Külföld
Partnerség a válság idején is
Több oltóanyag is elérhető lesz, de Magyarország csak azokat fogja felhasználni, amelyeket a hazai vagy az uniós hatóságok jóváhagynak – jelentette ki Szijjártó Péter

A válság idején is erősek a bolgár–magyar kapcsolatok – jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter szerdán, miután hivatalában fogadta Marijana Nikolova bolgár miniszterelnök-helyettest.
Szijjártó Péter közölte, hogy a két országot elsősorban az energetika és migráció elleni küzdelem köti össze. Közölte, hogy a magyar gázellátás diverzifikálásában komoly partner Bulgária, mivel mindkét állam 2021 októberéig négy új gázbeszállító felé építi ki gázvezeték rendszerét. A miniszter külön stratégiai kérdésként említette a migrációt, ami már egészségügyi fenyegetést is jelent. Mint közölte, a bolgár hatóságoknak egyre többször kell eljárniuk határsértőkkel szemben, ami arra utal, hogy a járvány miatt többen hagyják el szülőföldjüket. Leszögezte, hogy a jövőben is szolgálnak majd magyar rendőrök az unió külső határain, segítve a migráció elleni harcot.
Újságírói kérdésre Szijjártó Péter elmondta, hogy a magyar kormány a lehető leggyorsabban kívánja biztosítani a koronavírus elleni oltóanyagot. Kifejtette, hogy európai projektekből 2021 második negyedévében lesz elegendő vakcina, de Magyarország más lehetőségeket sem zár ki. Leszögezte ugyanakkor, hogy csak olyan vakcinát fognak forgalomba hozni, amit az európai vagy a magyar hatóságok jóváhagynak. Szintén kérdésre válaszolva kifejtette, hogy meglátása szerint lehetne könnyen megoldást találni az uniós költségvetési vitában, és magyar kormány nem zárkózik el a bajba került uniós tagállamok mielőbbi megsegítésétől. Hozzátette, ugyanakkor az uniós forrásokat szubjektív, ideológiai kritériumokhoz nem lehet kötni, és a megoldást a júliusi tanácsi döntés tiszteletben tartásával kell meghozni.
Szijjártó Péter a tegnapi nap folyamán hivatali látogatást tett még moldáv kollégájánál, ahol fejlesztési együttműködést írt alá. A magyar tárcavezető elmondta, hogy hazánk támogatója Moldova európai integrációjának, és januártól magyar szakértők segítik majd a moldovai kormányzat munkáját.
A miniszter még keddi ankarai látogatása során nyilatkozott az Anadolu török állami hírügynökségnek. Kifejtette, hogy Magyarország és az unió is stratégiai partnerként tekint Törökországra, és olyan EU-török kapcsolatot szorgalmaz, amely nem a bírálatra és kioktatásra épít.