Külföld
November közepén befejeződik a mali ENSZ-misszió kivonása
A MINUSMA 2023 decemberében fejezte be tízéves megbízatását, amelyet 2013-ban kezdett meg a dzsihadisták jelentette veszély terjedésére tekintettel, amely ma is fennáll a szegény és sérülékeny országban.
A misszió tevékenységének leállítását több hónapon át tartó „felszámolás” követte, amelynek során átadták a mali hatóságoknak, illetve elszállították az utolsó felszereléseket és felbontották a még érvényes szerződéseket.
Ez a szakasz november 15-én ér véget a bamakói tábor átadásával és a teljes nemzetközi polgári személyzet, valamint a katonák és felszerelések elszállításával, amely így véglegessé teszi a MINUSMA kivonulását – írta szerda esti közleményében a mali kormányzat.
A misszióban több tucatnyi országból érkezett 15 ezer katona és rendőr szolgált. A helyzetük a puccsisták 2020-ban történt hatalomra kerülése után vált tarthatatlanná. A katonai kormányzat sürgetésére az ENSZ Biztonsági Tanácsa leállította a megbízatásukat.
A junta szakított az egykori gyarmattartó Franciaországgal, katonailag és politikailag Oroszország felé fordult. Felmondta az észak-mali függetlenségpártiakkal megkötött szerződést, amely életbe léptetésének a támogatása a MINUSMA feladata volt. Az ellenségeskedések újrakezdődtek a szakadárok és a hadsereg között, és a MINUSMA a katonai helyzet kiszélesedése miatt kivonta a kéksisakosait a térségből.
A misszió több mint 180 tagját ölték meg elsősorban az al-Kaida, illetve az Iszlám Állam terrorszervezetekhez tartozó dzsihadista csoportoknak tulajdonított támadásokban, ami miatt a MINUSMA volt az utóbbi években a legtöbb veszteséget elszenvedett ENSZ-misszió.