meglepetés lenne, ha újra felülnének a liga trónjára, a legutóbbi öt idényből háromszor győztes Golden State Warriorst azért most sem szabad leírni. Érzékeny veszteségek érték őket: elhagyta a csapatot Kevin Durant és Andre Iguodala is, ráadásul a csapat egyik megmaradt kulcsfigurájára, Klay Thompsonra hosszú ideig nem számíthat Steve Kerr vezetőedző. A legutóbbi hírek szerint könnyen lehet, hogy a teljes szezont ki kell hagynia a Raptors elleni fináléban elszenvedett keresztszalag-szakadása miatt.
Egészséges viszont a rekordokat halomra döntögető pontgyáros, Steph Curry és az ellenfelek vérét kullancsként szívó védőspecialista, Draymond Green. Kiegészülve a két nyári szerzeménnyel, az All Star irányító D'Angelo Russell-lel és a 4-es/5-ös poszton bevethető Willie Caulie-Steinnel már nem is tűnik olyan rossznak a helyzet, a rájátszást érő hely szinte biztos, onnan meg már bármi lehet.
Idén is erősnek tűnik az előző szezon egyik meglepetéscsapata, a Denver Nuggets. Nagy változások nem történtek náluk a holtidényben, folytatódhat tovább a megkezdett építkezés. Az alapot ehhez a nyári vb-n is remek teljesítmény nyújtó, posztján a világ legszűkebb elitjébe tartozó, sokoldalú center, Nikola Jokic adja.
Őt a legutóbb 18 pontos átlagot produkáló, mindössze 22 éves irányító-hátvéd Jamal Murray segítheti leginkább, ha a pontszerzésről van szó. Hasznos igazolás lehet Jerami Green, aki védekezésben képes lefedni mind az öt pozíciót, ahogy a sérülés miatt a teljes előző évadot kihagyó Michael Porter Jr. is megmutathatja végre tehetségét.
Az eddig is igencsak masszív Utah Jazz is tovább erősödött a nyáron. A fiatal sztárhátvéd, Donovan Mitchell mellé találtak egy igazi veterán irányítót, aki gond nélkül betesz a közösbe közel 20 pontot minden meccsen, ő Mike Conley, a Memphis legendája. Rajta kívül érkezett még a horvát dobógép, Bojan Bogdanovic, és ha ehhez hozzávesszük, hogy maradt a két korábbi húzóember, az ausztrál Joe Ingles, és az NBA-mezőny egyik legjobb védője, Rudy Gobert, akkor máris láthatjuk, miért emlegetik a Nyugati Főcsport legjobbjai között a Jazzt.
A Houston Rockets megszerezte Russell Westbrookot, ezzel összeállt a félelmetes Westbrook-Harden duó, igaz, az erősen kérdéses, hogy két, a labdához ennyire ragaszkodó kosaras hogy lesz képes majd hatékonyan együtt játszani.

Ha a két extraklasszist sikerül összecsiszolni, működőképes lehet a Rockets, hiszen a szintén nyáron igazolt két rutinos róka, Thabo Sefolosha és Tyson Chadler egyértelmű minőségi igazolás, Clint Capela pedig már régóta szorgalmasan dolgozó, stabil pontja a festékben a texasi legénységnek.
Hiába láthattunk egészen elképesztő produkciót Luka Doncictól tavaly – el is nyerte érte az év újonca címet a szlovén srác – az ő remeklése kevés volt a Dallasnak az üdvösséghez. Nowitzki 22 év után visszavonult, ezzel hivatalosan is új korszak kezdődött a Mavericknél, amelynek arca egyértelműen Doncic, ráadásul a mezőny egyik legjobb fiatal centere, Kristaps Porzingis segíti majd a Real Madrid egykori ászát. Rajtuk kívül a szerb óriás, Boban Marjanovic, Seth Curry és Maxi Kleber is hasznos tagja lehet Rick Carlisle együttesének.

