Külföld

A „külföldiügynök-törvény” ellen tüntetnek Georgiában

Az állambiztonság szerint erőszakos hatalomátvételre készülnek

Erőszakos hatalomátvétel a céljuk a külföldi ügynökökről szóló törvény elleni tbiliszi tüntetések szervezőinek – közölte szerdán a georgiai állambiztonsági szolgálat.

A „külföldiügynök-törvény” ellen tüntetnek Georgiában
Tüntetők grúz nemzeti és uniós zászlókkal tiltakoznak a grúziai Tbilisziben 2024. május 3-án
Fotó: AFP/The Yomiuri Shimbun/Yomiuri/Takashi Itoda

A tiltakozások szervezőinek célpontjai a rendfenntartók. Demoralizálásuk és provokálásuk érdekében olyan, a „színes forradalmak” eszköztárából vett módszereket alkalmaznak, mint a megfélemlítés, megvesztegetés, a tüntetők oldalára való átállításuk, ami végső soron az állami struktúrák összeomlását és a hatalom erőszakos megragadását célozza – írják a közleményben.

A szolgálat állítása szerint a törvénytervezet elleni tüntetések szervezői külföldről kapnak pénzt kriptovaluta formájában. „A külföldről érkező pénzeket bűnözői tervek megvalósítására használják, és a nyomok eltüntetésére kriptovalutát használnak. Külföldi oktatók április végén kriptovaluta-tranzakciókról tartottak képzést, amelyen a gyűlések szervezőit a radikális akciók titkos finanszírozásának megszerzésére oktatták” – írják.

A szervezet szerint a tüntetések résztvevői a közlekedési csomópontok megbénítását, a közigazgatási épületek elbarikádozását és blokkolását is tervezik. „Az akció egyes politikusai és radikális szervezői kötelezőnek tartják a főváros, Tbiliszi közlekedési csomópontjainak megbénítását, a kormányzati intézmények és stratégiai objektumok blokkolását és a közelükben barikádok építését, a rendfenntartók bázisainak blokkolását”.

A georgiai törvényhozás május elsején második olvasatban is elfogadta a „külföldiügynök-törvényt”. A Georgiai Álom – Demokratikus Georgia kormánypárt áprilisban terjesztette ismét a parlament elé azt az indítványt, amely előírná, hogy azokat a szervezetek, amelyek anyagi eszközeik több mint 20 százalékát külföldről finanszírozzák, külföldi ügynökökként regisztráltassák magukat. Bírálói ezt ahhoz a törvényhez hasonlítják, amelyet Oroszország széles körben alkalmaz a másként gondolkodók elleni fellépéshez.

A törvényjavaslat ellen április 15. óta az ellenzék és a civil szervezetek újra és újra az utcákra vonultak.

Kapcsolódó írásaink