Külföld

Mianmarból kilőtt tüzérségi lövedékek csapódtak be egy kínai településen, többen megsebesültek

Kokangban kilőtt, eltévedt lövedékek nem először okoznak sebesüléseket a határ túloldalán

A kínai külügyminisztérium hevesen tiltakozott csütörtökön amiatt, hogy az előző nap Mianmarból tüzérségi lövedékek csapódtak be egy kínai városban, és öt embernek sebesülést okoztak.

Mianmarból kilőtt tüzérségi lövedékek csapódtak be egy kínai településen, többen megsebesültek
Képünk illusztráció
Fotó: STR / AFP

A lövedékeket feltehetőleg a Mianmarban hatalmon lévő junta hadserege és a lázadószervezetek közötti harcokban az egyik vagy mindkét fél lőtte ki téves célzással.

A Global Times című kínai állami napilap azt jelentette, hogy a Jünnan tartományban található Nanszán településen becsapódó lövedékeket a mianmari San állam Kokang nevű körzetéből lőtték ki.

„Kína ismételten arra kéri a konfliktusban részt vevő valamennyi felet, hogy hagyjon fel a harcokkal, és tegyen intézkedéseket az ilyen és hasonló incidensek elkerülése érdekében” – mondta Vang Ven-pin külügyi szóvivő. Kína megteszi a szükséges lépéseket állampolgárai életének és vagyonának védelme érdekében – tette hozzá.

A térségben egyre növekvő biztonsági kockázatokra hivatkozva Kína najpjidói nagykövetsége már a múlt héten felszólította a szóban forgó mianmari térségben tartózkodó kínai állampolgárokat, hogy minél hamarabb hagyják el azt.

Az ország északkeleti részén fekvő Kokangban élők többsége Mianmar kínai ajkú kisebbségéhez tartozik, mert a terület csak 1897-ben került Kínától az akkor brit fennhatóság alatt álló Burmához, a mai Mianmarhoz.

A mianmari hadsereg és a lázadó csoportok közötti fegyveres konfliktus az ország északi részén tavaly október vége óta egyre kiterjedtebbé vált. Az ENSZ december közepén közölt adatai szerint október 27-e óta több mint 660 ezer, a katonai puccs csaknem három évvel ezelőtti kezdete óta pedig 2,6 millió ember kényszerült lakhelye elhagyására Mianmarban.

Kokangban kilőtt, eltévedt lövedékek nem először okoznak sebesüléseket a határ túloldalán. 2015-ben a kínai–mianmari határtól csupán 500 méterre zajlottak ütközetek a mianmari kormánycsapatok és a lázadók között, a harcokban leadott lövések pedig Jünnant is elérték, megsebesítve egy kínai és négy mianmari állampolgárt.

A kínai állami média és jogvédő csoportok beszámolói szerint 2009-ben ugyanezen a területen az összecsapások tízezreket kényszerítettek arra, hogy a határon át Kínába meneküljenek.

A harcoló felek között időközben megindult a párbeszéd, amihez hozzájárult az is, hogy a kínai kormány többször is a fegyverszüneti tárgyalások megkezdésére szólított fel Mianmarban.

Kapcsolódó írásaink