Külföld
„Magyar gyermek nélkül nincs magyar jövő”

Novák Katalin kiemelte: a kormány 2010 óta lehetőségének, feladatának és kötelességének érzi, hogy a családokért dolgozzon, és abban a helyzetben van, hogy az emberektől jelentős felhatalmazást kapott ehhez.
A demográfiai előrejelzéseket nem kell tényként elfogadni, azokat meg lehet változtatni - mondta, hangsúlyozva: a jövő a fiatalok kezében van.
Novák Katalin úgy fogalmazott: gyermek nélkül nincs jövő, magyar gyermek nélkül nincs magyar jövő.
A miniszter szerint a „demográfiai tél” nemcsak Magyarországon, hanem a fejlett világ egészében súlyos probléma, ezért összefogásra és a demográfiai csúcshoz hasonló találkozókra van szükség.
Novák Katalin beszélt arról is, hogy a magyar nyelvben a magyar kultúrán keresztül benne van a család kiemelt szerepe, a családközpontúság. A testvér szó jelentésében benne van, hogy „egy testből, egy vérből valók vagyunk”, a feleség szó azt takarja, hogy a férfi nő nélkül, illetve a nő férfi nélkül csak félember, és akkor válnak egésszé, ha egymásra találnak; az erdélyi csángók pedig ha valaki gyermeket vár, azt mondják, hogy jövője van - fejtette ki a miniszter.
Galériánk kattintással, pöccintéssel lapozható!

Vucic: Amikor demográfiáról beszélünk, akkor a túlélésről beszélünk
A demográfia kérdése a legfontosabb politikai kérdéssé válik, és ha demográfiáról beszélünk, akkor a túlélésről beszélünk - jelentette ki a IV. Budapesti Demográfiai Csúcson Aleksandar Vucic szerb elnök csütörtökön.
Vucic elmondta, hogy a legutóbbi csúcstalálkozóból a szerb kormány nagyon sokat tanult, és több intézkedést is bevezetett, amelyeket a magyar példából merített. Elmondta azt is, hogy már láthatóak ennek eredményei, de ez nem az a terület, amelyen azonnali eredmények várhatóak.
Kitért a magyar-szerb kapcsolatokra, s úgy fogalmazott, hogy sok energiát fektettek a két ország viszonyának javításába. Aleksandar Vucic azt mondta: Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek nem volt könnyű dolga, de volt elég bátorsága ahhoz, hogy kiváló kapcsolatot építsen ki a szerbekkel. Egy példával érzékeltette a két nép kapcsolatainak megváltozását; arról beszélt, hogy 10-15 éve, ha Magyarország bármilyen sportágban játszott, akkor a szerbek mindig az ellenfélnek szurkoltak, de jelenleg bárkivel is játszik Magyarország, „mi biztos, hogy a magyaroknak fogunk szurkolni”, és ez a szerbek túlnyomó többségére igaz.
„Lesznek, akik kinevetnek ezért, de ez tökéletes példája annak, hogy hogyan lehet az emberek kötődését megváltoztatni, az emberek közötti kötődéseket helyrehozni” - szögezte le Vucic.
A demográfia terén szintén egy példához folyamodott és arról beszélt, hogy ha valaki a közösségi médiában a kutyájáról oszt meg fotót, sokkal több lájkot kap, mintha a gyerekéről osztana meg felvételt. „Nézzék meg! Ellenőrizzék le! Próbálják ki!” - nyomatékosította a szerb elnök, aki szerint mára már nem komilfó gyermekekről, családi értékekről beszélni, mert ezzel mások értékeibe gázolhatunk, ehelyett arról illik beszélni, hogy az ember milyen frizurát csináltatott a kutyájának. „Lehet ezen is nevetni, de szerintem egyáltalán nem vicces, hogy ebbe az irányba tartunk” - fogalmazott a szerb államfő.

