Külföld

Ahogy kezdődött, úgy véget is érhet a közel-keleti háború?

Ben Gvír nem támogatja a gázai tűzszünetet

Kedden szavaz az izraeli kormány a tűzszünetről, a CNN forrásai szerint a miniszterelnök „elvileg” jóváhagyta a tervet – írta meg a mandiner.hu.

Ahogy kezdődött, úgy véget is érhet a közel-keleti háború?
Lehetséges a tűzszünet?
Fotó: AFP

Az izraeli kabinet kedden szavaz a libanoni tűzszüneti megállapodásról – közölte Benjamin Netanjahu szóvivője a CNN-nel, miután egy, az ügyet ismerő forrás szerint az izraeli miniszterelnök „elvben” jóváhagyta a tervet.

Hétfőn a miniszterelnök szóvivője a CNN-nek azt mondta, hogy az izraeli kabinet kedden szavaz a javasolt megállapodásról, és azt mondta, hogy az várhatóan átmegy.

A tárgyalásokat ismerő források korábban közölték: közel a megállapodás, de mivel Izrael és a Hezbollah továbbra is tűzharcot folytat, egy rossz lépés könnyen felboríthatja a tárgyalásokat.

Hétfőn egy libanoni tisztviselő azt mondta, hogy várhatóan „24 órán belül” bejelentik a tűzszünetet.

A megállapodás közeledtéről szóló híreket vegyes fogadtatásban részesítették Izraelben. Itamár Ben Gvír, az ország radikális jobboldali nemzetbiztonsági minisztere „nagy hibának” nevezte az alkut, és azt mondta, hogy elszalasztják a „történelmi lehetőséget a Hezbollah felszámolására”. Ben Gvír nem támogatja gázai tűzszünetet sem.

Észak-Izrael lakói – akik közül több tízezren belső menekültekké váltak a Hezbollah rakétái miatt, aggodalmukat fejezték ki az esetleges megállapodással kapcsolatban.

Sokan úgy érzik a megállapodás kapituláció.

Az Egyesült Államok által támogatott javaslat célja egy hatvannapos tűzszünet elérése, amely egyesek reményei szerint egy tartós tűzszünet alapját képezheti.

A zsidó állam szeptember közepén nagyszabású katonai offenzívát indított Libanonban a Hezbollah ellen. Azóta Izrael szárazföldi inváziót indított, megölte a Hezbollah számos vezetőjét köztük egyik alapítóját, Hasszán Naszrallahot is. A nagy kérdés, hogy a síita terrorszervezet hajlandó lesz-e visszavonulni az 1701-es ENSZ BT rendeletben meghatározott vonal mögé, amely biztosítaná, hogy az észak-izraeli lakosok is hazatérhessenek.

Kapcsolódó írásaink