Kultúra

Koncertek, előadások, interaktív foglalkozások az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban

Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban augusztus 11-én kezdődik és 13-ig tart a Magyarok Országos Gyűlése, amelynek fővédnöke Potápi Árpád nemzetpolitikai államtitkár

A szervezők minden eddiginél több résztvevőre számítanak: tizennégy társszervezet, harminckilenc vendégközösség és nyolcszázötven önkéntes közreműködésével valósul meg a három napos találkozó. Az emlékpark kiállításai mellett csaknem kétszáz programmal mutatkoznak be művészek, hagyományőrzők, szakértők.

A maguk készítette tárgyakkal száz kézműves lesz jelen a háromnapos találkozón. A szervezők azt is kiemelték, hogy idén is rengeteg felajánlást kaptak. Ki gyümölccsel, ki pénzzel, ki szakértelemmel és munkával segíti a rendezvényt.

Koncertek, előadások, interaktív foglalkozások az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban
Augusztus 11-én kezdődik az Ópusztaszeri Történeti Nemzeti Parkban a Magyarok Országos Gyűlése, amelyre száz kézműves települ ki
Fotó: A Magyarok Országos Gyűlése archívumából Andrási István

Vukics Ferenc, a MOGY, vagyis a Magyarok Országos Gyűlésének egyik alapítója lapunknak Ipolyi Arnold (1823-1886) régész, néprajzkutató, művészettörténész szavait idézte annak kapcsán, hogy mi a három napos ópusztaszeri találkozó fő törekvése:

„…nálunk ellenben a gondtalanság mellett a gőgös tudatlanság, s a tetszelgő álműveltség fanyar mosolyával nézik le az emlékeket… melyekhez hasonlót a mai czifraságaink ál- és pótdíszítményeivel nem vagyunk képesek alkotni… valahányszor ez azonban a népek történetében beáll, mindenkor a nemzetek hanyatlását jelzi, melyek a mint nem képesek többé az ősök nagy alkotmányait fenntartani , tisztelni és megérteni, azonnal megszűnnek képesek lenni azok folytatására, újak alkotására.”

A Nemzetvédelmi Szabadegyetem előadásai, kerekasztal beszélgetései és kiállításai a honlapon olvasható ismertető szerint emlékeztetnek, honnan jöttünk, feltárják, mi van körülöttünk, merre tartunk, és keresik a választ a sokakat foglalkoztató kérdésre: Mitévők legyünk?

Németh Henrik, a MOGY főszervezője lapunkat arról tájékoztatta , hogy idén tizennégy társszervezet, harminckilenc vendégközösség és nyolcszázötven önkéntes közreműködésével valósul meg a három napos családi rendezvény. A főszervező kiemelte, hogy rengeteg felajánlást kapott a rendezvény, többek közt gyümölcsök, élelmiszerek és szakmunka formájában. Mint mondta, idén százkilencvenöt programot rendeznek meg az emlékpark kiállításai mellett. Az ópusztaszeri találkozóra idén száz kézműves és huszonkét vendéglátó egység települ ki.

A MOGY fő eseménye a Történelmi Élőkép, amelyen barantások, lovasíjászok és hagyományőrzők egy közös koreográfia mentén elevenítik fel a magyarság történelmének bizonyos eseményeit. A cél, hogy a közönség átérezze a nemzet közös sorsát, a magyar erkölcs gyökeréből táplálkozva jövőbe tekintő lelki erőt kapjon a nemzetépítő munkához, és emelkedett lélekkel ismerjen rá a körülötte állókban magyar testvéreire. –írja a honlapon olvasható tájékoztató.

A Molnár V. József emlékpontnál várják a tanítványokat, és  mindazokat,akik érdeklődnek anemrég ehunyt művelődéstörténész életműve iránt
A Molnár V. József emlékpontnál várják a tanítványokat, és mindazokat,akik érdeklődnek a nemrég ehunyt néprajzkutató, '56-os szabadságharcos életműve iránt
Fotó: A MOGY archívumából

A szervezők a nemrégiben elhunyt Molnár V. József (1930-2022) nevét viselő emlékponton várják a tanítványokat és az érdeklődőket, hogy ott beszélgethessünk a Kárpát-Haza Krónikása, a Kárpát-Haza Tanítója, azaz Jóska bácsi példaértékű személyiségéről, életútjáról, a mindnyájunknak biztos alapot adó előadássorozatairól, közösségeket formáló útmutatásairól, hagyományainkra épülő és irányt mutató jövőképéről, örök érvényű szellemiségéről és annak tovább éltetéséről!