Vucic úgy véli, „a liberális politikai marxizmus” arra készteti az embereket, hogy olyan dolgokra figyeljenek, amelyek megváltoztatják az életük egy részét, de ezzel egy másik részét elveszítik.
A jogállamiságra is kitért, amely szerinte olyan kérdéssé vált, amellyel a fegyelmezetlenkedőket meg lehet regulázni. S ha azon a téren teljesülnek az elvárások, akkor a következő téma a klímaváltozás elleni küzdelem, amely valóban Szerbia és Magyarország számára is jelentős kérdés, „de tényleg fontosabb ez, mint a népesedés, mint a demográfia, a nemzetek jövője?” - fogalmazott Vucic.
„Van bármi, ami fontosabb, mint a gyermekeink?” - tette fel a kérdést a szerb államfő, aki szerint a klímaváltozás is olyan témává vált, amellyel meg lehet fegyelmezni a renitenskedő országokat.
Aleksandar Vucic arra is kitért, hogy Európa az elmúlt évtizedekben egyre kisebb részét adja a globális gazdasági növekedésnek, s Nigéria, egyetlen afrikai ország lakossága évtizedeken belül nagyobb lesz, mint az Európai Unióé vagy az Egyesült Államoké.

„Bőven eljött a cselekvés ideje, hogy reagáljunk arra, ami történik” - hangoztatta Vucic.
A szerb elnök azzal zárta felszólalását, hogy a koronavírus-világjárvány leküzdése után Belgrádban is érdemes lenne találkozót tartani a demográfia témájában.
Janez Jansa: A demográfia országaink jövőjéről szól
A népességcsökkenés olyan hatalmas probléma, amelyet nem lehet figyelmen kívül hagyni, hiszen a demográfia országaink jövőjéről szól - hangsúlyozta Janez Jansa.
A jelenleg az Európai Unió (EU) soros elnökségét betöltő Szlovénia miniszterelnöke elmondta: az unióban jelenleg nagy viták zajlanak Európa jövőjéről, ennek legfontosabb kérdése pedig a demográfia.
Mint hozzátette, a demográfia alakulása érinti az élet szinte minden aspektusát, többek között az iskola-, az adó- vagy a nyugdíjrendszert is. Ha nincsenek fogyasztók, nincs gazdaság, ha nincsenek diákok, nincsenek iskolák. Sok helyen Európában azonban kezdenek elfogyni az emberek - jegyezte meg.
A gyermekvállalás személyes döntés, és ez így is kell maradjon - hangoztatta Janez Jansa, hozzátéve azonban: sok az olyan fiatal, aki szeretne, ám mégsem képes gyereket vagy több gyereket vállalni.
A szlovén kormányfő szerint ezért könnyebbé kell tenni a fiatalok számára a családalapítást, a családokat kell előtérbe helyezni, hiszen a családok alkotják a társadalom magját.

Európában az 1950-es évekhez képest 40-70 százalékkal csökkent a születésszám, a 27 EU-tagállamból 17-ben negatív a születési ráta, sőt ez a Covid-krízis alatt még tovább romlott - emelte ki, hozzáfűzve: szükség van a bátor javaslatokra, valamiféle európai programra a család előtérbe helyezésére. Ez a fórum az egyik legfontosabb része a jövőről szóló vitáknak - fogalmazott.
Janez Jansa hangsúlyozta: noha fontos a gazdasági stabilitás és a jobb bérek, a születésszám nem csak a gazdaságról szól. Ezt bizonyítja, hogy az anyagi körülmények ma világszerte jobbak, mint 50-60 évvel ezelőtt, sokszor azonban éppen a leggazdagabb országokban a legalacsonyabb a születésszám.
Mindez tehát a vezetésen is múlik, „országaink vezetőiként nekünk kell megtalálnunk a válaszokat ezekre az égető kérdésekre” - mondta Janez Jansa.
