Külföld

„A legkegyetlenebb ember, akit valaha láttam…”

Kicsoda Jahja Szinvár, a Hamász új politikai vezetője?

„Itt és most kijelentem, hogy ez az ellenségeskedés köztünk csakis akkor fog véget érni, amikor az utolsó megszállót is kivonták a földjeinkről…” – harsogta 2019. május 30-án Jahja Szinvár, a Hamász Gázai övezeti vezetője. Egy évvel korábban, egy másik elhíresült beszédében pedig „fegyvert, tüzet, mártíromságot, halált és pusztulást” ígért Benjamín Netanjahunak. Szinvár mindig szónokol: a vele készült kevés interjú egyikében sem beszélgetett az újságíróval. A kérdésekre kinyilatkoztatásokkal válaszolt, épp úgy, mintha egy nagygyűlésen lenne, és a kérdések pusztán retorikai kellékek lennének. A szavaiból áradó gyűlölet és a fenyegetései viszont nem retorikai túlzások. Iszmail Haníje meggyilkolása óta pedig már nem csak a gázai erőknek parancsol – ő lett a Hamász új politikai vezetője. Ő, akiről az egykori vallatást vezető Mihi Kobi egyszer azt mondta: „A legkegyetlenebb ember, akit valaha láttam.”

„A legkegyetlenebb ember, akit valaha láttam…”
Jahja Szinvár az egykori kihallgatását végző izraeli tiszt szerint kivételesen intelligens és karizmatikus
Fotó: AFP/Mahmud Hams

A Hamász gázai vezetőjét, Jahja Szinvárt választották a palesztin mozgalom politikai irodájának élére, miután elődjét, Iszmail Haníjét meggyilkolták. Tel-Aviv Szinvárt tartja a 2023. október 7-i, Izrael elleni támadás egyik fő szervezőjének, és a neve szerepel a zsidó állam halállistáján. Mármint tényleg, annak ugyanis nem látják értelmét az izraeliek, hogy újabbakkal toldják meg a korábbi, ötszörös életfogytig tartó büntetését.

A fantom útja

Jahja Szinvár 1962-ben született a Gázai övezet déli részén található Hán Junisz menekülttáborában. Ez volt akkoriban az 1947–1949-es zsidó honfoglalás és az első arab–izraeli háború idején elűzött, elmenekült palesztinok egyik legnagyobb települése. Szülei Madzsalból származtak, amit 1948-ban szállt meg az izraeli haderő. A város muszlim lakosainak zömét deportálták, majd a települést átépítették, nevét pedig a bibliai Askelónra változtatták.

Mint megannyian, Jahja Szinvár is száműzöttnek érezte magát, beleszületett, belenőtt a gyűlöletbe. A róla szóló legendák egyike szerint még gyermekként ünnepélyes ígéretet tett magának: egy napon igazságot szolgáltat.

Létezik egy muszlim hagyomány, ami szerint a bosszúra érdemesnek kell válnia az embernek, ezért Jahja Szinvár elhatározta, hogy „nagy emberré” válik. Egy ENSZ által fenntartott iskolában érettségizett, majd beiratkozott a gázai Iszlám Egyetemre, ahol diplomát szerzett. Csak ezután kezdett „szent harcba a becsületért”.

Ezt azért érdem kihangsúlyozni, mert Taki bácsitól Mágenheim doktoron át a politikai elitig mindenkinek határozott véleménye van a muszlimokról: tudatlanságban ragadt szerencsétlenek vagy genetikusan gonosz fanatikusok, és természetesen egyik szélsőséges álláspont sem felel meg a valóságnak, viszont mindkettő megnehezíti a civilizációs összeütközések kezelését.

A Hamász új politikai vezetője több mint 22 évet töltött izraeli börtönben, ami nemcsak a népszerűségének tett jót
A Hamász új politikai vezetője több mint 22 évet töltött izraeli börtönben, ami nemcsak a népszerűségének tett jót
Fotó: Anadolu Agency via AFP/ Abed Zagout

A tökéletes ellenség

Visszatérve a Hamász új politikai vezetőjére, az izraeli hírszerzési akták szerint megingathatatlanul eltökélt, ugyanakkor hideg számítások jellemzik – a szenvedély és a racionalitás embere egy személyben, és ez segítette abban, hogy elnyerje a Hamász alapítójának, Ahmed Jaszin sejknek a bizalmát.

