Kultúra
Miatta lett sok kislány Tímea
Nyolcvanadik születésnapját ünnepli Béres Ilona
Azt mondják, volt idő, hogy el sem lehetett képzelni magyar filmet Béres Ilona nélkül. Már főiskolás korában főszerepet kapott az Esős vasárnapban, onnantól egymást követték a sikerek: Álmodozások kora, Hattyúdal, A kőszívű ember fiai – csupa kasszasiker. A Jókai Mór Az aranyember című regényből készült filmadaptációban is játszott, méghozzá olyan sikerrel, hogy azt követően számos leánygyermek kapta a filmben alakított karaktere után a Tímea nevet.
Béres Ilona Kispesten született, világéletében színésznek készült, érettségi után azonnal felvették a Színház- és Filmművészeti Főiskolára. A Madách Kamaraszínházban 1963-ban lépett először színpadra Füst Milán Boldogtalanok című előadásában, egy év múlva vette kézhez diplomáját. Akkor még kötelező volt a vidéki színházi gyakorlat, ezért egy évadot töltött Debrecenben, a következő évben már a Madách Színházban játszott.
A Nemzetibe 1967-ben, majd 1969-ben Várkonyi Zoltán Vígszínházába szerződött, ahol tizenöt évadon át jobbnál jobb szerepeket kapott, olyan nagyságokkal állhatott egy színpadon, mint Ruttkai Éva, Latinovits Zoltán, Benkő Gyula, Somogyvári Rudolf, Békés Itala. A régi Nemzetibe 1984-ben szerződött, és máig örökös tagja. Annak a társulatnak, amelyet 2000-ben Pesti Magyar Színháznak kereszteltek át, 2011-ig volt tagja, utána szabadúszó lett.
Filmes karrierje az elért sikerek ellenére huszonöt évig szünetelt. Az Egy szerelem három éjszakája című film forgatásán órákat kellett eltöltenie egy csónakban a jeges Duna vizén, emiatt hónapokig betegeskedett. Kártérítésért beperelte a filmgyárat, ahonnan kitiltották, és csak egy negyedszázad múlva kapott ismét filmszerepet a Moszkva térben (2001) – alakításáért elnyerte a kritikusok díját.
Munkásságát számos kitüntetéssel ismerték el, 2000-ben Kossuth-díjat kapott, 2014-ben elsők közt választották be a nemzet művészei közé. Születésnapja tiszteletére az MMA Kiadó Ablonczy László szerkesztésében életművét feldolgozó albumot adott közre.