Keleten kiemelkedik a Philadelphia
A Keleti Főcsoport idén talán gyengébbnek tűnik, de azért is találunk néhány ütőképes csapatot.
Közülük is kiemelkedik a Philadelphia 76ers, amely nem sokat tétlenkedett a nyáron. Miamiba küldte Jimmy Butlert, akiért megkapták cserébe Josh Richardson, a szabadügynökpiacról pedig szerződtették a liga egyik legjobb centerét, a volt bostoni Al Horfordot. Eleve náluk volt a Ben Simmons-Tobias Harris-Joel Embiid trió, a két új srácot a kirakósba illesztve már egy igencsak brutális gépezet állhat össze, főleg, ha elkerülik őket a sérülsek, és a padról is jönnek majd időnként extra teljesítmények.

Kelet trónjáért valószínűleg a Milwaukee Bucksszal csatáznak majd Simmonsék. A tavalyi alapszakasz legértékesebb játékosa, Giannis Antetokounmpo elképesztő szezont produkált, természetesen idén is sokat várnak tőle. A csapat tagja lesz Giannis két évvel idősebb bátyja, Thanasis is, igaz, az “öcsivel” ellentétben ő inkább kiegészítő ember lehet.
A másik testvérpár, Brook és Robin Lopez viszont bizonyosan hangsúlyosabb szerepet kap majd. Érzékeny veszteségük nyárról a 2017-es év Malcolm Brogdon, aki Indianába tette át a székhelyét, őt Wesley Matthews hivatott pótolni. Ugyanakkor komoly erősítés a 38 éves veterán triplakirály, Kyle Korver.

A Boston egyértelműen gyengült a nyáron: a már említett Horford mellett elvesztették Kyrie Irvinget is, aki a Brooklynnál folytatja. Cserébe Kemba Walker érkezett a Netstől, neki kellene tehát átvenni a karmesteri pálcát, ami cseppet sem lesz könnyű feladat, bár Walker kétségtelenül képes lehet rá, hogy a hátára vegye a keltákat. Center posztra jött a török Enes Kanter, illetve a drafton lecsaptak a szenegáli Tacko Fall játékjogára is, aki jelenleg az NBA legmagasabb játékosa a maga szerény 226 centijével.
Amennyiben Gordon Hayward tudná újra azt a teljesítményt hozni, amit még a Jazzben láttunk tőle, és a két kiváló fiatal Jayson Tatum, valamint Jaylen Brown is állandósítja jó formáját, akkor bárkivel partiban lehet a Celtics.
Ha Kevin Durant egészséges lenne, biztosan a főcsoport esélyesei között emlegetnénk a Brooklynt, a kétszeres bajnok erőcsatár viszont jelen állás szerint a teljes szezont kénytelen lesz kihagyni, így nehéz megjósolni, hova érhet oda a fekete mezes brigád. Kyrie Irving és DeAndre Jordan személyében azért így is találunk itt két extraklasszist, ám a többiek közül nem igazán látni, kik tehermentesíthetnék a két sztárt.

Amolyan sötét lóként idekívánkozik a lista végére a New Orleans Pelicans, amely elvitte a 2019-es draft legígéretesbb játékosát, a hihetetlen fizikai adottságokkal bíró, 2 méter magas, 129 kilós Zion Williamsont, aki az előszezonban már megvillantott valamit abból, ami miatt mindenki az NBA következő nagy csillagaként emlegeti ezt őt. Többször dobott 20 pont környékén, még Rudy Gobert sem tudta megfogni, ám pechére meniscussérülést szenvedett, így még várnunk kell a bemutatkozására, előre láthatólag 6-8 hét pihenő vár rá.
Nélküle is van azért „kakaó” a Pelicansban, hiszen Anthony Davisért cserébe kaptak három kiváló fiatalt a Lakerstől: Josh Hartot, Brandon Ingramet és Lonzo Ballt. Ball itt végre kiléphet LeBron James árnyékából, és megmutathatja, hogy valójában mire képes, amiben segítségére lehet a szintén frissen szerződtetett veterán, a tripláiról ismert JJ Redick.