Külföld

Belépett a kultúrharcba az Európai Parlament

Bírálták a fideszesek, hogy a Néppárt is engedett a baloldali nyomásnak és erőszakos mozgalmak mellett állt ki

Kirívóan egyoldalúnak tartják a magyar kormánypárti képviselők azt a baloldali és liberális képviselők által megszövegezett brüsszeli állásfoglalást, amely a rasszizmus ellen tüntetésekről szól. Az Európai Néppárt is beállt a sorba.

Megosztotta az Európai Parlamentet a George Floyd halálát követő, rasszizmus és rendőri erőszak elleni tüntetésekről szóló állásfoglalás. Eszerint az EP „határozottan elítéli George Floyd megdöbbentő halálát az Egyesült Államokban” és a többi hasonló gyilkosságot világszerte. A képviselők felszólítják az Egyesült Államokat, hogy foglalkozzon érdemben az országban tapasztalható rendszerszintű rasszizmussal és egyenlőtlenségekkel. A képviselők bírálják az amerikai rendőri szervek békés tüntetőkkel és újságírókkal szemben alkalmazott erőszakos fellépését, és Donald Trump amerikai elnök a katonaság bevetésével való fenyegetőzését és „lázító retorikáját”.

A dokumentumot pénteken fogadták el 493 szavazattal, 104 ellenszavazat és 67 tartózkodás mellett. A név szerinti szavazás eredménye jól ismert törésvonalakat tükröz vissza. Az állásfoglalást néhány kivétellel az összes képviselő megszavazta a liberális Renew Europe, a szociáldemokrata S & D, a zöldpárti Greens/EFA, valamint a szélsőbaloldali GUE/NGL frakciókból. Támogatta az Európai Néppárt (EPP) képviselőinek túlnyomó része, hat képviselő a tőlük jobbra álló reformkonzervatív ECR soraiból, valamint a legtöbb független. Az ECR-esek nagyobbik része tartózkodott, de sokan szavaztak nemmel, így az Olasz Testvérek képviselői is. A néppártiak közül többen, köztük a franciák is tartózkodtak. Az állásfoglalást elutasító EPP-s képviselők zömét a Fidesz–KDNP delegációja adja, és hozzájuk csatlakozott két szlovén, egy bajor és egy olasz képviselő. Nemmel szavazott a teljes Identitás és Demokrácia frakció is. Ami a magyar ellenzékieket illeti, a Momentum, az MSZP és a Demokratikus Koalíció képviselői támogatták az állásfoglalást, a jobbikos Gyöngyösi Márton pedig nem szavazott.

A Fidesz–KDNP delegációjának közleménye szerint az EP baloldali és liberális frakciói által megfogalmazott határozat sajnálatos és elfogadhatatlan módon kiáll azon szélsőséges és erőszakos mozgalmak mellett, amelyek az incidens kapcsán vandál módon lépnek fel, és a közös múltunk erőszakos átírására törekednek. Hangsúlyozták, fel kell lépni a rasszizmus minden formája ellen, de elítélik a vandalizmust és az erőszakot. „A szélsőséges baloldali mozgalmaknak a történelem leegyszerűsítésére és a közös múltunk erőszakos átírására szobordöntögetésekkel és szoborrongálásokkal tett kísérletei a kommunista időket idézik” – fogalmaztak. A képviselőcsoport szomorúnak nevezte, hogy az EPP engedett a baloldali nyomásnak, és támogatta a „kirívóan egyoldalú, szélsőbal-oldali logikára és érvrendszerre épülő határozatot”.

Kapcsolódó írásaink