Dodik: Európának a családot kell előtérbe helyeznie a migrációval szemben
Európának módosítania kell a hozzáállását és a családot kell előtérbe helyeznie a migrációval szemben - hangsúlyozta Bosznia-Hercegovina államelnökségének szerb tagja.
Milorad Dodik aláhúzta, Európának nemcsak a gazdaság, hanem a demográfia területén is meg kell őriznie a stabilitását, ehhez pedig az államok és családok támogatása szükséges.
Bosznia-Hercegovina államelnökségének szerb tagja helyesnek nevezte Orbán Viktor magyar miniszterelnök politikáját és reményét fejezte ki, hogy Európában egyre többen követik majd.
Ellenkező esetben néhány évtized múlva az a helyzet állhat elő Európában, hogy nem európai, hanem többségében máshonnan érkezett népek lakják - mondta.
Milorad Dodik szólt arról is, hogy a demográfiai válság, valamint a migráció a teljes Balkánt sújtja, amire egységes választ kell adni.

Kiemelte, Európába és saját hazájába is olyan más kultúrából érkező migránsok érkeznek, akik nem hajlandók az asszimilációra, helyette izolált közösségeket alkotnak, ami destabilizálja a társadalmat.
Példaként említette, hogy Bosznia-Hercegovinában vannak olyan területek, ahonnan a nagy számban érkező migránsok miatt távoztak az ott élők.
Milorad Dodik elmondta, ilyen közegben a családok nem tervezhetnek gyermekvállalást. Leszögezte, nem engedhető meg, hogy Bosznia-Hercegovina az illegális migránsok parkolóhelye legyen.
Babis: Migráció helyett a születések számát kell növelni
A tömeges, ellenőrzés nélküli migráció helyett a születések számának növelését nevezte az egyetlen fenntartható megoldásnak Európa kihalásának megakadályozására a cseh miniszterelnök.
Andrej Babis azt mondta, a koronavírus-járvány is rámutatott, helyettesíthetetlen szerepet játszik a nemzetállam, amelynek alapja a család. A család a fenntarthatóság kulcsa, a társadalom alapja - fűzte hozzá. Problémaként beszélt arról, hogy Európában csökken a születések száma.
Hozzátette: Csehországban az elmúlt időszakban javult ez a szám, de az ország még mindig messze van a 2,1-es termékenységi mutatótól, amely szükséges a népesség fennmaradásához.
A cseh kormányfő a gyermekvállalási kedv csökkenését a többi között a karrier előtérbe kerülésével, illetve a pénzügyi nehézségekkel hozta összefüggésbe.
A gyermek az élet értelme, mindent meg kell tenni, hogy az emberek gyereket vállalhassanak - fogalmazott, jelezve: ezt vallja Orbán Viktor magyar miniszterelnök is, aki családtámogatást, adókedvezményt biztosít gyermekvállalás esetén az embereknek.

Andrej Babis ígéretet tett arra, ha pártja, az ANO az októberi választás után kormányon lesz, akkor ragaszkodni fog a szociális és munkaügyi tárcához, hogy támogatást nyújtson azoknak az embereknek, akik dolgozni akarnak, továbbá azoknak a fiatal családoknak, akik gyermeket akarnak nevelni.
A cseh miniszterelnök a családok támogatása mellett fontosnak tartotta a társadalmi tudat formálását is.
Bírálta azt a gyermekvállalás elleni érvet - amit klímadogmának nevezett -, miszerint minél kevesebb ember él a Földön, annál kisebb a karbonnyom. Haljon ki az emberiség, és akkor megmentjük a Földet? - kérdezte, abszurdnak nevezve azt, hogy a klímavédelem miatt „ne legyenek gyerekeink”.
Andrej Babis beszámolt arról, hogy szerdán meglátogatta a magyar határt, amely szerinte az egyetlen schengeni határ, ami működik. Közölte, az embereken ott kell segíteni, ahol születtek.