A honlapon a szervezők örömmel adják tudtul, hogy a Magyarok Érdi Vására, amelynek fontos célja, hogy a gyermekekkel együtt kilátogató családok megismerjék a mára már szinte feledésbe merült népi játék kultúrát is, bekerült az érdi Értéktárba, sőt a Pest Megyei Értéktárba is. is. A vásár szervezői kialakítottak egy népi játszóudvart ügyességi játékokkal, kézműves foglalkoztatóval, melyhez a játszótér egyszerű játékait saját maguk készítették természetes alapanyagokból.

A Pro Cultura Subcarpathica (PCS) szervezésében bemutatkozik a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola, a Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola, a Genius Jótékonysági Alapítvány, a „Rákóczi-tour” Turisztikai Információs Központ, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség, az Egán Ede Szakképzési Centrum, a P. Frangepán Katalin Gimnázium, a Kárpátaljai Magyar Líceum, a KMKSZ és a Kárpátaljai Turisztikai Tanács

Az érdeklődők megismerkedhetnek Kárpátalja néprajzával, népi viseleteivel, népdalaival. A családokat és a gyermekeket kézműves foglalkozással, káposztáspaszuly-kóstolóval, közös énekléssel és tánccal várják.

Tartanak könyvbemutatót (Struggle for Survival) és filmvetítéseket is (A Sátán fattya; Életre ítélve; A tölgyfa), melyre minden kedves érdeklődőt szeretettel várnak.

A Czéczó Banda tagjai a bácskai Tisza mentén található Adán verbuválódtak zenekarrá, ahol a cécó szót a házibálakra, alkalmi mulatságokra használták. Ezeken a zenés, táncos összejöveteleken egy-két tambura olyan élményt vitt a hétköznapokba, melyet máig sem felejtettek el azok, akiknek hajdan része volt ilyesmiben. A Czéczó Banda ezeket az időket szeretné visszahozni.

A banda tagjai hivatásuknak tartják az eddig méltatlanul elhanyagolt és feldolgozatlan vajdasági, pontosabban a Tisza-menti népzenei gyűjtések megismertetését és népszerűsítését, nem feledkezve meg arról sem, hogy vidékükön a tamburát nem csak a falvakban és a tanyákon használták, hanem a városi kávéházakban is, ahol a cigányzenekarok mintájára alakult tamburabandák szórakoztatták a vendégeket.

Az Alföldi Szabadidő Egyesület Hód Baranta Szakosztálya 2023. 08. 13-án, vasárnap 10 és 11 óra között íjász távlövés oktatást és közös nyílzáport szervez az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark lovas pályáján. A programon bárki részt vehet, a Hód Baranta csapat biztosítja a szükséges eszközöket, de saját felszerelést is lehet használni. Az esemény célja az alakzati lövés technikák elsajátítása és a 100 méterre található célpontok leküzdése.

Lengyel szakemberek kb. egy évtizede fejlesztenek egy sokszereplős, összetett társasjátékot (Lords of the Valley), ami kifejezetten az árvíz és a területhasználat kapcsolatáról szól. A célközönség: döntéshozók, a különböző szakterületek képviselői, lakosság. A lengyel–magyar fejlesztésű játék egy közösség-, képesség- és ismeretfejlesztő eszköz. A játék az árterek (pl. a Tisza-völgy) sokszereplős, soktényezős hasznosításán keresztül mutatja be az információcsere, az alkalmazkodás, a csapatmunka és a közös célok, értékek fontosságát.

A játékosokat rávezeti a szakmák (agrárium, területfejlesztés, természetvédelem, közgazdaságtan, műszaki, stb.) közti párbeszéd fontosságára. A játékosok különböző szerepkörökben (gazda, vízügyi hatóság, önkormányzati döntéshozó, bankár, természetvédő szervezet) befolyásolhatják az ártér területhasználatát, vízkormányzását és így környezeti állapotát, jövőjét.

A játék fokgazdálkodásnak megfelelő elemeit magyarok bevonásával dolgozták ki (Szövetség az Élő Tiszáért, BME VKKT). A társasjátékot a BME Vízi Közmű és Környezetmérnöki Tanszékén 5. éve építő- és környezetmérnök hallgatók órarendi keretek között rendszeresen használják. A játékot 10-36 fő játszhatja, és mintegy háromórás elfoglaltságot jelent.

