Külföld

Orosz–amerikai tárgyalásokat sürget Szijjártó Péter

Orosz–amerikai tárgyalásokat sürget az ukrán válság megoldása érdekében Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta: bár regionális fegyveres konfliktusról van szó, annak hatásai az egész világra kiterjednek. Nő az infláció, munkahelyek kerültek veszélybe, és emberek sokasága kényszerült elhagyni az otthonát.

Orosz–amerikai tárgyalásokat sürget Szijjártó Péter
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter felszólal a Nukleáris Energia Intézet washingtoni rendezvényén
Fotó: MTI/KKM

Naiv illúzió, hogy orosz–ukrán tárgyalásokkal véget lehet vetni a háborúnak, a tartós békéhez amerikai–orosz tárgyalásokra van szükség, ehhez viszont fontos lenne, hogy a két ország vezetője találkozzon a G20-csoport közelgő csúcsértekezletén, amelyet Indonéziában tartanak majd – közölte az MTI tudósítása szerint Szijjártó Péter csütörtökön Buenos Airesben.

A tárcavezető a Latin-amerikai és Karibi Államok Közössége (CELAC) és az Európai Unió közös külügyminiszteri találkozóját megelőzően hangsúlyozta: „Értjük, hogy fontos a protokoll, értjük, hogy fontos, hogy mindenki erősnek láttassa magát, erősebbnek a másiknál. De itt emberek százezrei halnak meg, emberek milliói menekülnek, az egész világ válságba került, és meg kell akadályozni, hogy ez a regionális háború, amely már most világválságokat okozott, világháborúvá alakuljon.”

A külügyminiszter aláhúzta, bár regionális fegyveres konfliktusról van szó, válságba került a világ energiaellátása, válságba került több térség élelmiszer-ellátása, az egész világon az egekben van az infláció, gazdaságok fordulnak át recesszióba, és emberek millióinak került veszélybe a munkahelye. Ezért az egész világnak az kellene hogy legyen az érdeke, hogy a háború mielőbb véget érjen.

„Ugyanakkor aggodalommal látjuk, hogy egyes nagy és erős országok, egyes nagy és erős nemzetközi szervezetek folyamatosan háborús retorikát alkalmaznak. Nyilatkozataikkal, döntéseikkel pedig sokkal inkább az eszkaláció irányába tolják ezt a háborút, semmint a békéébe” – fogalmazott.

Kapcsolódó írásaink