Krónika

Tévedtek az orvosok, mégis van haszna a csecsemőmirigynek

Az orvosok eddigi feltételezésével ellentétben valójában nagyon is fontos szerepet tölt be a csecsemőmirigy a daganatos megbetegedések elleni küzdelemben – írta meg az Origo.

Gyermekkorunkban elengedhetetlen szerepet játszik az úgynevezett csecsemőmirigy az immunrendszer fejlődésében, azonban a korábban elfogadott vélekedéssel ellentétben a szerv később is aktívan hozzájárul az immunrendszer védekező képességéhez, legalábbis ez derül ki a The New England Journal of Medicine legújabb tanulmányából.

A szegycsont mögött található apró mirigy eltávolítása néhány esetben – főleg mellkasi műtéteknél – elkerülhetetlen, azonban a hosszú távú következmények a tanulmány szerint akár halálosak is lehetnek.

Azok, akiknél a nyirokszervet eltávolították, majdnem kétszer nagyobb valószínűséggel haltak meg vagy lettek rákosak öt éven belül, mint a kontrollcsoport tagjai. A csecsemőmirigy nélkül élőknél ráadásul a rák sokkal agresszívebb volt, és nagyobb eséllyel tért vissza a kezeléseket követően.

A vizsgált során a kutatók megállapították azt is, hogy a mirigyeltávolító műtéten átesett emberek szervezetében a védekezésért felelős T-sejtek receptorok nem fordultak elő olyan változatosságban, ez pedig fokozott kockázatnak tette ki őket nemcsak a rákos, de az autoimmun megbetegedések esetében is.

Kapcsolódó írásaink