Külföld
Fokozódik a feszültség az EP-választások miatt
Az olasz miniszterelnökkel való szövetkezés átrendezheti az erőviszonyokat Brüsszelben

Az Európai Parlament néppárti frakcióvezetője már január elején felkereste az olasz kormányfőt, hogy az EPP és az ECR közötti szövetség jövőjéről tárgyaljanak. Giorgia Meloni ugyanis az elnöke a jobboldali Európai Konzervatívok és Reformerek elnevezésű képviselőcsoportnak. A két politikai tömörülésnek egy közös célja biztosan van, háttérbe akarják szorítani a szocialistákat és a liberálisokat.
Számos kérdésben azonban nincs egység az EPP és az ECR között. Ilyen például a migráció, az LMBTQ-jogok, valamint a nemzeti szuverenitás kérdése.
A Politico úgy fogalmazott: az előrejelzések szerint a 2024-es EP-választáson az ECR képviselőcsoport biztosan növelni tudja támogatottságát, miközben az elmúlt években meggyengült Néppártnak szövetségesre lesz szüksége, hogy megtarthassa a legfontosabb pozíciókat az uniós intézményekben, anélkül, hogy a szocialistákkal, a liberálisokkal vagy a Zöldekkel kellene egyezkednie.
A Politico szerint az EPP nagy veszteségeket szenvedett az elmúlt években, míg az ECR egyre népszerűbb. A brüsszeli lap szerint viszont aggodalomra ad okot, hogyha a két párt szövetséget köt, akkor még nagyobb hatalomhoz juthatnak a radikális jobboldali vezetők.
Az EPP főtitkára azt nyilatkozta, hogy nyitott az együttműködésre. A Néppárt egy része azonban már az összefonódás gondolatától is frászt kapott.
Az EPP lengyel delegációjának vezetője közölte: öngyilkosság lenne egyesíteni az erőiket, mivel az azt jelentené, hogy összeállnának az euroszkeptikus, szélsőjobboldali erőkkel, akik nem erősebb, hanem gyengébb Európát akarnak.
A német kereszténydemokraták is szkeptikusak. Attól tartanak, hogy az EPP–ECR szövetség megnyitja az utat a radikális jobboldal előtt, és olyan politikusok kerülhetnének vezető pozíciókba, akik korlátozottabb hatáskört akarnak adni Brüsszelnek.
Szakértők arra hívták fel a figyelmet, hogy egy EPP–ECR együttműködés megváltoztathatja az erőviszonyokat az Európai Parlamentben és az Európai Tanácsban is.
Politikai elemzők szerint az egyezséget veszélybe sodorhatja, hogy Giorgia Meloni jó viszonyt ápol a magyar miniszterelnökkel, Orbán Viktorral, akitől rettegnek Brüsszelben.
Emellett az is beárnyékolja az együttműködést, hogy Meloni azt követeli, hogy Brüsszel reformálja meg a menekültügyi szabályokat, helyezzen nagyobb hangsúlyt a külső határok védelmére. Szintén rossz pont Meloninak, hogy ellenzi az LMBTQ-propagandát.
Egy neve elhallgatását kérő uniós tisztségviselő úgy fogalmazott: érezhető, hogy már elkezdődtek az alkudozások és a szövetségesek keresése Brüsszelben, arról azonban sokan megfeledkeznek, hogy a nemrég kirobbant korrupciós botrányba még több tucat EP-képviselő bukhat bele.
FORRÁS: Euractiv, Politico