Külföld
Tüntetők támadtak rendőrökre Párizsban

A fővárosban a menet éléhez csatlakozó csaknem ötszáz anarchista rendbontó - a franciaországi tüntetéseken már megszokott menetrenddel ellentétben - ezúttal nem a felvonulás végi oszlatáskor kereste az összetűzést a rendőrökkel, hanem már a megmozdulás elején, amelyet nagy erőkkel biztosított a rendőrség.
A főváros északkeleti részén, a Gambetta sugárúton, több kirakatot megrongáltak, betörtek egy szupermarketbe, egy ingatlanügynökségbe és egy bankba, gépkocsikat gyújtottak fel, megakadályozva ezzel azt, hogy több ezer tüntető végig tudjon menni a felvonulás kijelölt útvonalán a Köztársaság térig.
„Mindenki utálja a rendőrséget”, „anti, anti, antikapitalisták” felkiáltással az úgynevezett black blocs csoportok barikádokat is emeltek és utcakövekkel megdobálták a rendőröket, akik könnygázzal válaszoltak.
A rendőrség délután 6 óráig 30 embert állított elő.
Szinte minden francia nagyvárosban ismét utcára vonultak a törvény ellen tiltakozók, de több helyen, Bordeaux-ban, Montpellier-ben, Lyonban is betiltotta a prefektúra a megmozdulásokat a belvárosokban, a rendbontásokról tartva.
Az országos megmozdulást eredetileg a szakszervezetek hirdették meg hagyományosan december első szombatján a létbizonytalanság növekedése elleni tiltakozásul. A felvonuláshoz azonban csatlakoztak a rendőri erőszakot és a nemzetbiztonsági törvény módosítását több hete bíráló jogvédő szervezetek is.
Nemcsak rendőröket támadtak meg a tiltakozók, hanem kocsikat gyújtottak fel és sorra törték be az üzletek kirakatait.
Videón az látszik, hogy egy, a tombolást filmezőt is megtámadtak.
Más felvételeken pedig látszik, hogy rendőröket támadtak meg.
Több ezren vonultak utcára a francia fővárosban, akik Franciaország a rendőrök jogainak országa és a belügyminiszter lemondását követelő transzparenseket tartottak.
Többen kalapácsokat is vittek magukkal, az utcaköveket törték fel, azokkal dobálták a rendőröket.
Macron szerint a rendőrök túl sok színesbőrű embert igazoltatnak, a rendőrszakszervezet erre azt válaszolta: ezentúl majd senkit sem ellenőriznek
Macron elnök a hagyományos bal- és hagyományos jobboldal között próbál mozogni megválasztása óta, sőt, már kampányának is ez volt a lényege: egy harmadik, új erő. Nem feledve, hogy Macron a volt szocialista kormány gazdasági minisztere volt, azaz egy baloldali politikus, 2017-es megválasztása óta felváltva próbál megfelelni a két oldalnak. Most éppen a baloldalnak, és főleg a szélsőbalnak próbált kedveskedni, afféle BLM-aktivistaként voltaképpen rasszistának bélyegezte saját rendőrségét.
Emmanuel Macron francia államfő pénteken visszautasította azokat a vádakat, amelyek szerint a kormányzati intézkedések miatt csökkennek a szabadságjogok Franciaországban. Szerinte Franciaországot karikatúraszerűen festik le a mostani vita kapcsán.
Az államfő ugyanakkor elismerte, hogy létezik rendőri erőszak, amelyet egyértelműen elítélt. De elítélte azt is, hogy a rendőri erőszak „jelszóvá vált olyan emberek számára, akiknek politikai szándékaik vannak”. Kiemelte, hogy a rendőrök elleni erőszakot is el kell ítélni, amelynek elkövetői „teljesen elvadult emberek”.