Kultúra
Magyar siker Tirolban – RIPORT
Különleges hangulatú esemény az öt napon át tartó, International ART Fair Innsbruck művészeti vásár, ahol a főszerep a kortárs képzőművészeté, ezért a műfajok iránt fogékony érdeklődők érkeznek ide nem csak a városból, hanem távolabbról is. Már-már családiasnak nevezhető az a mód, ahogy a látogatók a műveket szemlélik, akár egy pohár borral közbe járva, beszélgetnek, szemmel láthatóan kellemes időtöltésnek érzik a vásárlátogatást.
Fontos a régióban
Az ARTfair Innsbruck megálmodója és alapítója Johanna Penz, aki a mai napig tulajdonosa és igazgatója az évente jelentkező rendezvénynek. Az eredeti koncepció szerint a 19–20–21. századi modern művészetek és művészek prezentációja volt a cél, hogy minél szélesebb körben mutassák be a művészetet, illetve hogy párbeszédet kezdeményezzenek a helyi művészek és a térség képzőművészei között. Ausztrián kívül Bajorországból, Dél-Tirolból, illetve Svájcból és Spanyolországból érkeznek kiállítók. Kiemelt fontosságú és szinte unikálisnak számít, hogy ebben a körben az idei évben Magyarország is megtalálta a helyét.
„Az elmúlt években sok tekintetben változott a vásár, eredetileg ez egy januári esemény volt. A pandémia miatt kétszer is újra kellett terveznünk az egészet, végül megtaláltuk ezt az októberi időpontot, amit megfelelőbbnek érzünk, ezért a jövőben is ekkor tartjuk meg a kiállítást. Közben frissítettünk a rendezvényen, számos egyéb más programot kapcsoltunk hozzá. Sajnos a műalkotások árai rettentő módon elszálltak az elmúlt években, ezért úgy gondoltuk, hogy az új, fiatalabb galériákat és művészeket is meg kell hívni, hogy azt a vásárlóerőt is ide vonzzuk, amelyet ők céloznak meg”– mondta lapunknak Johanna Penz.
A magyar bemutatkozás egyébként speciális esetnek számít, hiszen az innsbrucki vásáron elsősorban galériák vesznek részt, a magyar stand viszont egy külön projekt keretében kapott lehetőséget és bemutatkozást. A fiatal alkotóknak többféle módon igyekeznek bemutatkozási lehetőséget biztosítani ezért egy Galartery névre hallgató online galériát hoztunk létre, amely égisze alatt a művészek állandó galéria nélkül is kiállíthatnak.
Az alapító úgy fogalmazott, a kapcsolat a magyar féllel tovább mélyülhet a jövőben.
„Nagyon remélem, hogy sikerül megvalósítani azt, amit már egy ideje tervezünk Hervé- Lóránth Ervin kurátorral, hogy létrehozunk nemzeti standokat is, ahol az adott nemzet valamely képviselője összeállít egy komplett saját bemutatkozó anyagot és azt mutatja be, úgymint egy ország kulturális-művészeti metszetét. Mivel Ausztria és Magyarország történelmi kapcsolatai nagyon régre nyúlnak vissza és ezúton is szeretnénk, ha ezt a régi kapcsolatot nagyobb felületen, gazdag kiegészítő programkínálattal tudnánk bemutatni.”
Huszonötezer magyar
A magyar stand központi helyet kapott a vásár fő csarnokában, a színpad mellett állíthattak ki a fiatal hazai képzőművészek. Ennek és a kiállított anyag minőségének köszönhető, hogy sokan állnak meg itt szívesen, beszélgetnek, vagy figyelik a placc kiállítóit és szervezőit, akik szemmel láthatóan jókedvűen töltik itt az időt. Annak pedig, hogy a magyar stand kiemelt helyett kapott a vásáron, két előzménye van. Az egyik, hogy Hervé-Lóránth Ervin, aki a kultúráért és a diaszpóráért felelős közösségi diplomataként teljesít szolgálatot Innsbruckban, és aki maga is képzőművész, sikeresen mutatkozott be a tavalyi ARTfair-en önálló standdal; a másik, hogy az innsbrucki magyar főkonzulátus örömmel állt be az esemény mögé.
