Kultúra

A Grimm fivérek elveszettnek hitt műveit fedezték fel

Ritka nyomtatványokból és egyedi kiadásokból állnak

A híres Grimm fivérek elveszettnek hitt műveit fedezték fel a lengyelországi Adam Mickiewicz Egyetem könyvtárában – számol be a Heritage Daily alapján az ng.24.hu.

A Grimm fivérek elveszettnek hitt műveit fedezték fel
A Grimm testvérek, Jakob (1785-1863) és Wilhelm (1786-1859), német írók
Fotó: AFP/Roger-Viollet/Roger-Viollet

Jacob (1785-1863) és Wilhelm Grimm (1786-1859) német tudósok voltak, akik olyan hagyományos népmeséket gyűjtöttek össze, illetve adtak ki, mint a Jancsi és Juliska, A békaherceg, a Piroska és a farkas vagy a Csipkerózsika. A testvérek munkájának köszönhetően ezen mesék mára világhírűek, hagyatékuk többségét viszont nem gyermekmesék, hanem legendák, novellák és népmesék teszik ki – olvasható az ng.24.hu oldalán.

Sok művük a második világháború után elveszett, nemrégiben azonban 27 eredeti kötetet fedeztek fel az Adam Mickiewicz Egyetem Könyvtárának gyűjteményében.

A művek ritka nyomtatványokból és egyedi kiadásokból állnak, amelyek értékes betekintést nyújtanak a két testvér által használt kutatási módszerekbe.

A kiadványok lábjegyzeteiben és tárgymutatóiban mindkét Grimm aprólékosan megadta az írásos forrásanyagot, emellett aláhúzásokat, jegyzeteket és megjegyzéseket is találni a papírokon.

A most felfedezett kötetekről úgy hitték, hogy szintén a világháborúban vesztek el. A művek jelentős értéket képviselnek, mivel hozzájárulnak a testvérek irodalmi és tudományos munkásságának modern vizsgálatához.

A szakemberek elképzelhetőnek tartják, hogy a könyvtárban további, Jacob és Wilhelm Grimm magánygyűjteményéhez tartozó kötetek is lehetnek. A kutatók azt feltételezik, hogy az értékes könyvek a háború utáni időszakban kerültek be az egyetemi gyűjteménybe.

Kapcsolódó írásaink