Külföld
„Ez a nap tisztelgés a székely bátorság előtt”

A nemzetpolitikai államtitkárság által megküldött közleményben a két politikus felidézte: a Székely Nemzeti Tanács 2012 januárjában döntött arról, hogy minden esztendő március 10-e legyen a székely szabadság napja, egyben a székelység összetartozásának szimbóluma.
„Ezen a napon fejet hajtunk mi magyarok egyrészt az 1854. március 10-én, a marosvásárhelyi Postaréten kivégzett székely vértanúk, másrészt a nemzeti önrendelkezésért folytatott szabadságharc előtt. Ez a nap ugyanakkor tisztelgés a székely bátorság előtt is, mely kifejezője, hogy közösségként egységesen áll ki az európai keretek között értelmezett és az európai alapelveket és példát követő autonómia mellett” - írta Szili Katalin és Potápi Árpád János.
Hozzátették: idén ezt a napot különlegessé teszi a nemzeti régiókról szóló polgári kezdeményezés melletti kiállás.
Megjegyezték: bár az aláírásgyűjtés határideje 2021. május 7-e, az eddig tíz tagországból érkezett majdnem 1,2 millió polgár támogatása jól jelzi az összefogást és a szolidaritást.
„Ezért ez a nap számunkra idén a székely szabadság mellett az európai szolidaritást is jelenti. E siker ugyan most kis lépés az európai problémák palettáján, de óriási lépés a nemzeti kisebbségek életében és valamennyi európai őshonos közösség szülőföldön boldogulásáért folytatott küzdelmében” - szögezte le Szili Katalin és Potápi Árpád János.
Közös közleményüket azzal zárták, a magyarság számára március nemcsak a tavasz, hanem a szabadság hónapja is, „azon igazak és bátrak hónapja, akiknek a nemzeti szuverenitás korparancs, mindenkor”.

Németh Zsolt: napirenden kell tartani a nemzeti régiók ügyét
Napirenden kell tartani a nemzeti régiók ügyét május 7-éig azokban az országokban, ahol a „tartalék aláírások” száma még nem elegendő - hangsúlyozta az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke a székely szabadság napja alkalmából szerdán Budapesten.
Németh Zsolt erről a Hősök terén megtartott sajtótájékoztatón beszélt, amelyet a járvány elleni intézkedések miatt szerveztek az ilyenkor szokásos megemlékezés helyett.
A politikus kiemelte: május 7-én zárul le a nemzeti régiókról szóló aláírásgyűjtés, amelynek keretei között egymillió aláírást kell összegyűjteni hét országból. Ugyan a küszöbértéket tíz országban már sikerült elérni, a tapasztalatok szerint az aláírások mintegy 10-15 százaléka érvényételen - fejtette ki.
Németh Zsolt ezért a május 7-éig tartó időszak feladatának nevezte, hogy „sikerüljön elég tartalékot képezni” ahhoz, hogy akkor is meglegyenek a szükséges aláírások hét országból, amikor az Európai Bizottság hitelesíti őket. Ezért - hangsúlyozta - május 7-éig napirenden kell tartani a nemzeti régiók ügyét azokban az országokban, ahol a tartalék nem elegendő.
A kezdeményezésről elmondta, hogy az Európai Bíróság álláspontja szerint létre lehet hozni a nemzeti régiókat. Annak céljának nevezte, hogy az EU kohéziós politikájában a nemzeti régiók egyenjogúak lehessenek más többségi régiókkal.
„Sajnálatos módon az elmúlt évtizedek azt bizonyították, hogy a nemzetiségek által lakott régiók szisztematikus diszkrimináció áldozatai a fejlesztéspolitikában” - fogalmazott a Székelyföldet és a felvidéki Csallóközt példaként említve.
Németh Zsolt ezen a ponton Dél-Tirol, az egyik legfejlettebb olaszországi régió példáját felhozva kijelentette, az autonómiáknak a gazdasági-társadalmi fejlődés területén is van létjogosultságuk.
A kormánypárti politikus álláspontja szerint az EU-ban létre kell hozni egy nemzeti kisebbségvédelmi rendszert, ezért ébren kell tartani az unió felé ezt a nyomást annak ellenére is, hogy az Európai Bizottság a közelmúltban „lesöpörte” a nemzeti régiókéval párhuzamosan futó, az őshonos nemzetiségek védelmét célzó kezdeményezést.
A székely szabadság napjával kapcsolatban arról beszélt, hogy székely vértanúk a szabadságharc leverését követően is hűséggel ébren tartották annak eszméit, és ezért megtorlás áldozatai lettek. Emlékük ápolása kiemelkedően fontos célkitűzése a Székely Nemzeti Tanácsnak (SZNT) - jelezte.
Németh Zsolt szólt arról is, hogy az SZNT az elmúlt években rendkívül sokat tett az erdélyi magyarság, a székelyek és az autonómia ügyének életben tartásáért. A civil szervezet 200 ezer aláírást gyűjtött az autonómia érdekében és a többi között elindította a szabadságnapi megemlékezéseket - sorolta.
Incze Árpád, a Székelyföldért Társaság elnöke felidézte, hogy március 10-én, a székely szabadság napján az 1848-49-es forradalom és szabadságharc székely vértanúira emlékeznek. Ezen a napon, 1854-ben végezték ki a két évvel korábbi Habsburg-ellenes székely szervezkedés vezetőit, Török Jánost, Gálffy Mihályt és Horváth Károlyt.
A Székelyföldért Társaság - a székely szabadság napja rendezvény helyett - a Hősök terén egy nagyméretű - székely és magyar nemzeti színeket megjelenítő - kokárda elhelyezésével hívta fel a figyelmet az autonómia megvalósításának - megfogalmazásuk szerint - haladéktalan szükségességére.