Huszonöt évesen bízták meg a Hamász biztonsági szervezetének, a Madzsdnak a felállításával – tulajdonképpen azzal, hogy leszámoljon a belső ellenséggel, azokkal, akik együttműködtek Izraellel.

1989-ben az izraeli hadsereg elfogta, és a bíróság öt életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte 12 ember meggyilkolásában való részvételéért. Több mint 22 évet töltött a rács mögött, de nem vesztegette az időt: anyanyelvi szintre fejlesztette héber nyelvtudását, és mindent megtanult a zsidók történelméről, kultúrájáról és szokásairól, amit csak lehetett annak érdekében, hogy ha egyszer kiszabadul, mindig legalább két-három lépéssel előttük járhasson.

Vagyis a fogság a tökéletes ellenséggé formálta. Mihi Kobi, az Izraeli Általános Biztonsági Szolgálat nyomozati osztályának korábbi vezetője, aki 150-180 órán keresztül hallgatta ki Jahja Szinvárt, a következőképpen jellemezte őt: „Rendkívül karizmatikus, nagyon okos és ravasz, és hevesen gyűlöli a zsidókat. Hatalmas ambíciói vannak.”

És bizony a „fenevad” elszabadult: 2011-ben, – most kapaszkodjon meg mindenki – éppen Netanjahu miniszterelnöksége alatt cserélték el 1026 másik palesztin fogollyal együtt a Hamász által 2006-ban Gázában elrabolt Gilád Salit izraeli tizedesért. Érdemes hozzátenni, Jahja Szinvár volt talán az egyetlen a hosszú listán, akihez a mozgalom képviselői ragaszkodtak.

Ezt követően „rekreációs szabadságát” Iránban töltötte az Iszlám Forradalmi Gárda vendégekét, és szoros barátságot kötött Kászem Szolejmánival, a szervezet kivételes tehetségű, 2020-ban az amerikaiak által likvidált tábornokával. Ebben az időben vált a felekezeti különbözőség ellenére Teherán a Hamász fő szponzorává. S valószínű, hogy ez is közrejátszott Jahja Szinvár mostani kinevezésében.

Jahja Szinvár és Iszmail Haníje karrierje szorosan összefonódott, egymás előtt lépkedtek fölfelé a ranglétrán
Jahja Szinvár és Iszmail Haníje karrierje szorosan összefonódott, egymás előtt lépkedtek fölfelé a ranglétrán
Fotó: NurPhoto via AFP / NurPhoto / Momen Faiz

Két lábon járó halott

Egyébként Jahja Szinvár és Iszmail Haníje valahogy mindig egymást húzták. Hogy ez mennyire volt tudatos – senki sem tudja. Mindenesetre közvetlenül Szinvár előtt Haníje volt a Hamász gázai vezetője.

Az amerikai kormány Jahja Szinvárt „különleges jelentőségű globális terroristaként” tartja számon, Izrael pedig „két lábon járó halottként”, akinek bérelt helye van az október 7-i terrortámadás valamennyi kitervelőjével együtt egy sírban. Ez igaz a testvérére, Mohammedre is. Ő a bátyja példáját követve csatlakozott a Hamászhoz, és az akkoriban alakult elit milíciának, az Izz ad-Din al-Kasszamnak az egyik első újonca lett. Harminchét év alatt nem kevesebb, mint hat merényletkísérletet élt túl.

A legutóbbi után eltűnt, de az izraeliek szerint életben van. Október 7-e óta a bátyja sem mutatkozott, egy videóüzenetében viszont a tőle megszokott stílusban világgá kiáltotta: „A megszállás vezetőinek tudniuk kell, hogy 10. 7. csak próba volt.”

Kapcsolódó írásaink