Külföld

Csak a kétállami megoldás hozhat békét

Moszkvai látogatása előtt nyilatkozott az orosz sajtónak a palesztin elnök

Az Izrael által megszállt palesztin területek felszabadítása és a két szuverén állam, nevezetesen az arab és a zsidó állam megalakításáról szóló döntés végrehajtása garantálja a hosszú távú békét a Közel-Keleten – mondta Mahmúd Abbász palesztin elnök a TASZSZ hírügynökségnek a kétnapos hivatalos oroszországi útja előtt, számol be az Oroszhirek.hu.

Csak a kétállami megoldás hozhat békét
Mahmúd Abbász palesztin elnök beszéd mond a szaúd-arábiai Rijádban
Fotó: Anadolu via AFP/Palestinian Presidency/Handout

„A közel-keleti stabilitás és biztonság elérésének garanciája a két állam megalakulásáról szóló határozat végrehajtása, a nemzetközi jog alapján, Izrael kivonulása az 1967 óta megszállt palesztin területekről, ottani fővárosával, Kelet-Jeruzsálemmel” – mondta Abbász az interjúban, írja az Oroszhirek.hu.

A palesztin vezető közölte, hogy szerinte a jelenlegi izraeli „szélsőséges kormány hatalmon lévén nem hisz a békében, a nemzetközi jog fölé helyezi magát, és a közel-keleti helyzetet még feszültebbé teszi”.

Ennek bizonyítékaként – folytatta – az izraeli hadsereg „a Gázai övezetben, Ciszjordániában és Jeruzsálemben elkövetett mészárlásait, népirtását és etnikai tisztogatását, valamint a szomszédos országok elleni támadásait” kell említeni.

„Ha Izrael normális, békeszerető államként akar biztonságban és békében élni szomszédaival, akkor bele kell egyeznie a kétállami megoldás megvalósításába, amely nemzetközi jogi kereteken alapul, beleértve az arab békekezdeményezést is” – tette hozzá Abbász.

Abdel Hafiz Nofal Palesztina oroszországi nagykövet vasárnap a hírügynökségnek elmondta, hogy Abbász augusztus 12-14-én hivatalos látogatást tesz Oroszországban, és kedden találkozik Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.

A feszültség 2023. október 7-én lángolt fel a Közel-Keleten, amikor a Gázai övezetben székelő Hamász radikális palesztin mozgalom fegyveresei meglepetésszerű támadást intéztek izraeli terület ellen, megölték izraeli határ menti települések lakóit, és több mint 240 túszt ejtettek, köztük nőket, gyerekeket és időseket.

A Hamász a támadást válaszként írta le az izraeli hatóságok agresszív fellépésére, amelyet a jeruzsálemi Óvárosban lévő Templomhegyen lévő al-Aksza mecset ellen követtek el.

Válaszul Izrael katonai műveletet indított a palesztin enklávéban a Hamász katonai és politikai szárnyának megsemmisítésére és a túszok kiszabadítására.

A közel-keleti eszkaláció újabb fordulója a Hamász politikai irodájának vezetője, Iszmail Haníje erőszakos halálát követte Teheránban és a Hezbollah legfőbb katonai parancsnokának, Fuad Shukrnak a kiiktatását Bejrútban. Irán, a Hamász és a Hezbollah Izraelt tette felelőssé, és kijelentette, hogy a támadásokra megtorlással fognak válaszolni.

Kapcsolódó írásaink

Elkerülhető a háború?

ĀIsmail Haníje, a Hamasz vezérének halálával feltehetőleg új szakaszba lép a közel-keleti konfliktus, ami még amerikának is kihívást jelenthet