Krónika
Elképesztő állapotok uralkodnak az európai kórházakban

Ausztria
Rendkívül súlyos problémákkal küzd Ausztria a kórházi ágyak számát illetően – számolt be a kialakult helyzetről az osztrák Kronen Zeitung.
A lap tudósítása szerint egy mühlvierteli lakos koronavírusos, idős édesapjának kezelőorvosa arról tájékoztatta, hogy ha apja állapota romlik, akkor sem fog tudni intenzív ágyat kapni az életkora miatt.
A férfi elmondása alapján az orvos megerősítette neki a telefonban, hogy gyakorlatilag betegosztályozásról van szó.
A linzi kórház cáfolta a híreket, szerintük félreértés történt, és nincs szó arról, hogy valaki ne kapjon intenzív ápolást, ha szüksége van rá.
Ausztriában drasztikus korlátozások vannak érvényben, többek között a kormány éjszakai kijárási tilalmat és további szigorításokat vezetett be. Mint ismert, a magyar kormány ehhez hasonló intézkedéseket vezetett be itthon, amelyek kedd éjféltől lépnek hatályba.
Németország
A német egészségügyi miniszter, Jens Spahn az intenzív osztályok túlterhelődésére figyelmeztet. Szerinte ugyanis Németország lakossága a második legidősebb a világon Japán után, ezért 30-40 százalékuk a kockázati csoportba tartozik a vírus szempontjából.
Ha a napi 20 ezer új fertőzöttnek 2 százaléka kerül intenzív osztályra, az 400 új beteg naponta. Ha az intenzív ápolás átlagos időtartamát 15 napnak számoljuk, akkor már 6 ezer betegről van szó az intenzív osztályokon.
A miniszter szerint még novemberben el fogják érni ezt a számot, ami akkora terhet jelent az egészségügynek, hogy csak „jelentős feszültséggel” tudja átvészelni.
Egyesült Királyság
A The Times beszámolója szerint Skóciában még a baleseti és sürgősségi orvosokat is arra ösztönzik, hogy a beteg és sebesült embereket videóhíváson keresztül lássák el. Annak érdekében teszik ezt, hogy több szabad ágy maradjon a koronavírusos betegeknek.
Arra is kitérnek a cikkben, hogy a mentősök azt az utasítást kapták, hogy csak a legsúlyosabb állapotban lévő betegeket vihetik kórházba, és akit tudnak, azt inkább otthonaikban lássák el. A pácienseknek pedig azt javasolják, hogy amennyiben szükséges, videóhíváson kérjenek segítséget a baleseti és sürgősségi orvosoktól.