Krónika
Útelzárásokkal tiltakoznak az oltások ellen
Engedelmeskedtek a rendőri felszólításnak a tüntetők, így ismét járhatóvá válik Észak-Amerika legforgalmasabb nemzetközi hídja, az Ambassador Bridge

Mintegy tízezer tüntető lepte el az ausztrál fővárosban, Canberrában a parlament környékét és a koronavírus miatt hozott korlátozó intézkedések azonnali eltörlését követelik. A demonstrációk miatt le kellett mondani egy népszerű jótékonysági könyvvásárt.
A tüntetők, akik autóval, teher-autóval, és busszal érkeztek tömegesen a helyszínre, már több mint egy hete a fővárosban vannak és közülük többen tanyát vertek a közeli fesztiválterületen. Az ausztrál rendőrség tegnap estig adott haladékot a koronavírus elleni oltási kötelezettség ellen a fővárosban tüntetőknek, hogy elhagyják a helyszínt – írja az MTI. A rendőrség részéről nem közölték, milyen intézkedéseket tesznek, ha a tüntetők nem tesznek eleget a felszólításnak.
Mindeközben Új-Zélandról is tüntetéseket jelentettek, a megmozdulások immár hatodik egymást követő napja folynak. Szombaton több százan gyűltek össze a wellingtoni parlament közelében, és a kanadai kamionosok példáján felbuzdulva teherautókkal, furgonokkal és motorkerékpárokkal elfoglaltak és elzártak több utcát. Sajtóforrások ugyanakkor rámutatnak arra, hogy a két országban a demonstrációkon résztvevők száma viszonylag alacsony, az oltási kampányt a többség támogatja, és magas az átoltottság is.
A kanadai rendőrség szombaton elkezdte feloszlatni a kormány koronavírus-intézkedései elleni tüntetéseket, amelyek egy nagy forgalmú hidat is átjárhatatlanná tettek az amerikai határon – írta a Reuters. A rendőrök járműveikkel elkezdték kiszorítani a tüntetőket a hídról és mindenkit figyelmeztettek, hogy aki nem követi az utasításokat, arra letartóztatás vár. Az akció eddig sikeresnek tűnt, a tüntetők ugyanis többnyire engedelmeskedtek a rendőri felszólításnak, és elkezdték elhagyni a hidat. Észak-Amerika legforgalmasabb nemzetközi hídja, az Ambassador Bridge öt napig volt átjárhatatlan a tüntetők miatt.
Könnygázzal oszlatta a tüntetőket a rendőrség a párizsi Champs-Elysées sugárúton szombaton, röviddel azután, hogy a koronavírus miatti korlátozások ellen tiltakozó kocsioszlop megérkezett a francia fővárosba. A kanadai tiltakozás mintájára szerveződött, elégedetlenségüknek dudálással és a forgalom akadályozásával hangot adó autósok francia zászlókat lobogtatva rajzottak a Diadalív körül, fittyet hányva a rendőrségi tilalomra.
A rendőrség korábban ötszáz járművet tartóztatott fel Párizs környékén, amelyek a betiltott tüntetésre igyekeztek, és csaknem háromszáz bírságot osztott ki. A hatóságok több mint hétezer rendőr mozgósításával, ellenőrzőpontok felállításával, páncélozott járművekkel és vízágyúkkal készültek a megmozdulásra.
A tüntetés oka az volt, hogy a legújabb szabályozás értelmében a francia állampolgárok csak oltási igazolvánnyal vehetnek igénybe számos szolgáltatást. A hatóságok közölték, hogy őrizetbe vettek öt tiltakozót a francia főváros déli részén, akiknél csúzlik, kalapácsok, kések és gázálarcok voltak.
A hollandiai Hágában is tiltakozást szerveztek szombaton. Ott a parlamenti épületegyütteshez vezető utat torlaszolták el a demonstrálók.
Túlélt háborút, gazdasági válságot
A covid miatt bezárt Anglia legrégebbi kocsmája
A hertfordshire-i St. Albansban álló Ye Olde Fighting Cocks a Guinness Rekordok Könyvében is bekerült, ugyanis 1229 éves fennállásával a legrégebbi kocsmának számít Angliában. A BBC beszámolója szerint nemcsak matuzsálemi kora és kitűnő sörei teszik különlegessé, hanem az is, hogy már az építésekor összekötötték sörpincéjét a közeli St. Albans katedrálissal. A koronavírus-járvány miatt azonban a hely olyan nehéz anyagi helyzetbe került, hogy kénytelen volt az üzemeltetője csődöt jelenteni.
A tulajdonos, Christo Tofalli a Facebookon közölte a szomorú hírt: a kocsma 793-ban történt megnyitása óta túlélt háborúkat, gazdasági válságokat, több pestisjárványt, de a koronavírus végleg bedöntötte, hiába küzdöttünk csapatunkkal a fennmaradásáért. Van azonban remény arra, hogy majd egy új vezetés újranyitja a történelmi csapszéket, a tárgyalások jelenleg is folynak ez ügyben.
(LMA)
Súlyos a munkaerőhiány
Sürgetik a Szputyik V elismerését Ausztriában
Az Osztrák Gazdasági Unió felszólította a Wolfgang Muckstein osztrák egészségügyi minisztert, hogy ismerjék el a Szputnyik V vakcinát is, ugyanis ha nem teszik, akkor az ország súlyos munkaerőhiánnyal fog szembe nézni. A statisztikák ugyanis azt mutatják, hogy Ausztria 3,8 millió munkavállalójából mintegy 880 ezer rendelkezik külföldi iratokkal, közülük nagyjából 100 ezren magyarok, sokan Szputnyikkal oltottak.
„Ahhoz, hogy a munkaerőhiányt ne súlyosbítsuk tovább, meg kell könnyítenünk a külföldi munkavállalók dolgát, ahelyett, hogy tovább bonyolítanánk. Muckstein egészségügyi miniszternek intézkedéseket kellene hoznia, és el kellene ismernie a Szputnyik V-t” – jelentette ki Kurt Egger osztrák törvényhozó, a szakszervezet vezetője. „Ez a helyzet nem teszi vonzóvá az Ausztriában való munkavállalást, és súlyosbítja a munkaerőhiány problémáját” – mondta.
(FP)
Macarénával a tüntetők ellen
Az új-zélandi rendőrök új fegyvert vetettek be Wellingtonban, hogy végre távozásra bírják a parlament előtt napok óta demonstráló oltásellenes csoportot. A hatóságok zenei terrort vetettek be, és egész éjjel, megállás nélkül üvöltettek a hangszórókból egy 15 perces mixet, ami a Macarena című dalból, oltáspárti üzenetekből, Barry Manilow-összeállításból, valamint Disney-zenékből állt össze.
A tüntetőket nem tudták kihozni a sodrukból, bár ahogy egyikük fogalmazott: „Háborús veteránként ismerem ezt a vallatási technikát.” A tiltakozók válaszcsapásként olyan dalokkal válaszoltak, mint például a Twisted Sister We’re Not Gonna Take It című száma.
(FP)
Worldometers: világszerte 411,6 millió a fertőzöttek száma, hivatalosan több mint 5,83 millióan elhunytak, és csaknem 551,8 millióan gyógyultak meg a betegségből.