Emellett az erdei vadvédelemhez, a Föld védelméhez és a halak védelméhez kapcsolódó játékokat is kipróbálhatnak az érdeklődők.

Három napon át csaknem kétszáz programon vehetnek részt az érdeklődők
Három napon át csaknem kétszáz programon vehetnek részt az érdeklődők
Fotó: A MOGY archívumából

A 2015-ben, Békéscsabán alakult Talléros Együttes fő célja, hogy a magyar nyelvterületek népzenéit a lehető legautentikusabb módon szólaltassa meg. Ebben kiemelt szerepet kap a Békés megyei nemzetiségek zenei világának feltárása, elsajátítása. A zenekar mindemellett nem zárkózik el a népzenére ható műfajoktól sem. Javarészt táncosok zenei szolgálata, táncház, illetve a koncertezés jelentik fő tevékenységeiket. A Talléros Együttes „Itt-hon” című műsorában viharsarki fiatalok mutatják be Békés megye magyar és szlovák, román, cigány nemzetiségeinek sokszínű népzenéjét autentikus cigány, és vonós népzenei felállásban. A koncertben felcsendülnek többek között Bartók Béla, Erdős Kamill, Pesovár Ernő, Paulovics Géza, Sebő Ferenc által gyűjtött dallamok, szem előtt tartva a tiszta eredeti forrásértékeket és a hozzáadott egyéni előadásmódot.

Ismeretterjesztő koncertünkön viszonthallhatják Dévaványa–Vésztő magyar, Elek román, Gyula–Békés cigány, Tótkomlós–Szarvas szlovák népzenéjét. Tagok: Földesi Márton (hegedű), Juhász András (hegedű), Ökrös Dániel (brácsa), Valjer András (nagybőgő). Közreműködnek: Bauer Krisztina (ének), Mahovics Tamás (ének), Solymosi Vince (cimbalom)

A Mentés Másként Együttes elsősorban olyan dallamokat adnak elő megújult formában Barta Márton furulyással, a közreműködő Nyíri László hegedűssel és Szokolay Dongó Balázzsal, amelyek mindig velünk vannak. Maguk a zenészek is útitársai egymásnak az új dallamok felfedezésében. A dallamokat, a szövegeket, játéktechnikákat a moldvai, mezőségi és dél-alföldi falvak ma is élő hagyományaiból tanuljuk, s tesszük élő népzenévé. Ez a zene már a mi zenénk: úgy tör elő belőlünk, ahogyan érezzük, ahogyan próbálunk együtt lélegezni az elmúlt századok parasztzenéjével.

Lemezük 2023. április 3-án jelent meg az NKA Halmos Béla Kollégium Program támogatásával. Koncertfelállás: Fábri-Ivánovics Tünde (ének, dob, csengők), Fábri Géza (koboz, tambura, ének), Barta Márton (furulya, kaval, fujara, ének). Meghívott közreműködők: Szokolay-Dongó Balázs (furulya, kaval, fujara), Nyíri László (hegedű), Ivánovics Viktor (tambura, ének)

Az Országos Baranta Szövetség szombaton, a Magyarok Országos Gyűlésén rendezi meg szituációs íjász versenyét! Maximális lètszám 100 fő, jelentkezési felület, és részletes versenykiírás ide kattintva érhető el.

Ugyancsak szombaton 12-kor – déli harangszóra – ökumenikus istentiszteletre az emlékpark kápolnájánál, az ipolybalogi Szent Korona-másolat jelenlétében. Böjte Csaba ferences rendi szerzetes és Ferenc György ipolybalogi lelki atya a főcelebránsok.

A gyapjú használatával és a fafaragással is megismerkedhetnek a gyermekek a kézműves foglalkozásokon.

A Hatetudnád Tánctanoda művészeti vezetői Számfira Máté Junior Prima díjas táncoktató, és Számfira-Nagy Zita a népművészet ifjú mesterei. Nyolc évvel ezelőtt kezdték el tanítani a Hatetudnád Tánccsoportot, három éve pedig már hat csoporttá bővülve oktatják a gyerekeket és felnőtteket az általuk alapított szegedi Hatetudnád Tánctanodában. A MOGY részvevői is velük táncolhatnak idén.

Kapcsolódó írásaink

A mese mindenkinek jár

ĀInterjú a meseíróval, aki a Balaton angyalairól, a horpácsi aranyalmáról, de még a nagymarosi csodacsacsiról is tud mesét