„Fiatal a főkonzulátus, amely 2019 óta működik itt. A magyar kormány azért döntött a felállítása mellett, mert Tirolban és a térségben összesen mintegy 25 ezer magyar él, akik kezdetben idény-jelleggel tartózkodtak Ausztriában, de a covidjárvány után a helyi vendéglátás és építőipar felszippantotta a magyar munkaerőt, így most már a legtöbben családostul, életvitelszerűen élnek itt. Őket képviseljük három, a mi konzuli kerületünkbe tartozó tartományban” – magyarázta a Magyar Hírlapnak Beke József főkonzul.
A főkonzulátus a közigazgatási és érdekvédelmi feladatok ellátása mellett jelentős hangsúlyt fektet a kultúra felkarolására. Beke József elmondása szerint az itt élő magyarok számára elsősorban az olyan események érdekesek, mint a nemzeti ünnepekhez kapcsolódó programok, a főkonzulátus ugyanakkor arra is törekszik, hogy a magyar kultúrát (például a nemzeti folk vagy a kortárs kultúra és művészet) reprezentálja az osztrák közönség felé.
„Elég nagy területet fed le a főkonzulátus, és olyan nagyon fontos kulturális központok is hozzánk tartoznak, mint Salzburg, ahol idén negyedik alkalommal rendeztük meg a helyi magyar szervezettel (SalzUng) és a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatásával a Határtalanul Műhelyt, amelynek az volt a lényege, hogy határontúli magyar művészek tölthettek el két hetet a városban, és itt alkothattak, ismerkedhettek a helyi viszonyokkal, illetve művésztársaikkal, inspirálódhattak a mesés környezetben” – mondta.
De nem csupán Salzburg jelentős a kultúra terén a régióban: Innsbruckban idén október 21-én Liszt műveiből rendeztek hangversenyt, amelynek olyan sikere lett, hogy az osztrák szervezők jövőre a magyar fél bevonásával, három napos Liszt-fesztivált terveznek megszervezni.
„Az ART Fair Innsbruck fontos számunkra – emelte ki Beke József –, mivel több mint negyedszázados rendezvény, komoly hatása van a térségben, itt bemutatkozni egyfajta rang. A tervünk az – és ezt a tiroli szervezők is támogatják –, hogy jövőre a képzőművészek mellett még erősebbé tesszük a magyar kultúra bemutatását, például gasztronómiai ízelítőt is kínálunk majd, mint ahogyan az idei kiállításon zenei műfajban nagy sikerrel a Kodály Spicy Jazz képviseltette magát.
Jövőre még nagyobb felület a magyaroknak
A VIP megnyitóval együtt öt napon át, október 26-30-én tartott a vásár. Hervé-Lóránth Ervin, a magyar részvétel fő szervezője elégedetten beszélt az idei szereplésről.
„Látszik, hogy a több mint 25 éves rendezvény átalakulóban van, sok minden változik. Jó, hogy nyitott a fiatal alkotók felé, és hogy újabb galériákat is be tudtak vonni. Sokan érdeklődtek a magyar stand kínálata iránt, és sikerként könyvelhetjük el továbbá azt is, hogy jövőre még nagyobb felületet kaphatunk a szervezőktől. Ez a térség (Nyugat-Ausztria, Bajoroszág, Észak-Olaszország, valamint Svájc) igen tehetős régiónak számít, ahol a kultúra fontos, hangsúlyos szerepet tölt be. Ha itt magas színvonalon tudunk bemutatkozni, az mindenképpen jól szolgálja a magyar kortárs képzőművészet, illetve nemzeti kultúránk ügyét” – hangsúlyozta.
Szintén sikerről beszélt Görög László festőművész is, aki munkái mellett, személyesen is jelen volt a magyar standon. Számára fontos volt a bemutatkozás, hiszen a Bauhaus és a konstruktivizmus stílusjegyein alapuló festészet iránt már egy ideje az osztrák és német szakírók, kurátorok is komolyan érdeklődnek.
„Nagy lehetőség ez, nemzetközi közönség előtt mutatkozhattam be – mondta – izgalmas, új lehetőség ez, örülök a visszajelzéseknek, és remélem, hogy jövőre újra itt lehetek.”