Külföld
CÖF-CÖKA: A kormány elsődleges dolga békemissziót folytatni!

„A CÖF-CÖKA szellemi honvédőinek leveleiből meggyőződéssel kicseng, hogy az orosz, ukrán és magyar civil polgárság egyaránt a békéért kiált” - fogalmaztak.
Hozzátették, helyesen járunk el, amikor a háborús övezetből érkező menekülteknek válogatás nélkül segítséget és szeretetet adunk. „Nemes, de nehéz feladat, hogy most már nemcsak délen, hanem északkeleten is védenünk kell Európa és Magyarország határait, de joggal reméljük, hogy ezt, ha szükséges, a NATO égisze alatt is megtehetjük” - írták.
A CÖF-CÖKA bízik abban, hogy a konfliktus szereplői és az egyelőre a „stadion lelátóin ülő szurkoló nagyhatalmak” belátják, hogy Európa népeit nem szabad akaratuk ellenére veszélybe sodorni.
„Támogatjuk kormányunk józan észszerűségen alapuló, a háborús eszkaláció elkerülésére tett intézkedéseit, amely Magyarország civil polgárainak érdekeit messzemenően figyelembe veszi” - húzták alá a közleményben.
Szentkirályi Alexandra: Minden háború elől menekülőnek segítünk
Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő a Facebookon közzétett bejegyzésében hangsúlyozta: Ilyen humanitárius válság esetén a kormány feladata, hogy minden egyes, a háború elől menekülőnek segítséget nyújtson és ezt meg is teszik.
A kormányszóvivő személyesen ellátogatott a beregsurányi, a lónyai és a barabási Segítségpontokhoz és a határhoz is, az ott látottak kapcsán kiemelte, hogy példa értékű munkát végeznek a humanitárius szervezetek, a kormányhivatalok, a rendőrség és a katasztrófavédelem munkatársai, az önkéntesek és az önkormányzatok.
Hozzátette: a kormány feladata, hogy koordinálja és támogassa ezeknek a szerveknek a munkáját, hogy mindenkihez eljusson a segítség, legyen ez szállás, orvosi ellátás vagy éppen adminisztratív ügyintézés.
Ennek érdekében hat Segítségpontot is megnyitottak Beregsuránynál, Tiszabecsnél, Záhonynál, Barabásnál és Lónyánál.
Szentkirályi Alexandra ismét felhívta a figyelmet, hogy továbbra is hívható a Híd Kárpátaljáért összefogás keretében elindított 1357-es szám, amelynek hívásával vagy SMS küldésével 500 forinttal lehet támogatni az Ukrajnából érkező menekülteket, de támogatás utalható a Nemzeti összefogás bankszámlaszámára (11711711-22222222) is.
A telefonhívásokból és SMS-ekből mára már 100 millió forint gyűlt össze, a Nemzeti Összefogás számlaszámára érkező összeg pedig ma reggelre meghaladta a 64 millió forintot.
„Mi, magyarok a legnagyobb baj esetén mindig összefogtunk és megmutattuk, hogy igaz szívű emberek lakják ezt az országot” - zárta bejegyzését a kormányszóvivő.
Az OIF is a menekültek megsegítésén dolgozik
Az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság (OIF) a fegyveres konfliktus kitörése óta folyamatosan részt vesz az Ukrajna felől érkezők megsegítésében - közölte a szervezet kedden.
A határ mentén kialakított gyűjtőpontokon kollégáik éjjel-nappal jelen vannak, és a rendőrséggel, társszervekkel szorosan együttműködve nyújtanak segítséget a hozzájuk forduló embereknek - tudatta a OIF.
Közölték azt is, munkatársaik folyamatosan ellenőrzik az érkezőket, felveszik az adataikat és kérelmüket, leveszik ujjnyomatukat, valamint fényképet készítünk róluk, hogy aztán a szükséges okmányokkal lássák el a kérelmezőket.
Hozzátették, a főigazgatóság munkáját egy mobil ügyfélszolgálati busz is segíti, ahol az érkezők benyújthatják kérelmüket, akárcsak az ügyfélszolgálatunkon vagy a gyűjtőpontokon.
A hétfő este Budapestre vonattal érkezett emberek közül mintegy 200 harmadik országbeli állampolgár jelent meg kedden a budapesti ügyfélszolgálatokon, és kérte a főigazgatóság segítségét. Az OIF az orosz-ukrán konfliktus kezdete óta 313 „menedékeskénti” elismerés iránti kérelmet regisztrált - áll a közleményben.