Kultúra
Törőcsik Mari Mednyánszky-festményét árverezi el a Virág Judit Galéria
Az Alkonyati táj 12 millió forintos kikiáltási árról indul
Az Alkonyati táj, amely egykor Törőcsik Mari és Maár Gyula nappalijában volt kifüggesztve, 12 millió forintos kikiáltási árról indul – közölte a galéria az MTI-vel.
Mint felidézték, Törőcsik Mari és Maár Gyula 1972-ben házasodott össze, és a Kossuth-díjas rendező haláláig, 2013-ig éltek együtt. A művész házaspár sokat dolgozott együtt, legnagyobb közös sikerük az 1976-os Déryné, hol van? című film volt, amelyet Maár Gyula írt és rendezett, és amelyért Törőcsik Mari elnyerte a legjobb színésznőnek járó Arany Pálmát a cannes-i filmfesztiválon. Törőcsik Mari 2021-ben hunyt el.
A klasszikus műveket felvonultató árverés egy másik, filmvilághoz köthető értékes alkotása Tihanyi Lajos Hegyes táj című műve, amely a Korda testvérek gyűjteményében szerepelt. A kép 40 millió forintos kikiáltási árról indul.
Tihanyi Lajos 1911-ben festette Hegyes táj című képét, amely egyik kedvence volt. A művész a számára legkedvesebb alkotásoktól csak nehezen és magas áron vált meg. A kedvenc műveket akár évtizedeken keresztül is futtatta a különböző tárlatokon. A Hegyes tájat 1912-es budapesti szereplése után Bécsben is bemutatta, majd első amerikai kiállítására San Franciscóba vitte, ahova csak négy jelentős festménnyel jelentkezhetett. Később a Brooklyn Museumot is megjárta a kép, amelyet aztán eladott Sir Alexander Korda filmrendezőnek, de első monográfiájába még ekkor is beszerkesztette.
A Korda fivérek, Sándor (Alexander), Vince és Zoltán a filmipar történetének nagy hatású alkotói, emellett pedig lelkes műgyűjtők is voltak. Tihanyi Lajost személyesen ismerték, barátságuk talán már Budapesten elkezdődött, azonban Párizsban mélyülhetett el. A Korda testvérek mecénásként és vásárlóként is feltűntek Tihanyi életében, a festő pedig rajongott az akkor már világhírű alkotók filmjeiért – idézi a közlemény Kelen Annát, a Virág Judit Galéria művészettörténészét.
Alexander Kordához olyan jelentős Tihanyi-képek kerültek, mint az 1912-es Bölöni-portré, az 1911–1912-es Kompozíciós vázlat és az 1917-es Akt stúdium, amelynek árverésre bocsátásakor a hátoldalán egy korábban ismeretlen női portré is előkerült. Ezek a művek mind a Virág Judit Galéria aukcióin keltek el.
Az árverésen mindezek mellett szerepel majd egy ritka Nemes Lampérth József-festmény, de Rippl-Rónai József, Vaszary János és Scheiber Hugó alkotásaira is lehet licitálni.
A galéria másnap, május 18-án tartja időzített online grafikai aukcióját. A műveket május 16-áig bárki megtekintheti a Virág Judit Galériában.