Kultúra

Új kötetben jelent meg a Patandzsali-féle jóga-szútra magyarul

A fordítás a szanszkrit szöveg alapján készült

Megjelent a Véda-irodalom egyik alapműve magyar nyelven. Patandzsali jóga-szútráját Tóth-Soma László fordította le. A mű bemutatóját szerdán tartották Budapesten a Dípávali, a hindu újév alkalmából. A Bhaktivedanta Hittudományi Főiskola képviselői bejelentették azt is: jógaoktatói díjat alapítanak.

Szanszkritról fordította magyarra Patandzsali jóga-szútráit Tóth-Soma László (Gaura Krsna Dása). A többrészes fordítás első kötetének bemutatóját szerdán, a Dípávali, a fény ünnepe és az azzal kezdődő hindu újév alkalmából tartották Budapesten, a Govinda étteremben.

A fordítás a magyar nyelvű Véda-irodalom alapműve lehet – a szerző, aki évekig tanult Indiában, a szútrákhoz írt magyarázataiban a jóga elméleti-filozófiai tanításait mutatja be. (A szútra szanszkritül „fonalat” jelent, rövid, aforizmaszerű szöveget jelölnek ezzel a szóval, amelyet a legtöbb szövegkiadásban magyarázat követ.)

A szútra szerzőjéről, Patandzsaliról keveset tudni, valószínűleg a Kr. előtti 4. század és a Kr. utáni 6. század között élhetett, ám az is lehetséges, hogy több személyt jelöl a név. A szútra későbbi kommentátorai szerint e jóga-szútrát ugyanaz a Patandzsali jegyzi, aki Pánini Astádhjáji című nyelvtani munkájához fűzött magyarázatot. Egy másik, azonos nevű szerző pedig a Nidána-szútra szerzője, amely a védikus szertartásokról szól. A harmadik Patandzsali a szánkhja filozófia tanára volt.

A történészek szerint e három szerző más-más korban élt, az indiai hagyomány ennek ellenére mindhárom művet egy személynek tulajdonítja. A négy fejezetből álló jóga-szútra egy olyan gyakorlati kézikönyv, amelyet létrejötte óta a rádzsa-jóga kinyilatkoztatásának tartanak.

Az évek során számtalan magyarázatot fűztek hozzá, ám a különféle irányzatok képviselői a tanítások más és más aspektusaira helyezték a hangsúlyt.

A magyar fordító és a magyarázatok szerzője, Tóth-Soma László a Szegedi Tudományegyetemen végzett biológusként, majd hét évet töltött Indiában a jóga tanulmányozásával. A kalkuttai Rabindra Bharati Egyetemen szerzett filozófiai doktorátust. Jelenleg a Bhaktivedanta Hittudományi Főiskola rektorhelyettese. A kötetet a főiskola adta ki.

A sajtótájékoztatón elhangzott az is, hogy a főiskola Jógarádzsa kiválósági díjat alapít, amelynek célja, hogy a legkiválóbb jógaoktatók díjazásával ráirányítsák a figyelmet a jógára. A díjra a gyakorlók jelölhetnek oktatókat a www.jogaradzsa.hu oldalon, ugyanitt lehet majd szavazni is.