Krónika

Súlyos fenyegetések Hollandiában

Az előző igazságügyi miniszter került most a fenyegetések középpontjába

Ferdinand Grapperhaus volt holland igazságügyi és biztonsági minisztert több hete fokozott biztonsági intézkedésekkel védik, mert súlyos fenyegetések érték – írta az NlTimes hírportál csütörtökön a holland főügyészségre hivatkozva.

Súlyos fenyegetések Hollandiában
Grapperhaust, aki 2017 és 2022 között volt Hollandia igazságügyi minisztere, a királyi és diplomáciai biztonsági szolgálat védi
Fotó: REMKO DE WAAL / ANP MAG / ANP via AFP

A hírportál értesülése szerint Grapperhaust egy szökésben lévő bűnöző, „Bolle Joos” Leidekkers próbálja megfélemlíteni. A 31 éves kábítószer-kereskedő szerepel a legkeresettebb bűnözők európai listáján, a kokainexport és -import egyik kulcsszereplőjeként tartják számon Hollandiában és Belgiumban.

Leidekkerst amellett, hogy nagy tételben kereskedett kokainnal a rotterdami és az antwerpeni kikötőkön keresztül, a holland hatóságok azzal is gyanúsítják, hogy köze van Naima Jillal drogkereskedő eltűnéséhez.

A nő 2019 októberében tűnt el, miután beszállt egy autóba amszterdami lakása közelében.

Grapperhaust, aki 2017 és 2022 között volt Hollandia igazságügyi minisztere, a királyi és diplomáciai biztonsági szolgálat védi. A szolgálat tavaly szeptemberben Amália trónörökösnő és Mark Rutte miniszterelnök számára nyújtott extrabiztonságot, szintén a szervezett bűnözéstől eredő fenyegetések miatt.

Tavaly szeptember végén, majd december elején a belga igazságügyi minisztert, Vincent Van Quickenborne-t is fokozott rendőrségi védelem alá helyezték hazájában fenyegetések miatt.

A szeptemberi nyomozás során a rendőrség négy gyanúsítottat vett őrizetbe, mindnyájukat kábítószer-kereskedőként azonosították. Azzal fenyegetőztek, hogy elrabolják a minisztert, aki kulcsszerepet játszik a kábítószer-kereskedelem elleni belgiumi küzdelemben.

A miniszter előzőleg úgy nyilatkozott, hogy Belgiumban a „narkoterrorizmus” új szakaszába lépett.

Az antwerpeni kikötőben tavaly rekordmennyiségű, mintegy 110 tonna kokaint foglaltak le a belga hatóságok, míg a rotterdami kikötőben 52 tonnát. A kábítószer-szállítmányok nagy többsége Panamából, Kolumbiából és Ecuadorból származik.

Kapcsolódó írásaink