Külföld

Diplomáciai leckéztetés: egész éjjel váratta a szaúdi uralkodó Antony Blinkent

Antony Blinken hűvös fogadtatásban részesült Rijádban

Mohamed bin Szalmán, Szaúd-Arábia uralkodója órákig várakoztatta Antony Blinken amerikai külügyminisztert egy találkozón, majd másnapig nem jelent meg, ezzel megdöbbentő módon lekezelve az amerikai csúcsdiplomatát – írta a The Washington Post cikke alapján a Mandiner.

Diplomáciai leckéztetés: egész éjjel váratta a szaúdi uralkodó Antony Blinkent
Blinken és a szaudi uralkodó
Fotó: Anadolu via AFP/Royal Court of Saudi Arabia

A Hamász izraeli terrortámadásait követően Blinken a múlt héten több közel-keleti amerikai szövetségest is felkeresett, hogy az Egyesült Államok mellé állítsa őket, köztük Mohamed bin Szalmánt. A Post cikke szerint

Blinken hideg fogadtatásban részesült Rijádban, az Egyesült Államok és a szaúdiak közötti, kulcsfontosságú nézeteltérések miatt. Blinken arra számított, hogy a szombati földet érés után este találkozik Mohamed bin Szalmánnal, de órákig várakoztatták, és a trónörökös végül csak másnap reggel jelent meg.

A találkozón a koronaherceg állítólag felszólította Izraelt, hogy állítsa le a katonai műveleteket, amelyek ártatlan emberek életét követelték, miután Izrael bombázta a sűrűn lakott Gázai övezetet, és blokád alá vette az élelmiszer-, üzemanyag- és egyéb ellátmányt. A beszámolók szerint felszólított a konfliktus békés rendezésére is.

A szaúdi álláspont ellentétben áll a Biden-kormány által képviselt állásponttal. Az amerikai elnök a terrortámadások nyomán támogatta Izraelnek a Hamász felszámolására irányuló törekvését, de a civil életek védelmére szólított fel.

A Post szerint Blinken kísérletei, hogy közös nevezőre jusson Abdel Fattah el-Sisi egyiptomi elnökkel, az Egyesült Államok másik regionális szövetségesével, szintén kevés sikerrel jártak.

Szaúd-Arábia régóta Washington legfontosabb regionális szövetségesei közé tartozik, de az utóbbi években uralkodója igyekezett függetlenebb irányt szabni a királyságnak, és szorosabb kapcsolatokat alakított ki az Egyesült Államokkal rivális Kínával, továbbá az amerikai nyomás ellenére Oroszországgal sem szakította meg a kapcsolatait az ukrajnai háború kitörését követően.

Kapcsolódó írásaink