Úgy fogalmazott: a tömeges, ellenőrzés nélküli migrációnak semmi köze a jövőnkhöz, az egyetlen fenntartható megoldás Európa kihalásának megakadályozására, a születések számának a növelése. Ez a közös út a visegrádi országok előtt - hangoztatta.
Közös nyilatkozat született a családok érdekében
Közös nyilatkozatot írtak alá a családok támogatásáról a részt vevő állam- és kormányfők a IV. Budapesti Demográfiai Csúcson - jelentette be Novák Katalin.
„Európa demográfiai megújulását, fenntarthatóságát, jövőjét a családok megerősítésében és támogatásában látjuk” - fogalmazott a miniszter a rendezvényen Orbán Viktor miniszterelnök, Aleksandar Vucic szerb államfő, Andrej Babis cseh miniszterelnök, Janez Jansa szlovén kormányfő és Milorad Dodik, Bosznia-Hercegovina államelnökségének szerb tagja jelenlétében.
Novák Katalin később a Facebook-oldalán kiemelte: a dokumentummal elkötelezik magukat, hogy hatékony családpolitikával segítik a gyermekvállalást, a fiatalok családtervezési céljainak megvalósulását, ösztönzik a méltányos béreket, a munkát biztosító munkaalapú gazdaság fejlesztését.
Egyebek mellett szorgalmazzák azt is, hogy a demográfiai szempontok valamennyi uniós szakpolitikában érvényesüljenek - tette hozzá a magyar politikus.
A magyar gyermekes családokért stop Gyurcsány! Stop Karácsony!
Magyarországnak 2010 óta olyan vezetése van, amely a gyermekeket és a gyermekes családok támogatását tette első helyre. Bevezettük a családi adórendszert, folyamatosan bővítjük a családtámogatásokat, az otthonteremtési támogatásokat, az édesanyák és édesapák adókedvezményeit, a gyermeket nevelőknek februárban az átlagbér adószintjéig visszafizetjük az SZJA-t, és szigorú törvényeket hoztunk a gyermekek védelmére. Karácsony Gergelyt és a feleségét maga előtt tolva a baloldalon most ugyanaz a Gyurcsány Ferenc akar visszakerülni a hatalomba, aki kormányzása alatt elvette a gyermekesektől a családi adókedvezményt, megszüntette az otthonteremtési támogatásokat, sorozatos megszorításokkal és adóemelésekkel nehezítette a családok megélhetését. Ha tehetnék, újra megtennék, csak most már a migránsok betelepítésének az árát is a magyar családokkal fizettetnék meg. Ne hagyjuk, hogy megtörténjen! Stop Gyurcsány! Stop Karácsony! - írta a Fidesz-KDNP a Budapesti Demográfiai Csúcs alkalmából.
A család Isten ajándéka
A család Isten ajándéka, része a teremtés rendjének - mondta Balog Zoltán, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke a IV. Budapesti Demográfiai Csúcson csütörtökön a Várkert Bazárban.
A református püspök előadásában arról beszélt: nem elég racionálisan belátni, hogy az emberiség és a nemzet jövője a család és politikai stratégiát, gazdasági programot építeni erre a belátásra. Úgy fogalmazott: „mi - keresztyének - a családot teremtési rendnek tekintjük, ami azt jelenti, hogy az életünknek nem valamilyen szabadon választott, elképzelt, kitalált, hol népszerű, hol kevésbé népszerű formája, hanem Isten teremtő szándékában gyökerezik, ő akarta, hogy családban éljünk”.
A racionális érv a családok megerősítése mellett a jövőért érzett felelősségből fakad, de ami „belülről mozgat”, az a meggyőződés, hogy a család Isten ajándéka.
