Krónika

A kávé ezen formája gyorsítja az öregedést

Instant és főzött kávé

A kávéfogyasztás sokak szokása. És ahogy a tudósok is elismerik, ez általában jótékony hatású ital. Igaz, nem bármilyen típusú italról mondható ez el. A kutatók kapcsolatot találtak a különböző típusú kávék fogyasztása és a telomerek hossza – az öregedés fontos biomarkere – között, számol be a Sports.kz a Doctorpiter.ru-ra hivatkozva.

A kávé ezen formája gyorsítja az öregedést
Képünk illusztráció
Fotó: AFP/Science Photo Library/R3F/Science Photo Library

A tudósok magabiztosan hozzák összefüggésbe a telomerek hosszát számos krónikus betegséggel: cukorbetegség, rák, Alzheimer-kór, szív- és érrendszeri betegségek. És folytatják a vizsgálatokat, különösen a genetika és az öregedés biológiája területén.

Ezúttal a kutatók azt vizsgálták, hogy a kávéfogyasztás hogyan befolyásolja a telomer hosszát, és ennek következtében hogyan gyorsítja fel az öregedést, és okozhat súlyos betegségeket. Az eredmények árulkodóak voltak.

Instant és főzött kávé: mi a különbség?

A kínai Xi'an Jiaotong Egyetem tudósai által készített tanulmányban egy brit biobank 2006 és 2010 között 468 924, 37–73 éves korú alany kávéfogyasztási adatait elemezték. A résztvevőket csoportokra osztották – azokra, akik instant kávét, azokra, akik filteres kávét fogyasztottak, és azokra, akik mindkettőt itták.

Kiderült, hogy minden csésze instant kávé naponta 0,38 telomerévvel rövidítette meg a telomereket. A telomerek hossza a „válogatás nélkül” ivó, filteres és instant kávét egyaránt fogyasztók esetében is csökkent – 0,12 telomerévvel.

A főzött kávé azonban nem okoz ilyen hatást.

„Mind a megfigyeléses, mind a Mendel-féle, randomizált elemzések azt mutatták, hogy az instant kávé fogyasztása rövidítheti a telomerek hosszát és betegséghez vezethet, míg a filteres kávé nem” – írják a tudósok a közleményben. Az instant kávé ezen hatása összefügghet az összetételében szereplő különböző összetevőkkel.

A tanulmányban a kínaiak nem kategorizálták a tejjel készült kávétípusokat. De elismerik, hogy a kapucsínó és a tejeskávé is hatással lehet a telomerek hosszára.

Kapcsolódó írásaink