Külföld
Hollandiában 44 százalékkal nőtt a menedékjogi kérelmek száma tavaly
A menedékjogot kérelmezők legnagyobb csoportját szíriai állampolgárok tették ki

A hivatal szerint hét év elteltével tavaly próbáltak a legtöbben menedékjogot szerezni Hollandiában, számuk meghaladta a 35 ezret.
Mint közölték, a beadott kérelmek megnövekedett száma a koronavírus-járvány megfékezésére bevezetett beutazási korlátozások március végi enyhítését tükrözi, noha az Európai Unión kívülről érkező, oltatlan beutazókra vonatkozó tilalom szeptemberig maradt érvényben.
A menedékjogot kérelmezők legnagyobb csoportját szíriai állampolgárok tették ki, akik az összes kérelem 36 százalékát adták be tavaly. A magukat szír állampolgárnak valló kérelmezők száma ötvenszázalékos növekedést mutat a 2021-ben érkezők számához képest. A szíriaiak után a legtöbben afgán, török, majd jemeni állampolgárok kívántak menedékjoghoz jutni tavaly Hollandiában.
A CBS jelentése kitért arra is, hogy tavaly 10 925-en voltak azok, akik már korábban menedékjogot kapó családtagokhoz érkeztek Hollandiába, számuk közel 800-zal növekedett 2021-hez képest.
A hírportál emlékeztetett: a holland kormány ősszel korlátozásokat próbált bevezetni a családegyesítés címén érkezők számának mérséklésére azzal a céllal, hogy enyhítse a menekültügyi és elszállásolási rendszerre nehezedő nyomást, azonban az érintettek javára hozott sorozatos bírósági döntések miatt felfüggesztették a vonatkozó tárgyalásokat.
Tavaly 590 orosz állampolgár kért menedékjogot Hollandiában, ami háromszorosa a 2021-es adatoknak.
A február 24-én Ukrajna ellen indított háború óta 87 ezer ukrán állampolgár érkezett Hollandiába, ők ideiglenes védelemre jogosultak, ennek révén kaphatnak egészségügyi ellátást, betölthetnek állást, és a gyerekeik járhatnak állami iskolába.