Balog Zoltán szerint a „teremtés rendje változhatatlanságot sugall”, miközben az élet és a párkapcsolati kultúra folyamatosan változik. „A mi dolgunk”, hogy fölfedezzük a változó világban azt, ami változhatatlan. A nagy kérdés, hogy hogyan lehet azt, ami örök, megvalósítani abban, ami változó, ideiglenes - vélekedett. A válasz: a hűség. A tanításhoz, a kinyilatkoztatáshoz „vagyunk hűségesek, és úgy gondoljuk - még ha ez provokatívan hangzik is -, hogy akkor lesz jó az életünk, a házasságunk, a családunk”, ha az Isten igéjéhez való hűségből következik - mondta Balog Zoltán.
Megtérülő befektetés a családok támogatása
Marion Maréchal, a francia Szociológiai, Gazdaság- és Politikatudományi Intézet (ISSEP) főigazgatója előadásában arról beszélt, hogy megtérülő befektetés a családok támogatása. Az ember ugyanis sok, a társadalom számára hasznos képességet a családban sajátít el. Példaként említette, hogy a gyermekek körülbelül 20 éves korukig tanulnak, mielőtt „termelő” tagjai lennének a társadalomnak, és ezt az oktatást egyedül az állam nem képes biztosítani. Továbbá az emberek a családban tanulják meg az együttélést, a szolidaritást, itt kapnak és adnak érzelmi támaszt, amit az állam szintén nem képes nyújtani polgárainak.
Arról is beszélt, hogy Franciaország demográfiai mutatói jobbak a többi európai ország adatainál. Megemlítette ugyanakkor, hogy a 2018-ban Franciaországban született gyermekek egyharmadának legalább az egyik szülője bevándorló hátterű, úgy hogy a harmadik, negyedik generációs bevándorlók már nem számítanak bevándorló hátterűnek.
A bevándorló hátterű nők szülési rátája 2,73 százalék, míg a francia nőké 1,9 százalékos. Az illegális bevándorlók gyermekeivel is számolva 2060-ra a francia származású franciák kisebbségben lesznek Franciaországban. A francia családok támogatása nélkül nem kizárt, hogy 50-60 éven belül Franciaország muszlim köztársaság lesz - tette hozzá Marion Maréchal.
Christiaan Alting von Geusau, a Nemzetközi Katolikus Törvényhozók Hálózatának (ICLN), elnöke előadásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a az élethez szükséges stabilitást egyedül a család képes megadni.
Mint mondta, az általa alapított iskolában megfigyelhette, hogy azok a korábban jó tanuló gyerekek, akiknek a szülei elváltak, kivétel nélkül szinte „megsemmisültek”, szüleik válásakor. Beszélt arról is, hogy a klímaváltozás és a természetvédelem fontos téma, de ugyanennyit kellene beszélni az ember védelméről is.
Ferenc pápára hivatkozva bűnnek nevezte az abortuszt, amelyért felelősség terheli a terhes nőket elhagyó férfiakat, és azokat a társadalmakat is, amelyek egyetlen megoldásként a terhességmegszakítást tudják felkínálni a reménytelen helyzetben lévő nőknek ahelyett, hogy gyermekük felnevelésében segítenék őket.
Jaime Mayor Oreja, Spanyolország volt belügyminisztere, az „Egy Közülünk” (One of Us) szövetség elnöke a családot az igazság intézményének nevezte előadásában. A család az egyetlen hely, ahol mindenki igazán önmaga lehet, ahol nincs rejtőzködés, képmutatás, és ahol mindenki egyszerre tanuló és tanító - hangoztatta. Azt is mondta: a család válsága az igazság válságának következménye. „Nemcsak nem tiszteljük az igazságot, hanem dühösek is vagyunk rá” - fogalmazott.
Az igazság, az alapvető értékek relativizálásának folyamatában a család állandó támadásnak van kitéve. E támadások egyik legrafináltabb módja a család „megsokszorozása”, annak állítása, hogy sokféle család létezik.
