Krónika

Élettelenül találták az utolsó nőstényt, kihalhatott egy különleges teknősfaj

Már csak három hím példányról van tudomásuk a szakembereknek

Három hím példány maradhatott életben a jangcei óriás lágyhéjú teknősből, miután az utolsó ismert nőstény is elpusztult, így megpecsételődhetett a faj sorsa - írta a Hvg.hu.

Élettelenül találták az utolsó nőstényt, kihalhatott egy különleges teknősfaj
Képünk illusztráció.
Fotó: CNN travel

Sajnos viszonylag sok állatfajról derül ki, hogy kihalt, vagy a kihalás szélén áll – ilyenek a disznódelfinek is, amelyekből már 10 sem élhet. Időnként érkeznek azért jó hírek is – egy ilyen Darwin légykapóját érinti, amely, bár a kihalás fenyegette, de a rekordszámú fióka miatt megmenekülhet.

Nem ilyen szerencsés a jangcei óriás lágyhéjú teknős (Rafetus swinhoei), melynek utolsó nőstényét április 21-én találták élettelenül a vietnámi főváros, Hanoi egyik tavában, így a faj sorsa jó eséllyel végleg megpecsételődött.

Már csak három hím példányról van tudomásuk a szakembereknek, ezekből kettő Kínában, egy pedig Vietnámban él – ott, ahol az elhunyt nőstényt is találták. Azt egyelőre még nem tudni, hogy mi okozta a halálát.

A szakemberek komoly veszteségként írták le az esetet, ugyanis egy egészen nagy példányról volt szó, amely akár száz tojást is tojhatott volna éves szinten.

Mint az IFL Science felidézi, 2019-ben már érkeztek beszámolók arról, hogy egy sikertelen mesterséges megtermékenyítési kísérletet követően elhunyt az utolsó nőstény óriás lágyhéjú teknős Kínában, ám az nem bizonyult igaznak: kiderült ugyanis, hogy él még egy példány Vietnámban.

Az esélye most is megvan annak, hogy még találnak egy élő példányt, ugyanakkor ez igencsak alacsony. A faj a legnagyobb édesvízi teknősfaj a Földön. Egykoron Észak-Vietnamban és Dél-Kínában éltek nagy számban, ám a túlvadászat és az élőhely csökkenése veszélybe sodorta a jövőjüket.

Kapcsolódó írásaink