Krónika
Gazdag káliumban, tartalmaz még foszfort, magnéziumot és kalciumot is
Érdemes gesztenyét fogyasztani
Szelídgesztenye
A gesztenyéknek 12 fajtája van, Észak-Amerikában, Ázsiában és Európában. A szelídgesztenye Délkelet-Európa hegyvidékein és a Kaukázusban őshonos, hozzánk valószínűleg a rómaiak hozták be, akiknek fontos táplálékuk volt, a lisztjét használták. Hazánkban a leghosszabb életű gyümölcsfa, mely akár harminc méter magasra is megnő. A fája dekoratív és a tölgyfáéhoz hasonlóan hasznos: asztalos termékek és bányaoszlopok is készülnek belőle.
A szelídgesztenye termése nyersen nem élvezetes, de főzve vagy sütve kiváló. A héjából szárítás után teát készíthetünk. A gesztenye magas keményítőtartalma (kb. húsz százalék) miatt jól helyettesítheti a gabonaféléket, a gesztenyelisztből kenyeret is készíthetünk. A gesztenyeliszt gesztenyeízű, ezért inkább mogyorós, diós, édes ételekhez ajánlott. Gluténérzékenyek fogyaszthatják, a diófélékre allergiások azonban inkább kerüljék. Olaj- és fehérjetartalma számottevő, de alacsonyabb a többi olajos magénál. C-vitamint, valamint E-, B1-, B2- és B6-vitamint találunk benne. Gazdag káliumban, tartalmaz még foszfort, magnéziumot és kalciumot is. A nyomelemek közül a vas, a cink, a mangán és a réz található meg benne jelentősebb mennyiségben.
Teája nyugtatja a nyálkahártyát, ezért köhögéscsillapítóként használható hörghurutnál, asztmánál.
A tea készítéséhez harminc gramm szárított tealevelet forrázzunk le fél liter vízzel, majd tíz perc után szűrjük le. Makacs meghűlés és köhögés esetén naponta többször fogyasszunk belőle egy-egy evőkanálnyit.
A gesztenye fája, virága, kérge, maghéja érösszehúzó, ezért vérzéscsillapítóként is használható. A nyers gesztenye hasmenés ellen alkalmazható, a gesztenyefa kérge pedig görcsoldó hatású. Porítva és mézzel keverve szintén csillapítja a köhögést.
A gesztenye levelét használhatjuk légúti bajoknál, mivel gyulladáscsökkentő, köptető hatású, illetve reumás panaszok, hátfájás, ízületi merevség esetén és izomlazítóként.
A gesztenyeméz különleges aromájú, magas ásványianyag-tartalmú méz, amely jól használható trombózis és visszérproblémák esetén.
A gesztenye kiszárítva sokáig tárolható.
A szelídgesztenye virága a Bach-virágterápiában a kétségbeesést oldja. Akkor javasolt a szedése, amikor azt érezzük, hogy elveszettek, reményvesztettek vagyunk, amikor nem látjuk a kiutat a jelenlegi helyzetből, úgy érezzük, hogy nem bírjuk tovább, teljesítőképességünk és teherbírásunk végére jutottunk, kimerültünk. A válság az egész életet érinti. Az érzelmi krízis tetőfoka, amelyben nagy változási lehetőség rejlik. Ilyen lehet például egy hosszú párkapcsolat vége. Az esszencia felemeli a szenvedőt a sötétségből, felébreszti az új reményt, visszaállítja az alkotókészséget, és újraéleszti a bátorságot.