A politikusok megpróbálják újra feltalálni a családot, ahogy megtették az emberi természettel, a tudománnyal vagy a nemzettel. Ezért fontos a családról folytatott vita, az igazság kimondása akkor is, ha ezért fundamentalistáknak bélyegeznek - tette hozzá Jaime Mayor Oreja.
Zsigó: A családok érdekei minden politikai döntésnél elsődlegesek
Csaknem 12 éve minden politikai döntésnél elsődlegesek a családok érdekei és igényei - mondta Zsigó Róbert, a családokért felelős tárca nélküli miniszter parlamenti államtitkára a IV. Budapesti Demográfiai Csúcs csütörtöki programját záró beszédében a Várkert Bazárban.
Az államtitkár kiemelte: a kormány 2010 óta úgy segíti a gyermekvállalást, hogy eközben senkinek nem ad életvezetési tanácsokat. „Mi csupán biztosítjuk a kereteket és a feltételeket ahhoz, hogy amennyiben egy pár gyermeket szeretne vállalni, annak ne legyen sem pénzügyi, sem egyéb akadálya” - mondta.
Zsigó Róbert kiemelte: Magyarország aktív résztvevője az Európai Unióban folyó vitáknak. „Igyekszünk érvelni”, ez azonban sokszor nehéz, mert az Európai Unió intézményvezetőinek többsége nem támogatja az olyan értékeket, mint a család, a nemzet vagy a hit - jelentette ki.
Pedig - az államtitkár meglátása szerint - éppen most, a globalizáció, a népvándorlások és a világjárványok korában lenne a legnagyobb szükség arra, „hogy megerősítsük elkötelezettségünket a hagyományos értékeink mellett”.
A családi közösség az értékátadás legfontosabb színtere, így a család védelme egyszerre fakad a keresztény értékrendből és járul hozzá a keresztény létforma védelméhez is - vélekedett Zsigó Róbert.
Kitért arra: mivel a magyar kormány döntéseinek középpontjában a nemzet és a család áll, a jövőt meghatározó kérdéseket, így például a fenntarthatóságot is ebből a nézőpontból vizsgálja.
A közbeszédben gyakran van szó a fenntartható fejlődésről, a környezeti fenntarthatóságról, de ezekben a vitákban kevés szó esik a gyermekvállalás pozitív szerepéről. Holott a demográfiai folyamatok alapvetően befolyásolják a jövőt. A nyugati világban nem születik elég gyermek, a társadalom idősödik, és ez hosszú távon kedvezőtlen hatással van a nemzetekre - mondta.
Megjegyezte, sokan a gyermekvállalás „számlájára írják a környezeti kihívások súlyosbodását” és lebeszélik az embereket a családalapításról, hogy ezzel védjék meg a bolygót. Azonban ezt az érvelést elfogadva a Földért vívott harcban „oda jutnánk, hogy a végén nem lenne kinek megőrizni a jövőt”.
A család nem a problémát, sokkal inkább a megoldást jelenti. A Föld fenntarthatóságát nem a felelős gyermekvállalás és gyermeknevelés veszélyezteti, sokkal inkább a pazarló életmód - tette hozzá.
Álláspontja szerint megfelelő politikai támogatással ugyanakkor „elérhetjük, hogy a pazarló kényelmet a tudatos, felelős tervezés váltsa fel”.
Megjegyezte, egyes kutatások azt is bizonyították, hogy a gyermekes családok jóval elkötelezettebbek a környezetvédelem iránt. Hiszen a környezeti fenntarthatóság értékeit a leghatékonyabban az otthoni példamutatással, felelős neveléssel lehet átadni. A családoknak pedig kiemelten fontos, hogy egy élhető bolygót hagyjanak maguk után. „Amit mi teszünk, azt a gyerekeink, az unokáink és a jövőnk érdekében tesszük” - tette hozzá Zsigó Róbert.
A kétnapos demográfiai csúcs péntek reggel folytatódik.