Külföld
Az izraeli külügyminiszter értesítette az ENSZ-t az UNRWA-ról szóló érvénytelenítéséről
Izrael továbbra is együttműködik a nemzetközi partnerekkel
„Izrael továbbra is együttműködik a nemzetközi partnerekkel, benne az ENSZ többi szervezetével is, a gázai civilek humanitárius segélyezésének biztosításában, de oly módon, hogy az ne ássa alá Izrael biztonságát. Izrael elvárja ehhez az ENSZ-től a hozzájárulást, és az együttműködést” – írta levelében Jakob Blitstejn, az izraeli külügyminisztérium igazgatója az ENSZ-közgyűlés elnökének, a kameruni Philemon Yangnak.
A múlt héten elfogadott, és három hónap múlva életbe lépő új izraeli jogszabály megtiltja az UNRWA működését Izrael területén, és megtiltja az izraeli kormányzati szerveknek az együttműködést a szervezettel a palesztin területeken Ciszjordániában és a Gázai övezetben.
„Noha számtalan bizonyítékot juttattak el az ENSZ-hez, ami szerint az UNRWA dolgozói részt vettek október 7-én, és sokan közülük a Hamász terroristái, az ENSZ figyelmen kívül hagyta ezeket, és nem tett semmit” – írta az X- hu Jiszráel Kac külügyminiszter.
„Már ma is vannak UNRWA-nak helyettesítői, más nemzetközi segélyszervezetek vannak, nem szennyezett be a terrorista tevékenység. Izrael elkötelezett a nemzetközi jog mellett, és továbbra is tiszteletben tartja azt – ugyanúgy megőrzi állampolgárai biztonságát” – tette hozzá Kac.
Kac azt is közölte, hogy a Gázának nyújtott segélyeknek jelenleg csak 13 százalékát nyújtja az UNRWA, és kitalációnak nevezte azt az állítást, hogy az UNRWA-nak nincs alternatívája. Izrael évtizedek óta bírálja az ENSZ palesztinokat segélyező szervezetét, mert az szerint állandóan a palesztin menekültválságot, amikor csak a palesztinok esetében kiterjesztette több generációra a menekültstátust.
Az iszlamista Hamász terrorszervezet október 7-i támadása Izrael azzal vádolta meg az ügynökséget, hogy számos helyi munkatárs részt vett a vérengzésben, s Izrael állítása szerint alkalmazottainak tíz százaléka kapcsolatban áll a Hamász-szal. Ezt a vádat az UNRWA tagadta, de belső vizsgálatot indított, amelynek végén kilenc embert elbocsátottak a szervezettől.
Izrael évtizedek óta bírálja az ENSZ palesztinokat segélyező szervezetét, mert az szerinte állandósította a palesztin menekültválságot, amikor csak a palesztinok esetében több generációra kiterjesztette a menekültstátuszt.