Külföld

Az EU több százezer illegális migránst akar Lengyelországba telepíteni

A Lengyelországon keresztül Németországba érkezett 40 ezer migránst Berlin visszaküldi

Az Európai Unió az illegális migránsoktól túlzsúfolt tagállamokból több százezer embert akar Lengyelországba áttelepíteni. Donald Tusk lengyel miniszterelnök, aki elfogadta Brüsszeltől azokat a pénzeket, amelyeket mondvacsinált ürügyekkel nem fizettek ki az előző konzervatív kormánynak, már semmit sem tehet. A lengyel társadalom háborog, a globalista kormánykoalíció a szétesés szélére került. Mindezek után, jövőre elnökválasztás lesz Lengyelországban.

Az EU több százezer illegális migránst akar Lengyelországba telepíteni
Az illegális migránsokat a német rendőrség már a lengyel határon elfogja és visszatoloncolja
Fotó: AFP/Jens Schlueter

Megkongatták a vészharangot a hatalmon lévő lengyel Polgári Koalíció (KO) néven „futó”, meglehetősen vegyes összetételű globalista kormány fölött. A legfrissebb közvélemény-kutatások ugyanis azt mutatják, hogy a Szejm legnagyobb pártja, a nemzeti-konzervatív Jog és Igazságosság(PiS), amely a tavaly őszi választásokig nyolc évig volt hatalmon, mostanra már két százalékkal megelőzte az életképtelenné vált jelenlegi kormány népszerűségét.

A közvélemény-kutatások szerint a PiS egy hónap alatt három százalékkal növelte támogatóik arányát. A tavalyi választások után, most fordult elő először, hogy a KO a második helyre szorult.

Donald Tusk miniszterelnök bajban van. Ha a tendencia folytatódik, akkor ez a jövő évi elnökválasztásra mindenképpen hatással lesz. A PiS emberének, Andrzej Dudának lejár a második elnöki mandátuma, tehát távoznia kell a Belvedere palotából. Lengyelországban az államelnök személyének nagy befolyása van a politikai életre.

Ellentétben Magyarországgal, Lengyelországban nem parlamenti, hanem parlamenti-elnöki demokrácia van. A lengyel elnöknek joga van törvényalkotási kezdeményezésre, valamint csak akkor köteles egyes törvényjavaslatokat aláírni, ha azt a képviselőknek legalább a kétharmada megszavazta. A jelenlegi helyzetben, amikor a négypárti koalíciós kormánynak csak egyszerű többsége van, Andrzej Duda jobboldali ellensúlyt képez a globalista kabinettel szemben.

Azt még nem lehet tudni, hogy jövő tavasszal ki lesz az a személy, aki beköltözhet az elnöki palotába. Ugyanis mindkét oldalon több jelölt is pályázik az elnöki posztra. A lengyel kormány tömörülés vezető ereje, a Polgári Platform, a jövő májusban esedékes elnöki megmérettetésen induló jelöltjéről e hónap végéig előválasztáson dönt. Két induló van, Rafal Trzaskowski varsói főpolgármester és Radoslaw Sikorski külügyminiszter.

A tétovázás minden esetre azt jelzi, hogy elég nagy a bizonytalanság a négy kormánypárt soraiban. Ez nem is csoda, mert a kormánykoalíciót alkotó négy párt mindegyike a saját jelöltjét akarja az államfői székben tudni. Donald Tusk azonban nem adott még elméleti lehetőséget sem szövetségeseinek, hogy a kormánykoalíció közös jelöltet állítson.

Így a Lengyelország 2050 nevű kormánypárt már közölte, hogy saját jelöltet indít Szymon Holownia, a parlamenti alsóházának elnöke személyében. A kormánykoalíció egy másik alakzata, a Baloldali Párt is várhatóan saját jelöltet indít, valószínűleg egy nőt.

Mindez nem kevesebbet jelent, mint azt, hogy a kormánykoalíció szétesőben van.

A PiS ebben a hónapban jelenti be jelöltjét. A párt olyan jelöltet keres, aki ugyanolyan népszerű a társadalomban, mint Duda. A legvalószínűbb név a Nemzeti Emlékezet Intézetének volt vezetője, Karol Nawrocki és a volt oktatási miniszter, Przemysław Czarnek.

Mivel a kormánypártok egymással is rivalizálnak, ezáltal megosztják szimpatizánsaik szavazatait, addig a PiS mögött egy egységes tábor áll. Ezzel a felállással Jarosław Kaczynski pártjának leendő jelöltje nagyobb eséllyel indulhat az elnöki posztért.

A jobboldali tábor esélyeit az is javítja, hogy a globalista lengyel kormány nem vette észre, hogy Brüsszel csapdába csalta.

A Tusk-kormány hatalomra kerülése után az EU feloldotta azoknak a pénzeknek a zárolását, amelyeket mondvacsinált ürügyekkel, mint például a jogállamiság csorbulása, az előzőleg kormányzó PiS idején befagyasztott.

Nagy volt az öröm Varsóban, ráadásul Németország még háborús jóvátétellel is kecsegtette a lengyeleket. De aztán szembe jött a valóság, mert Brüsszel benyújtotta a számlát.

Az EU ugyanis azzal az „ötlettel” állt elő, hogy a Lengyelországon keresztül Németországba áramlott 40 ezer illegális migránst Berlin visszaküldheti.

Merthogy Lengyelország biztonságos ország, és a menekült kérelmeket ott kell elbírálni. Ez még nem minden, mert az Európai Unió Migrációs Paktumának keretében néhány tagállamból több százezer migránst akar Lengyelországba áttelepíteni.

Az EU hivatalos álláspontja: gyorsabb, gördülékenyebb migrációs folyamatok létrehozása.

Brüsszelben, nyilván a kedélyek megnyugtatására, most még arról beszélnek, hogy 2026-tól évente 30 ezer migránst akarnak áttelepíteni. Már ha ez bárkit is megnyugtatna. Vagyis, azok a pénzek, amelyek egyébként is jártak Lengyelországnak, rá fog menni az illegális migránsok betelepítésének költségeire. Az egyéb problémákról már nem is beszélve.

A brüsszeli rendeletek ellen Varsó semmit sem tehet.

Tusk persze megerősíti a határokat, sőt maga is ellátogat a végekre, ígéretet tesz, hogy Lengyelországot kivonja az uniós migrációs paktum hatálya alól. Mindez azonban szemfényvesztés.

Egész Lengyelország nagy árat fog fizetni, hogy bebújt Brüsszel köténye alá. A lengyel társadalom nagy részének természetesen nem tetszik az illegális migránsok betelepítésének ötlete. Ez minden bizonnyal a globalista kormány bukásához fog vezetni.

A probléma viszont az, hogy az utána következő konzervatív-nemzeti kormány egy lehetetlen helyzetet fog örökölni.

Kapcsolódó írásaink