Külföld
Von der Leyen szövetségesei titokban támogatják Magyarországot
Az őszi szemeszter kezdetén a Mathias Corvinus Collegium (MCC) felkérésére Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter mutatkozott be az érdeklődőknek, folytatva ezzel az MCC hagyományát, amelyben a tárcavezetők ismertetik céljaikat, beszélnek a szakterületükkel kapcsolatos feladatokról és jövőképükről.
A bemutatkozó előadást követően Kacsoh Dániel, a Mandiner főszerkesztő-helyettese kérdezte Hankó Balázst, a beszélgetés során pedig felvetődött, hogy egyes nyugati politikusok és cégvezetők a folyosókon elismerik, hogy támogatják Magyarország álláspontját, például az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban, de nem merik kimondani a nyilvánosság előtt.
Konkrét példákat is tudnék mondani. Csütörtökön is hallottam ilyet, amikor két uniós biztossal tárgyaltam Brüsszelben – erősítette meg Hankó Balázs, aki további részleteket nem kívánt megosztani.
Az viszont a Facebook-oldaláról kiderül, hogy csütörtökön Nicolas Schmit foglalkoztatásért és szociális jogokért felelős, valamint Iliana Ivanova innovációért, kutatásért, kultúráért, oktatásért és ifjúságpolitikáért felelős uniós biztossal tárgyalt. A biztosokat arról tájékoztatta, hogy a modellváltó egyetemekkel kapcsolatban már tavaly novemberben megküldték a javaslataikat Brüsszelnek, ám azóta sem kaptak rájuk választ.
A miniszter hangsúlyozta, a magyar fiataloknak ugyanazok a jogok járnak, mint a többi uniós diáknak, és megdöbbentő, hogy a brüsszeli hivatalnokok rosszindulatú értelmezése alapján magyar rektorokat akarnak kizárni a hazai egyetemeket fenntartó kuratóriumokból, miközben nemzetközi NGO-k mondanák meg, kik vezessék az intézményeket.
A modellváltáson gondolkozó egyetemekről megjegyezte, a kormány nem Brüsszel, azaz csak akkor tárgyalnak, ha a szenátus és a közösség úgy dönt, hogy ezt az irányt választja, nem kényszerítenek rájuk semmit.
Hankó Balázs a régió legjelentősebb tehetséggondozójának székházában kiemelte, az oktatáspolitika dimenziója nem lehet más, mint kárpát-medencei, a kormány felelős nem csupán a magyar nyelvű, hanem a magyar identitású oktatásért is.
Bár Brüsszel megpróbál visszahúzni bennünket, a mezünk nem szakad el, mert jó anyagból van, mi pedig még erősebbek leszünk – szögezte le a tárcavezető, aki megjegyezte azt is, hogy nem szabad meghallani azokat a hangokat, amelyek szerint a kultúránk, a hagyományaink lesajnálandók.