Oktatás

Fókuszban a műszaki képzés

Czomba Sándor szerint a gazdasági fejlődés nemcsak lehetőség, de nagy felelősség is

A műszaki, gépészmérnöki képzés rendkívül fontos oszlopa lesz a következő időszaknak – mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Debrecenben.

Fókuszban a műszaki képzés
Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Czomba Sándor a Debreceni Egyetemen (DE) a gépészeti szakmai napok megnyitóján arról beszélt, hogy Debrecen és Nyíregyháza térségében a gazdasági fejlődés nemcsak lehetőséget jelent, hanem óriási felelősséget is ró mindenkire: munkavállalóra, munkáltatóra és egyetemre egyaránt.

Hozzátette: a cégek abban a reményben települnek a térségbe, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű munkaerő áll rendelkezésre.

Megjegyezte: a diplomások munkanélküliségi rátája négy százalék körüli, a szakképzettséggel rendelkezők körében nyolc-kilenc százalék, míg az alacsonyabb végzettségűek között húsz százalék fölötti.

Czomba Sándor egyértelműnek nevezte, hogy a tudást a „változó világunkhoz” kell igazítani. Példaként említette, hogy akiket ma általános iskolába beiskoláznak, olyan szakmákban fognak végezni nagy valószínűséggel, amelyek ma még nincsenek a palettán.

A technológiai változások, a zöld átállás, a mesterséges intelligencia (MI) hatása nagy kihívást jelent a munkaerőpiacon is – mondta az államtitkár, aki annak a meggyőződésének is hangot adott, hogy a debreceni gépészmérnökképzés során a jövőben is mindent megtesznek, hogy a fiatalok helyben találjanak munkát, a cégek pedig jól felkészült, megbízható tusással rendelkező munkaerőhöz jussanak.

Mankovits Tamás, a DE műszaki kar gépészmérnöki tanszékének vezetője jelezte: a gépészeti szakmai napok keretében nemzetközi gépészeti konferenciát rendeznek, amelyen 16 országból 249 szakember vesz részt.

Két nap alatt 138 előadáson mutatják be a debreceni műszaki képzés eredményeit, nemzetközi kapcsolatait.

A konferenciával párhuzamosan megrendezett gépészeti szakkiállításon és állásbörzén 34 cég mutatkozik be a hallgatóknak, a kiállítók több mint fele a tanszék duális partnere, amelyek vállalati laborokat működtetnek és saját tantárgyakat is oktatnak az egyetem műszaki karán – hangoztatta a tanszékvezető.

Kapcsolódó írásaink