Külföld
„Radikálisan változtatni kell az EU afrikai és közel-keleti politikáján”
A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető abszolút sikertelennek nevezte az elmúlt évek intézkedéseit ezen a téren és hangsúlyozta, hogy az EU politikájának hármas célt kell szolgálnia: lehetővé kell tenni a szíriai és líbiai menekültek hazatérését, meg kell akadályozni az újabb kiáramlásokat, illetve segítséget kell nyújtani a két országnak abban, hogy ne legyenek a jövőben migrációs tranzitállamok.
Szijjártó Péter szerint ez három feladatot ró a közösségre. Először is, segíteni kell Törökországot abban, hogy minél több szíriai hazatérhessen onnan, ugyanis ha újabb bevándorlási hullámok érik az országot, akkor nehezen lesz tartható a 2016-ban kötött megállapodás a migránsok feltartóztatásáról.
Emellett Brüsszelnek a „migrációs hullámok inspirálása” helyett biztonsági, gazdasági és egészségügyi fejlesztési programokat kellene végrehajtania a Közel-Keleten és Afrikában. Továbbá támogatnia kellene az afrikai országokat a déli határaik védelmében - mondta.
„Ha erre az Európai Unió nem képes, ha folytatjuk az elmúlt évek Közel-Kelet- és Afrika-politikáját, akkor az EU-ra további biztonsági kockázatok leselkednek” - fogalmazott.
Hozzátette, hogy egy-egy ennek ellentmondó kommunikációs panel ellenére, az Európai Bizottság továbbra is migrációpárti politikát folytat.
Ma Külügyek Tanácsa lesz Brüsszelben. Még a szokásosnál is korábbi indulás oka: egy, a francia kollégánk által összehívott egyeztetés a TAKUBA-műveletről - számolt be a külgazdasági és külügyminiszter közösségi oldalán hétfőn kora reggel.
Szijjártó: Franciaország számíthat Magyarországra a mali TAKUBA-misszióban
Mindaddig, amíg észszerűen vállalhatók a kockázatok, Franciaország számíthat Magyarországra a mali hadsereget támogató TAKUBA-misszióban a térségbeli biztonság erősítése, s így a migrációs nyomás csökkentése érdekében - közölte Szijjártó Péter miniszter hétfőn Brüsszelben az európai uniós külügyi tanács ülése előtt.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint francia kezdeményezésre, a műveletben részt vevő hét ország képviselői reggel rendkívüli egyeztetést folytattak, amelyen Szijjártó Péter arról biztosította francia kollégáját, hogy bár a beszámolók szerint egyre rosszabbak a körülmények a régióban, Magyarország továbbra is elkötelezett a segítségnyújtás mellett.
A külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta, hogy a szélsőséges ideológiák, a terrorizmus térnyerése migrációs hullámokhoz vezet a Száhel-övezetben, ezért Magyarországnak nemzetbiztonsági és nemzetstratégiai érdeke a béke és a biztonság megteremtése a térségben, amihez katonai szerepvállalásra is szükség van.
A tárcavezető tájékoztatása szerint a honvédségnek egy 12 fős egysége már Maliban van, hogy előkészítse a körülbelül 80 fős magyar kontingens tavaszi érkezését.
„Mi azt gondoljuk, hogy az Afrikából kiinduló migrációs hullámokat nem serkenteni, nem inspirálni kell, hanem megállítani, s ehhez a biztonsági körülményeket is javítani kell” - fogalmazott.
„Mindaddig, amíg észszerűen vállalhatók a kockázatok, és amíg a franciák készen állnak ennek a missziónak a koordinálására, addig számíthatnak Magyarországra a biztonság megteremtésében” - tette hozzá.